پیامِ پیامبر رهایی‌بخش

 

وقتی پیامبر در مکه رسالتش را آغاز و سپس آشکار کرد، مردم سرزمین حجاز خدایانی داشتند و آنها را پرستش می کردند. اهالی آن سرزمین، با چهره دین بیگانه نبودند. از این رو، سخنان پیامبر برای آنها چیز عجیبی نبود. با او چندان بیگانه نبودند و پیامش را می فهمیدند. در شهر مکه سه خدای مونث محل عبادت‌شان بود :لات، منات، عزی. به این سه بت، بنات الله نیز می‌گفتند. یعنی قبل از ورود اسلام نیز، مردم "الله" را می شناختند. وقتی پیامبر از خدا سخن می گفت، به او خرده‌ها می گرفتند اما کسی نمی‌گفت که ما سخن ات را فهم نمی کنیم.

خدایان در کعبه و حجاز، مردم را در اسارت خویش گرفته بودند. پیامبر، خدا را برای مردم نیاورد. دین، نیایش و پرستش را نیاورد. این‌ها که به وفور و فراوانی رایج بود. در آن‌جا و آن زمان، خدایان بودند. پرستش‌ها هم بود. پیامبر که آمد، اما توحید را آورد. پیامش این بود که می‌خواهم شما را از زیر دست و پای این همه خدایان رها کنم. از این همه پرستش‌ها نجات تان بخشم. پیام پیامبر رهایی بود. می‌خواست مردم، خدایان را نادیده بگیرند و تنها یک خدا را بپرستند.

کار پیامبر، نجات انسان از خدایان بود. او برای رهایی انسان آمده بود.

پیامبر، دو کار کرد:

یکی این‌که از بار سنگین پرستیدن‌ها و شعایر دینی پرهزینه کاست و مردم را از زیر بار این همه خدایان نجات داد.
دوم این‌که به پرستش‌های شان جهت و وحدت بخشید .

پیامبر، انسان را از خدمت به خدایان رهایی بخشید. پیامبر نگران بی‌دین شدن و بی خدا شدن مردم نبود . برعکس، مسئله‌اش، خدایانی بود که راه را بر انسان بسته و او را به اسارت گرفته بودند. او پیامبر رهایی بود.

ما نیز‌ اکنون، بیش از آن‌که نگران بی‌خدا شدن جهان باشیم، باید نگران ظهورخدایان باشیم. خدایی در قامت انسان، در شمایل پول، قدرت، ریاست، و خدایی در قامت حاکمان .امروزه ما هم نیازمند ندای توحید هستیم تا از این همه سنگینی بار پرستش‌های خسته کننده رها شویم... ما دچار خدایان شده‌ایم. پیامبری باید که ما را از خدایان سیاست و پول نجات دهد. پیامبری که ندایش رهایی انسان از این همه خدایانی باشد که انسان را به اسارت گرفته اند. خدایی که ما را از زیر بار این همه پرسش‌ها نجات دهد.
پیامبر، پیام توحیدی اش این است که: اطاعت بی‌چون و چرا و مطلق از انسان ها (تحت هر نامی) را دیگر کنار بگذارید. خویش را در برابر دیگران وا ننهید و از میان نبرید. سخنان آدمیان را وحی منزل ندانید. خود را و دیگران را قربانی قدرت دیگران نکنید.
پیامش این است که: روی زمین، جای خدایان نیست. این‌جا همه انسان اند. پس حرمت خویش را در پای خدایان دروغین، نادیده مگیرید. پیامش این است که: شما انسان اید. پس باید همان انسان باقی بمانید.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top