جوانی، توفان سرکش!


فطرت جوان بيدار است. تمايلات معنوی او در اين مرحله اوج مي‌گيرند. حفظ و احياي ارزش‌های الهي و ايده‌آل‌هاي اخلاقی در اين سن رشد مي‌يابند.
تـغيير در نگرش و رفتار جوانان در مقايسه با بزرگسالان راحت‌تر انجام مى‌پذيرد، در حالى که بزرگسالان پاى بند و مقاومت فـکـرى بـيـشـتـرى نـسـبـت بـه باورها، ارزشها و اعتقادات از خود نشان مى‌دهند.
جوان خود اتکا و استقلال طلب است، با آن که ممکن است تصميمات و رفتارهای او نادرست باشد، اما به دليل حس استقلال طلبي و خودبسندگي همه عوارض گريز از تعلق را مي‌پذيرد و بر پاي خود مي‌ايستد.
جوان برتری‌جو و رقابت طلب است، احساس خوداتکايي، جوان را براي حضور در ميدان رقابتها آماده مي‌سازد.
جان و قلب جوان همانند زمين خالي است که پذيرای هر بذری است که در آن کاشته شود.

يکي از اساسي ترين خصائص بيولوژيکي جوان در فشار بودن و در نتيجه، پرخاشگري اوست. کارکرد سيستم زيستي جوان و التهابات و غرايز مختلف وي به نوعي او را در فشار قرار مي‌دهد و نتيجه طبيعي آن، بروز رفتارهاي پرخاشگرايانه مي‌باشد.
جوان، خواهان جلب توجه است و رفتارهای توجه برانگيز از خويش بروز مي‌دهد مانند پوشش‌هاي متفاوت، الگوبرداري از مدل‌های غير بومي و عجيب.
جوان با بحران مواجه است:
الف) بحران شخصيت يا هويت: شخصيت جوان شخصيت ثابت يا پايدار نيست و از اين رو، همواره در معرض تزلزل است. جواني مرحله شکل‌پذيری شخصيت آدمي است.
ب) بحران روابط اجتماعي: تلاش براي يافتن گروه همگون، آرمان‌گرايي جوان در دوست يابي، عزلت و گوشه‌گيري از جمع و اموری از اين دست.
ج) بحران خانواده: احساس طرد از سوي خانواده، تعارض بين خواست جوان و خواست خانواده، گريز از خانه و خيابان‌گردی، آرزوي زندگي در خانواده متفاوت، پرخاش مداوم.

د) بحران جنسي: جوان به دليل نيازهای ويژه دوران جواني و غريزه خدادادي که در او وجود دارد، در اين زمينه نيز دچار بحران مي‌گردد. حل قطعي و نهايي اين بحران، تنها با درآويختن به برخي موعظه‌ها، مناسک و سوق دادن جوان از کشش‌هاي زميني به جاذبه‌هاي آسماني امکان پذير نيست. درک موقعيت جوان و سپس نوعي فرهنگ‌سازي براي گذر از اين بحران و توجيه واقع گرايانه و نه مصلحت جويانه و نيز تمهيد مقدماتي براي ازدواج او مي‌تواند به عنوان راهکاری براي حل بحران ياد شده قلمداد گردد.
جوانی، دوران بلندپروازي، اميد و آرزوهاي دور و دراز، آرمان‌خواهي، حقيقت‌جويي و همت‌هاي بلند. احساس استقلال در جوان و اين که احساس مى‏کند بايد خود را از محيط خانه آزاد کند و جذب جامعه‏اى بزرگ‏تر شود، شکوفايى عقلانى و منطقى، بلندپروازى و همت‏بلند، آرمان‏خواهى و ارزش‏گرايى و شور و احساسات و نشاط اجتماعى از عمده‏ترين ويژگى‏هاى جوان است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top