از سیره پیامبرمان بیاموزیم (23)

 

محبت‌ورزی
از جمله علل و اسباب برقراری نظام حکومت و استواری امور مردم، محبت‌ورزی است. از این روست که خداوند متعال ایجاد محبت بین مردم را بزرگ دانسته و بر آن منّت نهاده و فرموده است: «اگر تمام آنچه را در روی زمین است بین مردم انفاق کنی نمی‌توانی بین دل‌هایشان محبت ایجاد کنی، ولی خدا بود که میان آنان الفت انداخت.» (انفال: 63)
با دوستی و محبت، بهتر می‌توان عقاید و دستورهای دینی را بین مردم رواج داد تا خشونت و تندخویی؛ زیرا خشونت سبب تنفّر است، ولی محبت الفت می‌آورد. کسانی که نسبت به یکدیگر محبت داشته باشند، به هم نزدیک می‌شوند و چون با هم نزدیک شدند به یکدیگر یاری می‌رسانند و در آن صورت، به فعالیت و آبادانی می‌پردازند.
پیامبر اکرم(ص) از راه‌های گوناگون محبت‌ورزی، مانند سلام گفتن، دست دادن و مصافحه کردن، خبرگیری و تفقّد از حال و مشکلات پیروان خویش، در دل‌های آنان نفوذ داشت. پیامبر خدا چنان رفتار محبت‌آمیزی داشت که هرگز از یاران و اصحاب خویش غافل نمی‌ماند و پیوندها و رابطه‌ها را گرم و زنده نگاه می‌داشت. به فرموده امام علی(ع)، هرگاه کسی از برادران دینی‌اش را سه روز نمی‌یافت، احوال او را می‌گرفت؛ پس اگر غایب و در سفر بود برایش دعا می‌کرد، و اگر حاضر و در محل بود به دیدارش می‌شتافت، و اگر بیمار بود به عیادتش می‌رفت.

این گونه رفتارهای محبت آمیز، مهرورزی و صمیمیت در برخوردهای اجتماعی و اخلاقی پیامبر(ص) بود که صفا، اخوّت، یک دلی و محبت را در میان مسلمانان به وجود آورد.
سلام دادن و مصافحه کردن
چگونگی اولین برخورد هر کس با دیگران، آینه تمام‌نمای شخصیت اوست. سلام کردن، دست دادن، معانقه نمودن، تفقّد و دل‌جویی نشانه ادب و حسن رفتار آدمی است. از شیوه‌های رفتار پیامبر(ص) این بود که با هر کس روبه رو می‌شد آغاز به سلام می‌کرد.
قطب راوندی روایت کرده است که پیامبر به بزرگ و کوچک سلام می کرد.
پیامبر اکرم(ص) به طور معمول، هنگام ورود افراد به مجلس، به احترام آنها می‌ایستاد و برای آنها جا باز می‌کرد و هنگام برخورد با دیگران، مصافحه می‌کرد.
پیامبر(ص) هرگاه با مردی مصافحه می‌کرد، هرگز دست خود را از دست او نمی‌کشید مگر زمانی که او دست خود را از دست حضرت بیرون می‌آورد، تا مبادا طرف مقابل احساس بی‌علاقگی نماید. اصحاب رسول خدا(ص)نیز چنین می‌کردند؛ پیوندها و محبتهای قلبی یکدیگر را در فشردن دستها نشان می‌دادند. جابر از امام باقر(ع)نقل کرده است که آن حضرت فرمود: رسول خدا به اصحاب خود می‌فرمود: هنگامی که یکی از شما، برادرش را ملاقات کند، باید به او سلام کند و دست بدهد؛ زیرا خداوند فرشتگان را بدین عمل گرامی داشته است. پس شما نیز کار فرشتگان را بکنید.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top