از سیره پیامبرمان بیاموزیم (22)

 

نرمی و نرم‌خویی
نرم‌خویی و ملاطفت با مردم، در سیره رفتاری پیامبر(ص)فراوان به چشم می‌خورد، برخوردهای نرم و ملاطفت‌آمیز آن حضرت با دیگران، مایه قوام مناسبات اجتماعی و عنصری مهم در اصلاح جامعه بوده است. رسول خدا با رفتار نرم و ملاطفت‌آمیز، توانست جامعه را دگرگون نماید و وحدت و همدلی را در میان مردم برقرار سازد که در غیر آن امکان ایجاد پیوند اجتماعی میسر نمی‌شد. خداوند می‌فرماید: پس به برکت رحمت الهی، با آنان نرم‌خو شدی، و اگر تندخو و سخت‌دل بودی قطعاً از اطرافت پراکنده می‌شدند. پس از آنان درگذر و برایشان آمرزش بخواه. (آل عمران/159).
«فَظ» در لغت، به معنای کسی است که سخنانش تند و خشن است، و «غلیظ القلب» به کسی می‌گویند که

سنگ‌دل باشد و عملا انعطاف و محبتی نشان ندهد. به این صورت، خداوند به نرمش کامل پیامبر(ص) و انعطاف او در برابر افراد نادان و گنه‌کار اشاره می‌کند.
سرور آزادگان، حسین بن علی(ع)، از قول مولای متقیان در توصیف نرم‌خویی پیامبر در برخورد با دیگران می‌فرماید: رسول خدا همواره خوش‌رو و خوش‌خوی و نرم بود، خشن و درشت خوی نبود.
گاهی فرزندان خردسال را به حضور پیامبر(ص)می‌آوردند تا به عنوان برکت یافتن و میمون شدن، برایشان از خداوند خیر و برکتی بخواهد، یا نام گذاری کند. رسول خدا به خاطر دل‌جویی بستگان آن فرزند، وی را می‌گرفت و در دامن خویش می‌نهاد. گاهی اتفاق می‌افتاد که کودک همانجا شاش می‌کرد. برخی که حضور داشتند، بر سرِ فرزند داد می‌کشیدند و حضرت آنها را نهی می‌کرد، و صبر می‌کرد تا شاش بچه تمام شود. آنگاه دعا یا نام گذاری را به پایان می‌برد، و با چنین برخورد مهربانانه، خویشاوندان آن نوزاد را خرسند می‌ساخت، تا آنان نپندارند که پیامبر از آن پیشامد ناراحت و آزرده شده است. وقتی آنان بیرون می‌رفتند، حضرت لباسش را آب می‌کشید و پاک می‌کرد.
بدین روی، نرم‌خویی و ملاطفت در قلمرو آداب زندگی و برخورد اجتماعی پیامبر اعظم(ص) به عنوان روش و شیوه رفتاری ایشان، فراوان وجود داشت. پیامبر در موارد متعددی، با گفتار خویش بر نرم‌خویی به مثابه یک اصل اسلامی در عرصه اخلاق و روابط اجتماعی تأکید می‌نمود و در کردار خود نیز این مهم را در مقام یک اسوه در تمامی کنش‌ها، رفتارها و تعاملات روزانه حیات اجتماعی رعایت می‌کرد.
نوع برخوردهای اخلاقی هر کس نشان دهنده منش و شخصیت فکری و روحی اوست؛ برخوردهایی که حضرت رسول(ص)با قشرهای گوناگون داشت، می‌تواند الگوی شایسته‌ای برای پیروان آن «رسول اسوه» باشد. با همین رفتار و نرم‌خویی بود که پیامبر اعظم(ص) مؤمنان را نگه داشت و آنان را از پراکندگی و تشتّت حفظ کرد و تکامل و بالندگی بخشید و اسلام را گسترش داد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top