پس منظر 8 سال وکالت نمایندگان فعلی

برگرفته از منشور انتخاباتی سید حسن صفایی

اگر به گذشته وکالت و کارکرد نمایندگان فعلی پارلمان نیم نگاهی انداخته شود، دیده می‌شود که در کار وکالت ناتوان بوده و یا هم در این مدت هشت سال، به اموری پرداخته‌اند که هیچ گونه بازخورد عام المنفعه نداشته و بر مبنای منافع ملی انجام نیافته است. کارکرد ضعیف این وکلا در عرصه انکشافی، قانون گذاری، وحدت اجتماعی و نداشتن استراتیژی دراز مدت سبب شده است که ولایت سرپل علی رغم داشتن منابع فراوان طبیعی و زمینه‌های سرمایه گزاری همچنان در فقر و انزوا به سر برد و ولایت درجه سه محسوب ‌گردد. با توجه به کارکرد ضعیف وکلای فعلی این پرسش‌ها مطرح می‌گردد:

1-            چه مسایلی موجب ناکامی آنان شده است که امروز کسی از کارکرد آن‌ها راضی نیست؟

2-            چرا به صورت غیر قانونی دوره 5 ساله حکومت را به 8 سال تمدید کردند؟

3-            آیا نیازهای اساسی مردم برای‌ آن‌ها اولویت داشت و مهم تلقی می‌شد؟

4-            آیا وکالت را وسیله آب و نان و تجارت خویش قرار ندادند؟

5-            آیا وکالت را وسیله‌ای برای گماشتن افراد ضعیف و بی لیاقت از نزدیکان خود در بدنه دولت قرار ندادند؟

6-            آیا به جایی پرداختن به منافع ملی و مشترک مردم، منافع شخصی، حزبی و قومی را سر لوحه اجراات‌شان قرار ندادند؟

7-            آیا پاسخ‌گوی مردم و موکلین‌شان بودند یا گوش به فرمان و پاسخ‌گوی حزب و رهبر حزبی؟

8-            آیا استقلال رای و تصمیم‌گیری داشتند یا که از حامیان و احزاب‌ سیاسی خویش اطاعت می‌کردند؟

9-            آیا نظارت دقیق بر عملکرد قوه مجریه کشور داشت یا این‌که با گرفتن پول و امکانات به وزرا رای اعتماد داده بود؟

10-          آیا در قانون گذاری‌ها منافع ملی و مصالح عموم را در نظر گرفته بود یا که تنها برای بلند بردن معاش و امتیاز خودش تلاش کرده بود؟

هموطنان عزیز! درصورتی که نماینده شما خائن باشد، آیا درمرحله بعد هم اورا انتخاب می کنید؟ حالا فرض را براین بگیرید که یکبار به اشتباه کسی را انتخاب کرده اید، تکرار اشتباه به حکم قانون و شریعت خودش گناه و اشتباه بزرگ‌تر است، کسانی که از طریق پارلمان، صاحب قصرها و موترها و خانه‌ها و زندگی شدند، اما هیچگاهی به فکر آب و نان شما نشدند، چگونه شایستگی این را داشته باشند که برای بار دوم بازهم انتخاب شوند؟ آیا بازهم می خواهید تکرار اشتباه کنید؟ چرا باید به کسی که هیچگاهی به فکر شما نبوده است و برای یکبار هم از پارلمان به دفاع از حقوق حقه‌ی شما صدا بلند نکرده است و درعوض کوشیده است تا به ثروت و قدرت شخصی خودش بیافزاید، بازهم میخواهید رای بدهید؟

از لحاظ قانونی وکیل پارلمان مکلف و موظف است که گزارش کارکردش را به سمع موکلین رسانیده و در هماهنگی با حکومت محلی و شورای ولایتی در حل معضلات اجتماعی و سیاسی اقدام کند. هرگاه انتخاب وکیل بدون نظارت باشد و کارکردهای وکیل خود را بررسی نکنیم، بدون شک وکیل احساس بی مسئوولیتی خواهد کرد.

کسانی را که به عنوان وکیل انتخاب کرده اید آیا به مشکلات شما رسیدگی کرده اند؟ آیا در ایام تعطیلات سری به شما زده اند؟ آیا درهنگام مشکلات وقتی تماس گرفته اید، پاسخ گفته اند؟ چرا از رفتار ایشان نظارت نکرده اید؟ اگر آماده نشده اند، دلیلش چه بوده است؟ آیا دلیل شان قانع کننده است؟ کسی که به شما خدمت نکرده است و هیچگاهی احساس مسئوولیت نکرده است، شایستگی نمایندگی از شما را به هیچ وجه ندارد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top