نگاه مهربان رئیس جمهور به بلخ!

داکتر محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور در سفردو روزه به ولایت بلخ با اقشار مختلف صحبت نمود و برای باشندگان بلخ وعده‌های زیادی داد. با توجه به سفرهای متعدد رئیس جمهور به بلخ، راه بندان و پیاده گردی و ایجاد مشکل برای باشندگان مزار شریف در تمامی این سفرها تکرار شد، ولی برخی نکات این دوره متفاوت از سفرهای قبلی آقای غنی به بلخ بود. اول: همزمان با حضور رئیس جمهور شبکه‌های انترنتی برای دو روز از فعالیت بازماندند که برای مردم، بخصوص ادارات دولتی، بانکها و موسسات خصوصی مشکل ایجاد گردید. دوم: دیدار با اقشار مختلف مردم و حضور در برابر رسانه‌ها برای دو روز پی درپی. اینبار آقای غنی علاوه از مسئولین ملکی و امنیتی با جوانان، اساتید دانشگاه، علما، تاجران و زنان ولایت بلخ دیدار نمود و برای هر گروه وعده‌های دلگرم کننده داد. سوم :سخنرانی در برابر رسانه‌های بلخ و صحبت در مورد مسایل مختلف و حضور درجمع جوانان . چهارم: وعده های بزرگ در راستای بهبود امنیت و بازسازی که عملی شدن آن تغییرات محسوسی را در شمال به میان خواهد آورد.

هرچند سیاست‌مداران انتظارشنیدن مطالبی در مورد زد و بندهای سیاسی رئیس جمهور با عطا محمد نور والی پیشین بلخ را داشتند، ولی رئیس جمهور در این مورد چیزی نگفت. اگر ملاحظات سیاسی وی با آقای نور را کنار بگذاریم، سخنان و وعده‌های رئیس جمهور در رابطه با موضوعات مختلف چنین دسته بندی می‌شود:

الف - امنیت: رئیس جمهور کشانیده شدن جنگ به ولایات شمال را عمدی و به هدف جلوگیری از تطبیق پروژه‌های کلان در این مناطق دانست. وی وعده سپرد که در راستای تامین امنیت شهر مزار شریف و شهرک حیرتان اقدام جدی صورت می‌گیرد و عملیات تصفیوی در ولایات شمال و شمال شرق راه انداخته خواهد شد. آقای غنی همچنان افزود: هر دزدی اگر بخواهد امنیت بلخ را مختل کند به شدت سرکوب می‌شود. به دزدان و اخلال گران هشدار داد که یا به کوه فرار کنند و یا هم خود را در دریا بیندازند.

در چند سال اخیر امنیت شمال و شمال شرق به طرز ناباورانه‌ای آسیب دید. فعالیت هراس افکنان در بیشتر قریه ها گسترش یافته، و هرچند وقت یکبار مراکز ولسوالی ها راتصرف می‌کنند. شهر کندوز دوبار به تصرف طالبان درآمد و روز تا روز تهدیدات امنیتی بیشتر می‌شود. در مراکز ولایات، بخصوص مزار شریف انواع قانون شکنی از سرقت‌های سبک گرفته تا قتل، جنایت و اختطاف شیوع پیدا کرده و مردم را به ستوه آورده است.

ب- گسترش تجارت: رئیس جمهور گفت: با تطبیق پروژه های کلان در بلخ، افغانستان به چین و آسیای مرکزی وصل می‌شود و از وابستگی به بنادر مرزی پاکستان کاسته خواهد شد. او بلخ را دروازۀ افغانستان به سوی چین، آسیای میانه و اروپا دانست. او از ایجاد نمایشگاه دایمی تجارتی در مزار شریف خبرداده و گفت: زمینه دستیابی تاجران به بازارهای امارات متحدۀ عربی و عربستان را فراهم خواهد کرد. به باور وی در حال حاضرافغانستان در 5 سکتور به خود کفایی رسیده و قرار است خرید از تولیدات داخلی تا مرز 25 درصد افزایش یابد. او همچنان وعده سپرد هیاتی را برای بررسی قیمت برق ولایت بلخ خواهد فرستاد. در آینده مزار شریف از شهری مصرفی به زیربنایی- تولیدی تبدیل خواهد شد. برای میدان هوایی مولانا جلال الدین محمد بلخی در کوتاه مدت دو اسکنربه منظور سهولت در پروازهای تجارتی به هند نصب خواهد شد.

ج- انکشاف حیرتان: رئیس جمهور حیرتان را شهر مرزی مربوط به قرن 19 دانست و گفت: در چند سال آینده، امکانات و آبادی دراین منطقه مطابق با قرن 21 خواهد بود. به باور وی حیرتان دروازۀ بزرگ صادرات و تجارت افغانستان است. وی از ایجاد یک شهرک صنعتی در سه‌راهی حیرتان خبر داد و وعدۀ استحکام سواحل آمو را داد. همچنان قول داد تا از مردم محروم کناره‌های آمو( ترکمنها) یک نماینده وارد سنا خواهد کرد.

د- بلخِ الگو: رئیس جمهور ولایت بلخ را سمبول وحدت ملی، امید به آینده ، نمونه‌ای برای دوری از تعصب، تفرقه مذهبی، و اختلافات کوچک دانست، و محیط بلخ را فضای امید به آینده توصیف کرد.

ه- جوانان: در دیدار با جوانان بلخی، دست آنان را بلند کرد و بلخ را الگویی برای جوان سالاری، زن سالاری و مشارکت همۀ اقوام دانست. وی همچنان به جوانان وعده داد که تا چند سال آینده ولایت بلخ با هرات از طریق راه آهن وصل شده و مشکل تردد مردم شمال به غرب کشور مرفوع خواهد شد. گفتنی است شدت فساد در ادارات، شکایت رئیس جمهور را در میان بلخیان بلند کرد و گفت: از دست کاغذ پرانی ادارات به بینی رسیده و اکثریت ادارات خوش ندارند که به وی معلومات بدهند.

و- علما: در دیدار با علما از کم شدن فاصله بین علماء و حکومت سخن به میان آورد و گفت: بعد از این علمای کشور در حاشیه نخواهند ماند. رئیس جمهور همچنان از کار روی مساجد جامع و اقدام برای بازسازی روضۀ شریف خبر داد.

ز- فرهنگیان: در دیدار مسئولین معارف و اساتید دانشگاه 150 میلیون افغانی به تحصیلات عالی بلخ کمک نمود و وعدۀ رفع مشکل آب آشامیدنی پوهنتون بلخ را داد. همچنان از ساده و معیاری شدن نصاب تعلیمی مکاتب کشور نیز خبر داد و گفت: برای معلمین خانه درنظرگرفته می‌شود.

ح- بانوان: بعد از افتتاح شفاخانه 360 بستر نسائی ولادی ابوعلی سینا، در دیدار با بانوان بلخی وعدۀ سپردن کرسی یکی از معاونین والی به بانوان را داد. او گفت: مشارکت زنان در ادارات را بیشتر خواهد کرد و در امتحان اصلاحات اداری برای بانوان 10 نمره اضافی داده می‌شود. دوسیۀ زنان زندانی بررسی گردیده، تخفیف و عفو در مطابقت با قانون در نظر گرفته خواهد شد.

آری رئیس جمهور دراین سفر خود وعده های زیادی به مردم بلخ داد که سپردن این همه وعده سابقه نداشت و تقریبا دور از انتظار می‌نمود. عامل این وعده ها خواه توافقات ارگ با والی پیشین بلخ باشد، خواه مقدمه‌ای برای انتخابات ریاست جمهوری باشد و خواه با کنار رفتن اتمر از کنار رئیس جمهور ارتباط داشته باشد و خواه ... . ولی نتیجۀ آن برای مردم بلخ مهم و حیاتی است. مردم با شنیدن گفته‌های رئیس جمهور اکنون در انتظار عملی شدن آن هستند. چندین سال است که جنگ به شمال و شمال شرق کشانیده شده و هر روز مردم در آتش جنگ و ویرانی می‌سوزند. چهار سال است که ولایات مذکور بخصوص بلخ به حاشیه رانده شده و دولت مرکزی کمتر توجهی در راستای اختصاص بودجه‌های اضافی و اجازۀ فعالیت موسسات و پروژه‌ها در این مناطق داشته است. والی پیشین بلخ بارها از روا داشتن تبعیض از سوی ارگ شکایت کرده بود. در این مدت کمتر پروژه اساسی و زیربنایی در شمال احداث شده و پروژه هایی مانند بهره برداری از نفت وگاز، استخراج معادن، احداث خط آهن کندوز- آقینه ، وصل جادۀ فاریاب – بادغیس و... در مرحلۀ سخن و کاغذ باقی ماند و توفیق اجرایی شدن نیافتند. اقدامات ذکر شده سبب بیشتر شدن بیکاران، باز شدن دست فاسدان اداری، افزایش جرایم مختلف، آسیب پذیر شدن بانوان، کودکان و حتی جوانان شده است.

در این روزها که مردم شاهد نگاه دلسوزانۀ رئیس جمهور بوده، با وی لبخند زده و دستهای گرم او را فشرده‌اند، از وی می‌خواهند به وعده‌هایش جامۀ عمل بپوشاند. جامعه مانند دریایی بی کران و کویری عظیم است که رویدادهای زیادی را پشت سر گذاشته و اشخاص بی شماری را کهنه می‌کند. تنها چیزی که باقی می‌ماند گفته‌ها و کرده‌های خوب و بد افراد ذیدخل در قضایا است. مردم از سخنان رئیس جمهور با آغوش باز استقبال می‌کنند اگر قول‌های او در مدت کوتاهی که از عمر دولتش باقی مانده اجرایی شود و یا کم از کم به سوی عملی شدن پیش برود، از آقای غنی در نزد مردم بلخ خاطرات نیکی بجا خواهد گذاشت. این همه صداقت و تعهد دولت آقای غنی را می‌طلبد

هرچند از لحاظ بودجه شاید دولت مشکل نداشته باشد زیرا بیشتر وعده‌های داده شده بیشتر نیاز به عملکرد مسئولین دارد تا بودجه؛ و گروهی دیگر پروژهای قبلی دولت اندو در مورد بودجۀ آنان قبلاً آمادگی وجود دارد. ولی اینکه در مدت کم، دولت که مشکلات و گرفتاریهای زیادی در گوشه و کنار کشور دارد آیا توفیق انجام همه موارد را خواهد داشت یا نه؟ سوالی است رسیدن به پاسخ آن نیاز به زمان دارد.

حالا دیگر مردم بلخ منتظرتداوم نگاه مهربانانۀ و رئیس جمهور شان هستند. باید صبر کرد و دید.

امیر همت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top