فلسطین؛ در نگاه بی داد گرانه‌ی جهان

سال ۲۰۱۸‌‌ را در چهارچوب برنامه‌های اتحادیه اروپا مشغول ماموریت، مطالعه و پژوهش پیرامون اسراییل و فلسطین بودم. سال پرباری برایم در آموزش عمیق‌تر این پرونده‌ی «پیچیده» در جهان بود. شما با مطالعه و بررسی این جغرافیای سیاسی به یک واقعیت تلخ دست می‌یابید، «فاجعه». این فاجعه را در نگاه بی‌دادگرانه‌ی جهان به سرزمین تاریخی فلسطین و مردم فقیر آن تجلی پیدا می‌کند.

ده روز اخیر این هم‌کاری را با حقوق‌دانان کرانه‌ی باختر، اردون و لبنان در شهر جنین سپری کردم. در جنب این برنامه، کارگاهی را پیرامون جای‌گاه حقوق شهروندی در مذاکرات صلح پیش‌کش کردم. هرچند من آموزگار این کارگاه بودم اما صادقانه می‌گویم از شرکت‌کننده‌گان این همایش فراوان آموختم. برخی از این آموزه‌ها را این‌جا با شما عزیزان به ویژه دل‌بسته‌گان سیاست در میان می‌گذارم:

۱. دولت اسراییل وضعیت منطقه را به شدت پیچیده جلوه می‌دهد و پیامی که به جهان مخابره می‌کند این است: فقط اسراییلی‌ها ظرفیت مدیریت ان‌را دارند. امریکایی‌ها نیز این پیچیده‌گی را به رسمیت می‌شناسند. حال آن‌که چنین نیست. این یک مسئله پیچیده نیست و فقط به آسانی باید قبول کرد که اشغال و اشغال‌گران این پرونده را پیچیده ساخته‌اند. اشغال را رها کنید، دولت‌های اسراییل و فلسطین در کنار ها به قوام می‌رسند.

۲. صلح را باید با عدالت پیوند بخشید. صلح بدون عدالت تحمیل اهانت به یک ملت است. مبارزات مردم فلسطین نشان‌گر آن‌است که آن‌ها هیچ صلحی را که کرامت و وقار یک ملت را زیرپا افگند قبول ندارند.

۳. باید مبانی، منابع و فکر جنگ را شناسایی کرد و بر آن اثرگذاری کرد. این درس را اسراییل به جهان نمایش داده‌است. لابی‌گری اسراییل در سطحی کلان و اثرگذار است که اشغال را معنا بخشیده است و زیادی از دولت‌های متمول جهان این دولت اشغال‌گر را به رسمیت می‌شناسند.

۴. جهان اسلام حامیان دروغ‌گوی فلسطین هستند. من از زبان پژوهش‌گران و تحلیل‌گران فلسطینی در نابلس، جنین، اورشلم، رام‌الله و هیبرون شنیدم که برخی از دولت‌های مهم اسلامی روابط نزدیک با دولت اسراییل دارند. این روابط در سطح هماهنگی استخباراتی نیز گسترش یافته‌است.

۵. شهرک‌سازی اسراییل به سرعت و دقت زیاد بر کرانه باختری رود اردون جاری است. واقعیت تلخ این‌است که اداره‌ی خودگردان فلسطین در تبانی با برخی از دولت‌های غربی و حتا مسلمان سکوت مرموزی را اختیار کرده‌است. این روی‌کرد سرنوشت دولت آرامانی فلسطین را به رویایی افسانوی تبدل کرده است.

۶. فساد گسترده‌ی اداری وجدان سیاست‌مداران حاکم فلسطین را کثیف ساخته است. آن‌ها حمایت دولت‌های اتحادیه اروپایی را می‌دزدند و از منابع خدماتی‌که به نام حمایت از مردم فقیر و تحت اشغال به دست می‌آورند، چپاول می‌کنند. واقعیت این‌است که این سیاست‌مداران کثافت‌پیشه وجدان شان‌را در برابر صیهونیزم به فروش رسانیده اند.

ملک ستیز

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top