در مناطق تحت سلطه داعش در جوزجان چه می‌گذرد؟

لایت بامیان برگزار شد که مصادف با سالروز شهادت امام هشتم شیعیان بود. جدای از احادیث و سخنان ائمه شیعه مبنی بر این که شیعیان در شادی اهل‌بیت شاد و در مصائب شان غمگین‌اند، از قدیم‌الایام رسم بر این بوده است که شیعیان از اول محرم تا چهل و هشتم که مصادف با سالروز شهادت امام رضا(ع) است، از برگزاری مراسم عروسی خودداری می‌کردند. دیروز این سنت دیرینه در مرکز تشیع افغانستان یعنی بامیان شکسته شد که این اقدام را نباید یک حرکت ناآگاهانه دانست. در ظاهر چنین به نظر می‌رسد که بین بی‌احترامی به تندیس رهبر سیاسی جامعه هزاره و بامیانیان و برپایی جشن در روز شهادت امام هشتم شیعیان، قرابت و نزدیکی وجود دارد. بی‌احترامی به استاد مزاری با واکنش‌های گسترده‌ای روبرو شد که آن را تا سطح کفر و تکفیر عاملان این حرکت ارتقا داد. از طرف دیگر هتک حرمت شعایر معنوی و دینی شیعیان به خاطر برپایی مراسم جشن در یکی از روزهای مهم مصیبت شیعیان، یا واکنشی به دنبال نداشت یا اگر کسی به آن واکنش نشان داد، در حدی نبود که قابل‌ذکر باشد. عاملان و متصدیان این دو رویداد که از یک آبشخور آب می‌خورند، خواستند با این دو اقدام هم‌زمان، نشان دهند که جامعه هزاره با گذار از اعتقادات و باورهای دینی و مذهبی، وارد فاز جدیدی از زندگی اجتماعی شده که توهین به مجسمه رهبر سیاسی خود را مهم‌تر از هتک حرمت شأن و مقام امام معنوی و دینی خود می‌داند. به‌عبارت‌دیگر، در سه دهه اخیر دست‌های پنهان و چهره‌های آشکاری به نحوی خواسته‌اند که نسل نو هزاره را در تقابل با ارزش‌های معنوی و مذهبی این جامعه نشان دهند. این سخن، مبتنی بر رصد صدها و بلکه هزارها حساب کاربری است که شبانه‌روزی با نام‌ها و چهره‌های اصلی، علیه باورها و اعتقادات جامعه هزاره قلم می‌زنند. نگارنده بر آن نیست تا این موضوع را کالبدشکافی و در نهایت نتیجه‌گیری کند بلکه هدف از تحریر این یادداشت، یادآوری از این نکته است که نباید از کنار برخی قضایا مثل توهین به شخصیت شهید مزاری و هم‌زمان برپایی جشن عروسی در روز شهادت امام رضا(ع) به راحتی گذشت. در بی‌احترامی به تندیس یادبود استاد مزاری با هدف رویارویی جامعه هزاره، شک و تردیدی وجود ندارد. گمانه عمدی بودن برپایی جشن عروسی در روز شهادت امام رضا(ع) نیز قوی است زیرا همان‌طور که گذشت، عاملان این دو اقدام سخیف، از یک قماش بوده تا به تصور خود، ایجاد فاصله بین جامعه ارزشی با جبهه گذار از باورها را عمیق نشان دهند و از آن بزرگ‌نمایی کنند.
مرادی دوشنبه

 

فرماندهان گروه داعش در ولایت جوزجان که از مدتی بدینسو ساحات تحت تسلط شان را گسترش داده و طالبان را نیز با شکست کم‌سابقه مواجه ساخته اند دست به وضع قوانین و دستورالعمل‌های ویژه برای مردمان تحت سلطه شان زده اند. نزدیک به ۳۰۰ جنگجوی داخلی و خارجی که توسط مفتی نعمت الله قویم، قاری حکمت الله و شیرمحمد غضنفر رهبری می‌شوند در ولسوالی‌های درزاب و قوش‌تپه ولایت جوزجان، قسمت‌های از ولسوالی بلچراغ ولایت فاریاب و ولسوالی صیاد ولایت سرپل فعالیت دارند. مرکز اصلی تحرکات و پناهگاه امن این فرماندهان، مناطق بی بی مریم، سر دره و آقبلاق ولسوالی درزاب است، اما قرارگاه‌های کوچک و گروه‌های سیار آنان در ۸۰ فیصد جغرافیای درزاب و قوش تپه حاکمیت دارند.

طالبان در درگیری با جنگجویان داعش در ولسوالی‌های نامبرده شکست خورده و مناطقی را که از چندین سال بدینسو در اختیار داشتند از دست دادند. حضور نیروهای دولتی نیز فعلاً تنها در ساختمان مرکزی فرماندهی امنیه ولسوالیهای نامبرده خلاصه می‌شود. راه‌های مواصلاتی این ولسوالی‌ها با مراکز ولایات در کنترول گروه داعش است و این گروه تصمیم می‌گیرد که مردم چگونه باید نماز خوانده و خدای شان را عبادت کنند. در این میان حضور جنگجویان خارجی نیز در میان گروه داعش در جوزجان رو به افزایش است. منابع موثق می‌گویند که این تروریست‌ها از کشورهای ازبیکستان، قیرغیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، عراق و پاکستان هستند که قبلاً در گروه تحریک اسلامی ازبکستان و گروه داعش فعالیت کرده اند.

فرماندهان گروه داعش در ولسوالی‌های درزاب و قوش‌تپه دست به وضع قوانین سخت و دست‌پاگیر برای مردم زده اند. از جمله حیرت‌برانگیزترین قوانین آنان مربوط به زنان و نکاح اجباری می‌شود. داعش در درزاب و قوش‌تپه دستور داده است زنانی که شوهران شان یا کشته شده و یاهم در مهاجرت بسر می‌برند باید به نکاح فرماندهان یا جنگجویان این گروه درآورده شوند.

یک منبع موثق در جوزجان که از ذکر نام خود خودداری می‌کند می‌گوید که نخستین اقدام را در این مورد مفتی نعمت‌الله قویم که مسوول سیاسی گروه داعش در شمال افغانستان است انجام داد. مفتی نعمت‌الله قویم دوماه قبل یک دختر ۱۴ساله را در منطقه بی بی مریم ولسوالی درزاب به زور به نکاح خود آورده و اکنون با وی زندگی می‌کند. پدر این دختر یکی از فرماندهان پیشین حزب اسلامی بنام قاری خال محمد از باشندگان منطقه بی‌بی مریم است که از سوی مفت نعمت‌الله در صورت مخالفت به مرگ تهدید شده است.

مفتی نعمت که در گذشته با طالبان همکاری داشت، دوسال قبل و در جریان عملیات‌های نظامی جنرال دوستم در جوزجان، همراه با ۲۰۰نیروی نظامی‌اش به دوستم پیوست اما پس از یک سال زندگی در شهر شبرغان، به گروه داعش بیعت کرد. منابع می‌گویند که مفتی نعمت به وعده‌های که از طرف دوستم برایش داده شده بود نرسید و از ترس این‌که از سوی همکاران سابق‌اش کشته نشود با داعش بیعت کرد.

منابع محلی در جوزجان تایید می‌کنند که ده‌هاتن از زنان و دختران در ولسوالی‌های درزاب و قوش تپه ولایت جوزجان به جبر به نکاح فرماندهان و جنگجویان داعش درآمده و مردم مجبور اند از دستورهای سخت آنان پیروی کنند. داعش مکاتب و مدارس را در این دو ولسوالی تعطیل کرده و تنها امور مربوط به جنگ، افکار وهابیت و سلفی‌گری را برای نوجوانان و جوانان در مراکز شان تدریس می‌کنند. داعش همچنان دستورهای را در مورد این‌که ریش، موی سر و آرایش صورت و لباس مردم باید چگونه باشد نیز تعیین کرده است. این گروه از نرخ مواد خوراکه تا نحوه عبادت مردم را در مناطق تحت تسلط خود نظارت می‌کند و نیز تمامی شریان‌های اقتصادی و عایداتی مناطق تحت سلطه خود را در کنترول دارد.

مهم‌ترین فعالیت این گروه فعلاً سربازگیری، آموزش و تجهیز جنگجویانی است که قرار است در ماه‌های بعدی مناطق بیشتری را از تصرف طالبان و نیروهای دولتی افغانستان در جوزجان، سرپل و فاریاب خارج کنند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top