با رفتنِ انگلا مرکل از دنیای سیاست

با رفتنِ انگلا مرکل از دنیای سیاست، اروپا یکی از بهترین رهبرانش را از دست می‌دهد. این بانوی سیاست‌مدار یکی از با ثبات‌ترین سیاست‌مداران اروپا و جهان نام گرفته است. من به مثابه شاگرد علوم سیاسی چنین انتباهی از این رهبر سیاسی دارم:

۱. در هژده‌ سالِ گذشته که این بانوی کارکشته بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا و یکی از غنی‌ترین دولت‌های جهان را رهبری کرد، آلمان دشواری‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را ناشی از بحران بانکی امریکا، بحران یونان و بحران اروپا با روسیه در پیوند به اوکرایین، شاهد بود. آلمان‌ها تحت رهبری او توانستند این بحران‌های کلان را با تخصص، تعهد و ثبات مدیریت کنند.

۲. سیاست خارجی آلمان ثابت کرد تا به حاکمیت قانون حرمت و به حقوق بین‌الملل ارج می‌گذارد. موضع آلمان در بحران فلسطین، بحران‌های ناشی از بهار عرب، سوریه، عراق، لیبیا، یمن و بحران افغانستان، هند و پاکستان بر بنیاد اصول روابط بین‌الملل و قوانین قبول‌شده‌ی جهانی بوده است.

۳. حکومت آلمان بحران مهاجرین را به بهترین وجهء آن مدیریت کرد. آلمان با گستردن دامان سخاوت‌مندانه اش نزدیک به یک ملیون مهاجر را در پوششِ حمایتی قرار داد. این سیاست مدبرانه دور از انتظار تحلیل‌گران جهانی بود.

۴. آلمان‌ها بهترین بازی‌گر مدیریت بحران تشکیلاتی اتحادیه اروپا بودند. این بحران پس از همه‌پرسی بریتانیا شکل گرفت. اما آلمان و فرانسه توانستند اروپا را به خوبی حفظ کنند و بحران را مدیریت کنند.

۵. آلمان خوش‌نام‌ترین بازی‌‌‌گر سیاسی در افغانستان است. این دولت به رهبری خانم مرکل به اراده مردم حرمت گذاشته است. حتا آلمان در مواضع و استراتژی‌های امریکا نقد ارایه کرد و خود به‌ زیربناهای افغانستان توجه کرد و بر مشروعیت نظام سیاسی تاکید نمود. اما هژمونی نظامی و سیاسی امریکا بر اوضاع افغانستان آلمان‌ها را به شکیبایی و بردباری می‌کشاند.

۶. مرکل به معنای واقعی‌اش یک رهبر بود. گروهی کوچک ولی حرفه‌ای از هم‌کاران خود را شناسایی کرده و بر آن‌ها اعتماد داشت. مرکل به متخصصین گوش می‌داد و تصامیم‌اش‌را بر بنیاد مشوره‌ها و دیدگاه‌های آن‌ها اتخاذ می‌کرد. او یک رهبر واقعی بود.

چالش‌های عمده در برابر انگله مرکل:

گسترش ناسیونالیزم در اروپا و در غرب به صورت گسترده سبب شده بود تا گسست دیدگاه‌های اروپای واحد و گرایش‌ها راست‌گرایانه در دولت‌های عضو اتحادیه اروپا عمیق‌تر شود. از سویی‌هم ناخوشنودی برخی از ایالات فدرال از سیاست‌های اقتصادی آلمان که ربطی نزدیک با گرایش‌های اروپا و حمایت‌های جهانی دارد بر چالش‌های پیش‌روی مرکل و حزبش افزوده شد و سبب عقب‌نشینی پرقدرت‌ترین زن در جهان شد.

مرکل در آخرین تصمیم‌اش گفته است که در انتخابات دور بعدی خود را نامزد نخواهد کرد ولی تا ختم دوره‌ء کاری اش سال ۲۰۲۱ به کار ادامه می‌دهد.

Malek Sitez

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top