انتخابات "فرصت" یا "تهدید"؟

"انتخابات" یکی از ویژگی‌های نظام دموکراتیک و مردم سالار تعریف شده است؛ به همین ترتیب می‌توان در شرح و تفسیر آن افزود. با رعایت اختصار، انتخابات در جامعه ما یک "فرصت" است. فرصتی برای عبور از چرخه خشونت. تجربه چند دور برگزاری انتخابات در کشور با همه کاستی‌ها و نقدهایی که بر آن رواست، مناسب‌ترین گزینه برای مدیریت کشور است. بدون شک ما تا رسیدن به یک نظام کاملا دموکراتیک فاصله بسیار داریم؛ زیرا جامعه ما هنوز، جامعه دموکراتیک نیست. چون خصیصه‌های دموکراسی در ضمیر و وجود فردی ما هنوز نهادینه نشده است.

در شرایط کنونی، ما فقط از جنگ، خشونت، انحصار، دیکتاتوری و.... متنفر هستیم. اما این کافی نیست. برای بدیل آن باید تلاش فردی و جمعی صورت گیرد. برنامه جامع و روش قابل تطبیق داشته باشیم. در این راستا بایستی از ظرفیت‌های ملی و فرصت‌های تاریخی و زمینه‌های بین‌المللی نهایت استفاده صورت گیرد، انتظار و توقعی که متاسفانه در چند سال گذشته کمتر به آن همت گماشتیم؛ چون باورمندی ما اندک بوده است!

اینک در لحظه‌هایی باقیمانده و در آزمون دیگر انتخاباتی، باید دریابیم که "انتخابات" یک "فرصت" است برای عبور از گذشته تاریک، بسوی فردایی روشن. اگر از این "فرصت" شایسته و بایسته استفاده ننماییم، بدل به "تهدید" خواهد شد. چنانچه تهدیدهایی که امروز با آن روبرو هستیم دقیقا نتیجه از دست دادن "فرصت"هایی است که توانایی مدیریت آن را نداشتیم.

در شرایط کنونی مردم، فعالان سیاسی و حکومت در یک آزمون تاریخی و تعیین کننده قرار دارند. اگر این مجموعه از فرصت پیش آمده برای رسیدن و تحقق به ارزش‌های دموکراتیک و حاکمیت قانون و تحکیم پایه‌های نظام سیاسی استفاده سالم بنمایند، یقینا، با وجود نابسامانی‌ها و کاستی‌ها، ما آینده ای بهتر و امیدوارتری خواهیم داشت؛ اما اگر "فرصت" سوزی نمودیم و هم چنان اشتباهات سال‌های پیشین را دنبال نمودیم، این انتخابات و انتخابات آینده ریاست جمهوری یک "تهدید" برای تباهی و تعمیق بحران در کشور خواهد بود. پس بسود همگان است که "دیده عبرت بین" را خوب باز نماییم!

شکور اخلاقی

آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 میزان 1397 ساعت 08:45

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top