گروه های تروریستی از جنگ تا اتحاد!

 

تردیدی نیست که جنگ افغانستان با اعلام راهبرد جدید ایالات متحده امریکا وارد فاز جدیدی شده است. در فاز جدید، فشار سیاسی و اقتصادی بر پاکستان مهم ارزیابی می‌شود؛ چیزی که در 16 سال گذشته دولت و مردم افغانستان آن را فریاد می‌زدند؛ اما ایالات متحده و غربی‌ها آن را نمی‌شنیدند. حالا ایالات متحده یکی از راهبردهای جدید خود را تحت فشار قرار دادن پاکستان اعلام کرده است. پاکستان باید تصمیم بگیرد که یا با تروریسم صادقانه مبارزه کند یا بپذیرد که در پهلوی گروه‌های تروریستی ایستاده است و آماده پاسخ دادن باشد.

تعدادی از چرخبال‌های امریکایی به کشور رسیده و نیروهای تازه‌نفس جنگی هم در راه افغانستان هستند. این‌ها نشانه‌های خوبی است، به این شرط که ایالات متحده به آن‌چه می‌گوید عمل کند و افغانستان را قربانی اهداف دیگری منطقه‌ای خود نکند. و نیز دولت افغانستان بتواند از راهبرد جدید ایالات متحده برای شکست دشمن و گروه‌های تروریستی به خوبی استفاده کند.

از جانب دیگر حامیان گروه‌های تروریستی نیز بیکار نمانده‌اند و این روزها تلاش‌های خود را برای جلوگیری از شکست گروه‌های تروریستی چند برابر کرده‌اند. یکی از این اقدامات ایجاد وحدت و همآهنگی در میان گروه‌های تروریستی می‌باشد. خواجه آصف وزیرخارجه پاکستان به تلاش آن کشور برای ایجاد اتحاد در میان طالبان و داعش اشاره کرده است. این اشاره نشان می‌دهد که پاکستان سعی دارد جبهة پراکنده و پریشان گروه‌های تروریستی را منسجم سازد و با حمایت‌های جدیدی که از روسیه و چین برای طالبان جذب کرده جنگ را شدت بخشد.

گفته می‌شود اخیرا ملا هبت الله رهبر شاخة اصلی طالبان به هلمند سفر و در موسی قلعه با والیان و فرماندهان طالبان دیدار کرده است. مهم‌ترین پیام رهبر طالبان به اعضایش در سراسر افغانستان این بوده که دیگر جنگ با داعش را متوقف کنند.

جنرال عبدالرازق؛ فرمانده پولیس قندهار ضمن تأیید این سفر، گفته‌ است: «پاکستان تلاش دارد افراد طالبان و داعش را در افغانستان باهم متحد کند. چند روز پیش ملاهبت الله؛ رهبر طالبان به ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند آمده بود و به افراد طالبان گفته که با افراد داعش هماهنگ علیه دولت افغانستان بجنگند.»

جنرال رازق، به عنوان فرمانده آگاهی که سال‌هاست با طالبان می‌جنگد مدعی است که تمام گروه‌های تروریستی مانند طالبان، داعش و القاعده ساخته پاکستان هستند و این کشور حالا می‌خواهد همه این گروه‌ها را یکجا کرده و فعالیت آن‌ها را بر ضد دولت افغانستان هماهنگ کند.

این جنرال پولیس افغانستان می‌گوید: اکنون رهبری "القاعده آسیا" را کسی به نام عاصم عمر پنجابی به عهده دارد که در زمان حاکمیت طالبان دوشادوش این گروه در افغانستان می‌جنگید.

نظرات جنرال رازق؛ فرمانده پولیس قندهار و از پرقدرت‌ترین مقام های ضد طالبان در جنوب افغانستان در خصوص تلاش پاکستان مبنی بر ایجاد وحدت میان داعش و طالبان در حالی منتشر می‌شود که پیش از این نیز بسیاری از ناظران حوزه امنیت افغانستان، داعش را پروژه‌ای پاکستانی به منظور ایجاد موج تازه‌ای از ناامنی و جنگ در افغانستان عنوان می‌کردند.

اکنون که فشارها بر طالبان افزایش یافته، از روی این واقعیت پرده برداشته می‌شود که طالبان، داعش و القاعده در افغانستان نسخه‌هایی است که پاکستان جداگانه نوشته و هرکدام را در وقت‌های مناسب به کار می‌گیرد. به اقتضای وضعیت‌های گوناگون گاهی در میان آنان تنش و جنگ ایجاد می‌کند و گاهی وحدت و همراهی.

هشدار این فرمانده مقتدر پولیس، در خصوص تلاش پاکستان و رهبران طالبان به منظور ایجاد وحدت میان طالبان و داعش، می‌تواند تحولی تازه در عرصه امنیت افغانستان به حساب بیاید و بی‌تردید، اگر این پروژه با موفقیت همراه شود، پروسه شکست خورده صلح، سرنوشت غم انگیزتری پیدا خواهد کرد؛ زیرا همان‌گونه که در اظهارات جنرال رازق هم آمده است، نسل جدید تروریست‌های همسو با طالبان که بخشی از آن‌ها در قالب داعش، جبهه تازه‌ای در افغانستان گشوده اند، هیچ باوری به صلح ندارند و تنها به جنگ فکر می‌کنند. آن‌ها به گونه‌ای از سوی اتاق‌های فکر و سازمان‌های استخباراتی خارجی، تربیت و شست و شوی مغزی شده اند که نسبت به هرگونه فراخوان صلح، واکسینه شده و مشروعیت و هویت شان را تنها در جنگ، ارزیابی می‌کنند.

بر پایه این ارزیابی، بی‌تردید، حامیان تروریزم از جمله پاکستان، تلاش می‌کنند تا با ایجاد وحدت میان نسخه‌های چندگانه تروریزم، نیرویی قوی‌تر از آن را وارد میدان جنگ افغانستان کنند و در این میان، برخی مزدوران داخلی و «تروریست‌های درون نظام» نیز بی‌تردید در ایجاد زمینه برای تحقق این هدف، آگاهانه کمک می‌کنند.

نتیجة این تحولات در دو طرف جبهة جنگ جز تشدید جنگ و ادامه تیره‌روزی مردم، ویرانی کشور و مداخله روزافزون قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای چیزی دیگری نخواهد بود.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top