کشورهای اسلامی و صداقت مبارزه با اسرائیل؟!

 

با گذشت دو هفته از اعلام رسمی ترامپ رئیس جمهوری امریکا قدس را به عنوان پایخت اسرائیل، جهان اسلام و خصوصا کشورهای محور مقاومت هم‌چنان صحنه تظاهرات و اعتراضات شدید برضد این اقدام سبک‌سرانه ترامپ است. در عین حال این روزها شاهد کشتار بی‌رحمانه فلسطین‌یان توسط اسرائیل غاصب در غزه و سرمنین‌های اشغالی می‌باشیم. یادداشت امروز عصرنو را به این موضوع اختصاص داده‌ایم.

هفته گذشته سران کشورهای اسلامی در اجلاس ترکیه گرد آمدند تا موضع‌شان را درباره اشغال قدس اعلام کنند. از عدم حضور سران عربستان و بحرین و امارات اگر بگذریم، سخنرانی افتتاحیه رجب طیب اردوغان؛ رییس جمهوری ترکیه در این نشست جالب و تأمل برانگیز بود.
آقای اردوغان، اسرائیل را دولتی تروریستی خواند که آنچه با فلسطین‌یان می کند گرگ با گوسفندان نمی‌کند. او گفت که "قدس خط سرخ ماست".
سخنان اردوغان تا حدود زیادی درست است. اسراییل، تروریزم دولتی است؛ تروریزمی که پشت نقاب ائتلاف‌های به اصطلاح «ضد تروریستی» ایالات متحده و مزدوران منطقه‌ای او پنهان شده و با تروریستی عنوان کردن حزب الله لبنان و حماس فلسطین و سایر جریان‌های مقاومت ضد تروریستی در منطقه، سعی می‌کند، هویت واقعی خود را کتمان کند.
این تروریزم دولتی اکنون به اندازه‌ای فربه و قدرتمند شده که کشورهای ثروتمندی مانند عربستان سعودی، برای مهار رقبای منطقه‌ای شان، از آن استمداد می‌جویند و حقیرانه به سمتش، دست دوستی دراز می‌کنند.
ترکیه هم در فربه کردن و تسلط تام تروریزم دولتی اسراییل بر دنیای اسلام، کمتر از عربستان سعودی و سایر رژيم‌های ترسو و زبون عرب، نقش نداشته است.
اردوغان در حالی قدس را خط سرخ اعلام می‌کند که کشورش با به رسمیت شناختن رژیم جعلی و تروریزم دولتی اسراییل، سال‌هاست که از این خط سرخ، عبور کرده و سرنوشت غمناک و تأثرانگیز امروز قدس، معلول همین سیاست غلط می‌باشد.
ترکیه اردوغان در مورد سوریه نیز عین همین اشتباه را مرتکب شد؛ اشتباهی که او امروز، امریکا را به دلیل آن، سرزنش می‌کند؛ اما آگاهانه یا ناآگاهانه از نقش و سهم کشورش در تحقق اهداف تروریزم دولتی اسراییل در سوریه، چشم‌پوشی می‌نماید.

در این‌که امریکا، کردهای سوریه را به اسراییلی جدید، بدل کرده، شاید حق با اردوغان باشد؛ زیرا امریکا و اسراییل، از فربه سازی کردها در منطقه، تنها یک هدف دارند و آن کلید زدن پروژه تجزیه و تقسیم کشورهای اسلامی به واحدهای سیاسی و جزایر کوچک قدرت است تا راحت تر بشکنند، آسان تر، مدیریت شوند و هرگز در کنار همدیگر، یک قدرت بزرگ اسلامی را در برابر صهیونیزم اسراییلی و امپریالیزم امریکایی، تشکیل ندهند؛ اما از ترکیه باید پرسید که چرا آگاهانه در خدمت این هدف صهیونیستی- امپریالیستی قرار گرفت و از تمام توان و ظرفیتش، مایه گذاشت و هزینه کرد تا سوریه را نابود کند و به این ترتیب، یکی از اضلاع و پایه‌های قدرتمند بنای مستحکم مقاومت ضد اسراییلی را در منطقه، منهدم سازد؟
اینکه اردوغان مانند امریکا از کردها حمایت نکرده، به تنهایی کافی نیست که نتیجه گرفته شود که در سوریه و سایر موارد، در جهت منافع و اهداف اسراییل و امر‌یکا در جهان اسلام و خاور میانه، عمل نکرده است.
هریک از این موارد، به معنای عبور آشکار ترکیه از خط سرخی به نام قدس است.
کاری را که امروز عربستان سعودی برای اتحاد و همبستگی با رژيم فاشیست اسراییل، انجام می‌دهد، ترکیه سال‌ها پیش، به انجام رسانده است.
پس اسلام ستیزی بی‌پرده ترامپ و تروریزم دولتی اسراییل تنها عوامل سرنوشت غمناک این روزهای قبله اول نیست؛ بلکه قدرت‌های بزرگ و نامدار مسلمان نیز به سهم خود، به این روند کمک کرده و زمینه‌ساز مصادره قدس از سوی صهیونیست‌ها و امریکایی‌ها شده اند.
پس جهان اسلام، ابتدا باید تکلیف خود را با امریکا و اسراییل، روشن کند. این چیزی است که بدون حضور و حمایت رژيم سعودی به عنوان متحد استراتژيک صهیونیست‌ها و امریکایی‌ها در منطقه نیز امکان پذیر است؛ اگر اراده‌ای واقعی برای آن، وجود داشته باشد؛ اما کسانی که اسراییل را تروریزم دولتی می‌خوانند، همزمان با آن مراودات دیپلماتیک برقرار می‌کنند و به این ترتیب، سیطره غاصبانه اش را بر سرزمین‌های فلسطینی، به رسمیت می‌شناسند.
کسانی که قدس را خط سرخ اعلام می‌کنند، حاضر نیستند بر علیه رئیس جمهوری فاشیست و اسلام ستیز امریکا موضع بگیرند؛ در حالی که او نخستین رهبر سیاسی جهان است که از این خط سرخ، عبور کرده؛ پس باید هزینه اش را نیز بپردازد؛ اما رهبران جهان اسلام، جرأت و جسارت ایستادن در برابر هتاکی آشکار ترامپ را ندارند. آن‌ها مرعوب قدرت امریکا و مغلوب سلطه آن بر سرزمین‌های اسلامی اند. به همین دلیل است که قدس، تکه تکه قربانی می‌گردد تا تمام شود. (نرگس اعتماد)


نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top