نگرانی مردم از تحولات بلخ!

 

این‌روزها ولایت بلخ و شهر مزارشریف که حکم مرکز نُه ولایت شمال را دارد در تب و تاب نگران کننده‌ای می‌سوزد. مردم این ولایت به شدت نگران آینده این ولایت و کشمکش‌های ناشی از اختلافات بلخ و مرکز می‌باشند. خبری که در رسانه‌ها و نیز از منبع ارگ ریاست جمهوری نشر شده حاکی است که رئیس جمهور استعفای عطامحمد نور والی بلخ را منظور کرده است. در خبرهای رسانه‌ای گفته شده که آقای نور چندی پیش که در حال مذاکره با ارگ ریاست جمهوری بوده، استعفای خود را نوشته و امضا کرده و به ریاست جمهوری تقدیم کرده است. پس از این مدت و در وضعیت کنونی رئیس جمهور آن را امضا کرده است و دستور برکناری آقای نور را از ولایت بلخ صادر و به جای او انجینر داوود از اعضای برجسته جمعیت اسلامی را به عنوان والی بلخ برگزیده است.

از سه سال پیش که محمداشرف غنی در رأس حکومت وحدت ملی قرار گرفت، برکناری عطامحمد نور والی بلخ، یکی از مطالبات جدی او بوده است. رئیس جمهور در آغاز کار خود گفته بود که یکی از کارهای او جمع کردن حکومت‌های موازی است و منظورش بیش‌تر حکومت قدرت‌مند عطامحمد نور بود که قدرت و اختیارات فراتر از یک والی به خود اختصاص داده بود.

آقای عطامحمد نور از فرماندهان جهادی و از شخصیت‌های برجسته جمعیت اسلامی می‌باشد که از زمان سقوط حکومت طالبان به عنوان والی بلخ ایفای وظیفه کرده است. هرچند درباره کارکردهای 16 ساله او دیدگاه‌های متضادی مطرح شده و نظریات مختلفی وجود دارد؛ اما در کل حاکمیت ایشان در مقایسه با والیان دیگر ولایات مثبت و برجسته بوده است. این برجستگی به خصوص در دو جهت بیشتر نمایان است؛ اول؛ در مبارزه با گروه‌های تروریستی مانند طالبان و داعش. آقای نور برخلاف بسیاری از والیان بارها خود به سنگرهای گرم جنگ رفته و با گروه‌های اجیر تروریستی جنگیده است. این کار او باعث شده که گروه‌های تروریستی به رغم تلاش‌های فراوان نتوانند به ولایت بلخ نفوذ کنند و این ولایت یکی از امن‌ترین ولایات کشور طی یک و نیم دهه گذشته بوده است.

دوم؛ تلاش آقای نور در بازسازی و سرمایه‌گذاری در ولایت بلخ نیز قابل ستایش است. به همین علت هم ولایت بلخ خصوصا شهر مزارشریف نسبت به شهرهای دیگر کشور از بازسازی و رونق بهتری برخوردار شده است.

درباره نحوه حکومت‌داری آقای نور سخن بسیار می‌توان گفت؛ از دیدگاه دیگری نقاط ضعف حکومت‌داری آقای نور هم کم نیست؛ او از دید مخالفانش در موارد زیادی مانند یک دیکتاتور عمل کرده است. هیچ نوع انتقاد را نپذیرفته و به هیچ نوع اصلاحات تن نداده و عدالت اجتماعی را در بخش‌های مختلف سیاسی و اقتصادی و اجتماعی رعایت نکرده است.

حکومت کرزی و اشرف غنی یکی از مشکلات جدی کشور را حکومت‌های موازی و قدرت‌های بیرون از چوکات حکومت اعلام کرده‌اند و هردو نیز برای کوتاه کردن دست این مدعیان از قدرت تلاش کرده‌اند. گمان می‌رود آخرین قدرت‌مند جهادی که به گفته ارگ حکومت موازی دارد و حاضر نیست در چوکات حکومت کار کند آقای نور والی بلخ است. و حالا اشرف غنی در یک اقدام پر چالش دست به برکناری او زده است.

درباره اقدامات اشرف غنی در برکناری آقای نور دو دیدگاه وجود دارد؛ برخی به این اقدامات رئیس جمهور به دیده مثبت نگریسته و این کار را ضرورت ملی‌سازی قدرت می‌دانند. و می‌گویند تمرکز قدرت در دولت مرکزی و کوتاه کردن دست مدعیان ارثی قدرت لازمه حکومت دموکراسی قوی است. تا زمانی که رهبران سنتی قدرت‌مند کنار گذاشته نشوند، ایجاد یک اداره سالم و به دور از خویش‌خوری ممکن نیست.

برخی دیگر اما این اقدامات را غرض‌آلود و تنش‌زا ارزیابی می‌کنند؛ آن‌ها می‌گویند هدف ارگ از برکناری کسانی مانند آقای نور چیزی نیست جز نوعی تصفیه قومی و سمتی از قدرت. زیرا رئیس جمهور قدرت‌مندان اقوام خاصی را هدف گرفته و قدرت و صلاحیت‌ها را از‌ آن‌ها می‌گیرد؛ اما کاری به قدرت‌مندان قوم خود ندارد.

در هر صورت آنچه برای مردم اهمیت دارد امنیت، وحدت، عدالت و آزادی است. اگر بخش‌های زیادی از مردم از آقای نور حمایت می‌کنند، به خاطر تأمین برخی از این مطالبات در حکومت ایشان است. مردم از این جابه‌جایی‌ها هراس دارند؛ می‌ترسند حکومت مرکزی، بلخ را به حال خود رها کند و یا به افراد ضعیف بسپارد؛ بلخ مورد تاخت و تاز قوم‌گرایان متعصب و گروه‌های تروریستی قرار بگیرد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top