ما در آینه پیامبر اسلام!

 

اسلام دینی است که حضرت محمد بن عبدالله از جانب خدا برای بشریت به ارمغان آورده است. پیامی که آن حضرت آورده در کتابی به نام قرآن جمع شده و برای همیشه در اختیار مسلمانان است. این روزها برابر است با تولد حضرت محمد، پیامبر اسلام و سرور کائنات و فخر بشریت. از دوازدهم ربیع الاول تا هفدهم این ماه به نام هفته وحدت نام‌گذاری شده است. ضمن گرامی‌داشت میلاد آن حضرت و هفته وحدت می‌خواهیم اندکی خود را در آینه شخصیت و پیام‌های پیامبرمان نظاره کنیم.

بزرگ‌ترین هدف و مهم‌ترین پیام رسول مهربانی و جوان‌مردی ساختن افراد و جامعه است. حضرت محمد (ص) در چهل سالگی به رسالت فرستاده شد و تا این زمان به خودسازی و تذکیه نفس و صیقل دادن روح و جان خود مشغول بود. حال ما به عنوان مسلمانانی که به پیروی از او افتخار می‌کنیم، تا چه اندازه به این پیروی دل خود را خوش می‌کنیم؛ اما در عمل از پیروی کردن به پیام‌ها و سیره و سنت او سر باز می‌زنیم؟

خصوصیاتی را که برمی‌شماریم برخی از ویژگی‌های پیامبری بود که ما مدعی پیروی از او هستیم؛ آیا ما چه مقدار از این خصوصیات را در خود داریم تا به جرئت بگوییم ما مسلمان هستیم و پیرو پیامبر اسلام؟

1-   او بسیار صادق و راستگو بود؛ حتی پیش از این‌که به رسالت مبعوث شود، در شبه جزیره عرب آن قدر راستگو و امانت‌دار بود که به «محمد امین» مشهور شده بود. پیامبر(ص) علاوه برآنکه رهبرروحانی مسلمانان بود، رهبری سیاسی آنان را نیز برعهده داشت و با وجود آن‌که برگزیده خداوند بود هیچ گاه دچار کبر و غرور نشد و سادگی خویش را تا پایان عمر حفظ کرد. او هم‌چون انسان عادی و مانند دیگر مسلمانان زندگی می‌کرد و هیچ وقت مزیت و برتری برای خود قائل نشد.

2-   او بسیار مهربان بود؛ تا حدی که مهربانی او شامل دشمنانش نیز می‌شد. هیچ مشکل و گرفتاری و موقعیت خطرناک هم باعث نمی‌شد که او مهربانی خود را از دست بدهد. او پس از فتح مکه، دشمنان سرسخت و کینه‌توز اسلام را که در حق او بدترین خشونت‌ها را به کار گرفته بودند بخشید و از روی مهربانی آنان را نوازش کرد.

3-   پیامبر اسلام بسیار بزرگوار و با گذشت بود؛ هرگاه به شخص او بی‌احترامی می‌شد، درصدد انتقام برنمی‌آمد و از خطا و بدرفتاری دیگران چشم پوشی می‌کرد و در مقابل آزار و اذیت‌های آنان عفو و گذشت از خود نشان می‌داد.

در جنگ احد، «وحشی»، عموی پیامبر«حمزه» را کشت و سنیه‌اش درید؛ ولی پیامبر اورا مورد عفو و بخشش خود قرار داد و ازگناه او درگذشت وهم‌چنین از«ابوسفیان» و«هند» با آن همه آزارها که به پیامبررسانده بودند گذشت و در صدد انتقام برنیامد.

4-   پیامبر ما بسیار پاک و پاکیزه بود؛ نظافت و پاکیز‌گی را زیاد دوست داشت و آن را به مسلمانان سفارش می‌کرد. پیامبر، عطر را زیاد دوست داشت وبرای خریدن آن بیشتر از غذا خرج می‌کرد. از هرراهی که عبور می‌کرد بوی خوش عطرش می‌وزید و بعدأ هرکس از آن راه می‌گذشت می‌فهمید که پیامبر(ص) از آن راه گذشته است. زیاد مسواک می‌زد و پیش از غذا و بعد از آن دست‌های خود را می‌شست. به هنگام بیرون آمدن از منزل درآینه یا آب نگاه می‌کرد و با سر و وضعی آراسته از خانه بیرون می‌آمد.

5-   آن حضرت بسیار شکیبا بود؛ رسول گرامی اسلام برای خدا و در راه اجرای رسالت خویش، آزار و اذیت‌های فراوانی تحمل کرد. در نبرد احد، صورتش زخمی شد و چهار دندان پیشین او شکست. یارانش از او خواستند تا دشمنانش را نفرین کند، ولی فرمود: «نفرین کننده برانگیخته نشدم، بلکه دعوتگر و بخشایش‌گر مبعوث شدم. خداوندگارا! قوم مرا هدایت کن؛ زیرا آنان نمی‌فهمند.»

6-   پیامبر ما بسیار مواظب زبان خود بود؛ ایشان در گفتاری، نقش بسیار مهم سازندگی یا ویرانگری زبان را این چنین گوشزد می‌کند: زبان چنان عذابی می‌بیند که هیچ یک از اعضای بدن چنان رنجی نمی‌بیند. زبان می‌گوید: خداوندگارا! چرا مرا چنان شکنجه‌ای دادی که هیچ عضوی را چنان رنج ندادی؟ آفریدگار پاسخ می‌دهد: از تو سخنی برآمد که به خاور و باختر رسید و در نتیجه آن، خون بی‌گناهان ریخت؛ مال‌هایی به ناحق گرفته شد و حرمت‌هایی هتک شد. پس سوگند به ارجمندی خودم، تو را چنان عذاب خواهم کرد که هیچ عضوی را چنین عذابی نکرده باشم.

7-   حضرت محمد(ص) بسیار قانون‌مدار بود؛ قانون را خود کامل رعایت می‌کرد و از مسلمانان نیز می‌خواست در برابر قانون تابع و خاضع باشند. زنی از قبیله مخزوم دزدی کرد. قریشیان به خاطر موقعیت اجتماعی آن زن بیم‌ناک شدند و می‌خواستند پیامبر از مجازات او چشم بپوشد. حضرت فرمود: «آیا در حدی از حدود خداوند پا در میانی می‌کنید؟» سپس برخاست و خطبه‌ای خواند: «آنانی که پیش از شما نابود شدند، مردمانی بودند که اگر مهترشان دست به سرقت می‌زد، رهایش می‌کردند و اگر فرودست‌شان سارق بود، قانون را در حق او اجرا می‌کردند.»

حال ما به عنوان یک مسلمان و پیرو این پیامبر نازنین، خود را در آینه رفتار و کردار او ببینیم و بعد در مورد مسلمانی و پیروی خود از آن حضرت داوری کنیم.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top