غارت سرمایه‌های ملی افغانستان

قرارداد معادن طلای بدخشان و مس بلخاب با دو شرکت امریکایی و انگلیسی به نام های افغان‌ کرستال و طلای افغان بر خلاف تمام قوانین نافذه در افغانستان است.

آمریکا در سال‌های حضورش در افغانستان همواره با استفاده خصمانه از منابع طبیعی و معادن افغانستان، دست به غارت سرمایه ملی کشور زده است. گزارش‌های زیادی از حفاری‌های خودسر خارجیان و انتقال مواد معدنی افغانستان به آمریکا و اروپا وجود دارد. دولت افغانستان تا هنوز موفق نشده است کنترول هوایی و زمینی کشور را به صورت کامل در دست داشته باشد تا از غارت سرمایه ملی جلوگیری کند.

ذخایر مواد معدنی افغانستان یکی از بزرگرترین ثروت‌های انباشته، دست ناخورده و آینده ساز کشور بوده که بدون شک ساختمان آینده افغانستان مدرن وتعین مسیر آن به سوی توسعه وترقی از راه منابع معدنی افغانستان میگذرد.

سوگ‌مندانه در درازنای نبرد تحمیلی نزدیک به چهار دههٔ اخیر در افغانستان، غارت منابع معدنی کشور یکی از بزرگرترین اهداف آمریکا در افغانستان بوذه و این اهداف غارت‌گرانه در اوج بحرانی ساختن کشور توسط دولت موجود به مثابه مجری اهداف تاراجگرانه در سرزمین اشغالی تحقق می‌یابد‌.

حراست وپاسداری ازثروت‌های ملی و ذخایر زیرزمینی افغانستان به مثابهٔ گرانبهاترین میراث مادی این خطهٔ خونین ونجات این گنج بزرگ، وظیفه ورسالت هر هم‌وطن میهن‌دوست وشرافتمند افغانستان است.

در زیر ابر‌ و غبار جنگ غارتگرانه و مصنوعی افغانستان، ذخایر طبیعی کشور بی‌صدا به غارت می‌رود. در ادامه این رویکرد، این‌بار قرار داد استخراج معدن مس بلخاب که بزرگ‌ترین معدن مس جهان است و معدن طلای بدخشان با امتیاز بسیار کم و به صورت غیرقانونی امضا شد.

با وجود اعتراضات يک تعداد نهادهاى نظارت کننده بر معادن افغانستان، قرارداد استخراج معادن طلای بدخشان و مس بلخاب در امريکا امضا گرديد.

اين دو قرارداد بزرگ ميان وزارت معادن و پترولیم جمهوری اسلامی افغانستان و شرکت سنترلمیتد در سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان در واشنگتن دی سی امريکا، امضا شده است.

با وجودی که در مسوده قرارداد اکتشاف و استخراج طلای بدخشان و معادن مس بلخاب، هنوزهم تضاد منافع وجود دارد؛ اما قرارداد آن با حق الامتیاز پائین امضا شده است.

نهادهای ناظر بر معادن افغانستان قرارداد اکتشاف و استخراج مس بلخاب و طلای بدخشان را، «چپاول معادن و توطئه بین المللی» می دانند. رييس اجرايى ديدبان شفافيت افغانستان، امضای این دو قرارداد را «چپاول معادن و توطئه بین المللی» خوانده و گفته است که حکومت به ویژه رئیس جمهور محمد اشرف غنی، به نحوی در این مورد «معامله گری سیاسی» کرده، که هشدار بسیار نگران کننده برای آینده سکتور معادن کشوراست. به گفته او، این دو قرارداد، با اعمال نفوذ برخی مقام های داخلی و کشور های امریکا و بریتانیا صورت گرفته و تمامی منفعت آن، به شرکت های قراردادی بر می گردد.

معدن مس بلخاب با مساحت ٤٥٧ کيلومتر مربع، در منطقۀ «پاى مير سيد مراد» ولسوالى بلخاب سرپل، در ١٥٠ کيلومترى مرکز این ولایت قراردارد که بزرگ‌ترین معدن مس جهان محسوب می شود.

معدن طلاى ويکادور بدخشان‌‌ در ٥٠ کيلومترى در شمال شهر فيض آباد در ولسوالى «راغ» ولايت بدخشان، موقعيت دارد که موجوديت طلای با کيفيت بلند، در آن ثابت شده است. اين معدن، ٢ متر عرض و ٣٥٠ متر طول دارد؛ اما در مورد ذخيرۀ آن تا کنون کدام سروى صورت نگرفته است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top