سر انجام حقانی

جلال­الدین حقانی جنگ­سالار افغان و از فرماندهان طالبان بود که رهبری شبکه حقانی را بر عهده داشت. از حقانی به عنوان دومین شخصیت مهم طالبان پس از ملا عمر یاد می­شد و گفته می­شود مبتکر تاکتیک بمب­گذاری­های انتحاری در افغانستان بوده است. پایگاه شبکه تحت رهبری او در مناطق مرزی پاکستان و افغانستان است. شبکه حقانی شامل گروهی از پیکار جویان اسلام­گرای مخالف حضور نیروهای خارجی در افغانستان می­شود که با ارتش افغانستان و نیروهای بین­المللی مستقر در افغانستان می­جنگند و ارتباط نزدیکی با القاعده و استخبارات پاکستان دارند.

گروه طالبان با ارسال خبرنامه­ای اعلام کرده که جلال­الدین حقانی در گذشته است. طالبان گفته است که حقانی در پی یک دوره طولانی بیماری وفات کرده و از او به عنوان "شخصیت بزرگ جهادی عصر، عالم دین و رهنمای با ابتکار" یاد کرده است. شبکه حقانی عامل خونین­ترین و پیچیده­ترین حملات انتحاری و انفجاری در افغانستان شناخته می­شود و نهادهای امنیتی افغانستان معتقدند که بیشتر حملات خونین سال­های اخیر کابل توسط این شبکه سازماندهی شده است. به نظر می­رسد که مرگ رهبر شبکه حقانی تاثیر چندانی بر کاهش خشونت­های سازماندهی شده توسط این گروه نداشته باشد، جلال­الدین حقانی از سال­ها قبل به دلیل بیماری عملا در رهبری این شبکه حضور فعال نداشت و مدیریت شبکه بیشتر به دست سراج­الدین، فرزند ارشد او سپرده شده بود. دولت افغانستان شبکه حقانی را به عنوان نزدیک­ترین گروه به سازمان اطلاعات ارتش پاکستان می­داند. جلال­الدین حقانی رابطه نزدیکی با رهبران ارشد طالبان داشت و در دوران حاکمیت این گروه بر افغانستان به عنوان وزیر قبایل و سرحدات از اعضای حکومت بود. گروه طالبان در حالی امروز خبر مرگ جلال الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی را اعلام کرد که گزارشاتی مبنی بر مرگ وی در سال ۲۰۱۴ منتشر شده بود. شماری از کارشناسان به این باورند که احتمال دارد با مرگ وی، آینده مذاکرات صلح که در ماه های اخیر شکل جدی تری به خود گرفته است با مشکل حیاتی رو به رو شود. چنانچه با اعلام خبر مرگ ملا عمر، رهبر اسبق طالبان نیز مذاکرات صلح کاملا شکست خورد و این پروسه برای چندین سال به تعویق افتاد. این در حالی است که اخیرا احزاب سیاسی افغانستان هیاتی را برای مذاکره با طالبان ایجاد کرده و از سوی دیگر، فعالیت برخی کشورها از جمله روسیه در راستای صلح افغانستان افزایش یافته است. احمد سعیدی در تحلیلی کوتاهی گفته است: اطلاعات دقیقی وجود دارد که جلال الدین حقانی چند سال قبل وفات کرده بود اما حالا طالبان با مشوره استخبارات پاکستان مرگ او را اعلان نمودند هدف از اعلان مرگ جلال الدین حقانی در حال حاضر این است که در همین زودی قرار است وزیر خارجه امریکا با لوی درستیز آن کشور به پاکستان بیاید. هدف سفر هئیت امریکایی این است که پاکستان بالای گروه حقانی فشار وارد نماید و آن گروه را از پاکستان اخراج نماید. حالا که مرگ وی اعلان شده، احتمالا مقامات پاکستانی به وزیر خارجه امریکا خواهند گفت که دو روز قبل جلال الدین حقانی وفات کرده است و دیگر گروهی بعد از مرگ وی وجود ندارد که پاکستان اخراج نماید.

گروه حقانی در سال­های اخیر بزرگترین عملیات را در افغانستان علیه ناتو و آمریکا رهبری کرده است. انفجار چهار راه زنبق که در آن حدود ۱۵۰ نفر کشته و دست­کم ۴۰۰ زخمی شد، حمله به هتل اینترکنتیننتال کابل، در ۲۰۱۱، حمله به سفارت آمریکا در کابل در ۲۰۱۱ و همچنین حمله همزمان به چند هدف مهم در شهر کابل در سال ۲۰۱۲ از اقداماتی است که گروه حقانی مسئولیت آن­ها را به عهده گرفته است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top