باید های شرکت در انتخابات

چند روز دیگر به یکی از سرنوشت‌سازترین روزها برای افغانستان باقی مانده و کسی نیست که نداند تنها با یک حضور پرشور و گسترده در انتخابات ۲٨ میزان است که می‌توان برای مدیریت یک رکن مهم آینده کشور تصمیم گرفت.

حضور مردم در انتخابات مجلس می‌تواند سبب شود افراد و نمایندگانی در مجلس حضور پیدا کنند که به شرایط روز آشنا هستند و می‌توانند شرایط حساس جامعه را درک کنند.

بحث انتخابات همواره برای تمام مردم ما مهم بوده است. ما باید به این مقوله اهمیت بدهیم چرا که در هر انتخاباتی مردم می‌توانند سرنوشت خود را رقم بزنند و افراد شایسته را انتخاب کنند تا آن‌ها از طرف مردم تصمیماتی را اتخاذ کنند که به نفع جامعه باشد.

حضور در انتخابات زمینه ساز رشد کشور است ما با شرکت در انتخابات می‌توانیم سبب ایجاد، تقویت روحیه همدلی و امنیت ملی شویم و با این حضور سبب می‌شویم که وحدت و همدلی و نشاط در میان مردم و مسئولان ایجاد شود.

همه‌ی جوامع در سایه مشارکت به رشد رسیده‌اند و اقتضای زندگی جمعی نیز مشارکت در تصمیمات است.

یکی از دست آورد های مهم حکومت های پسا طالبانی درافغانستان انتخابات است اگر ما نتوانیم از این دست آورد خوب صیانت و حمایت و استفاده کنیم بسیار بعید به نظر می رسد که به مهم های امنیت، ثبات، اقتدار، مشروعیت و وجاهت ملی و بین الملی دست رسی پیدا کنیم.

به هر میزانی که ما با بر خورد سالم چه با حضور مان و چه با رعایت بایسته های انتخاباتی با این مقوله بر خورد کنیم به همان میزان ما به ملت شدن، توسعه، وسایر ممکنات و خواست های ملی مان نزدیک تر می شویم.

بر علاوه‌ی نظارت از سلامت انتخابات، دغدغه های چگونگی اخذ رأی و نحوه شمارش آرا، میزان سطح مشارکت مردم در انتخابات از اولویت های اولی و الزامی انتخابات است. انتخابات، انتخاب شدن وانتخاب نمودن حق مردم است و مردم باید از این حق شان استفاده کنند؛ ورنه راه برگشت از راه پیشرفت نزدیک تر و هموار تر است برای ملتی که یک عقبه‌ی خطر ناک را پشت سر گذاشته اند.

حضور حداکثری مردم در انتخابات علاوه براینکه می‌تواند یک نماد و سمبل وجاهت ما در خارج از کشور عمل کند، می‌تواند در حل مسائل ملی که این روز ها ما در آن گرفتاریم نیز تاثیرگذار باشد.

ما به لحاظ اینکه می خواهیم حاکم به سرنوشت خود باشیم ولو اندک نیز باید الزاما درانتخابات شرکت کنیم وافرادی را که می دانیم ممثل اراده وخواست ما در پارلمان شده می تواند با شرکت در انتخابات، به نمایندگی از خود روانه‌ی خانه ملت نماییم.

انتخابات شاید به تمام معنی مطابق خواست و میل ما بر گزار نشود؛ ولی باید بدانیم که ما در مسیر تغییر گام بر میداریم و تغییر یک شبه و زود هنگام اتفاق نمی افتد ؛ زمان وظرفیت هایی را می طلبد که نیاز بیشتر به تدبیر و حوصله وفراست دارد.

شرکت در انتخابات سبب می‌شود که همه در برنامه ریزی‌های کشور نقش داشته باشند، اگر می‌خواهیم در تصمیمات کلان کشور سهمی داشته باشیم باید در انتخابات شرکت کنیم. به وسیله شرکت در انتخابات است که مردم جامعه به یک اجتماع می‌رسند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top