آیا سرطان ارثی است؟

سوالات زيادي در مورد ژنتيك و ارثي بودن سرطان پرسیده مي‌شود كه لازم ديدم توضيحات ذیل را خدمت مخاطبان محترم عرض کنم:

اصطلاح "ارثي بودن" از نظر پزشكي به مواردي گفته می‌شود که تعدادي از فرزندان شخص بيماری، به آن مرض دچار شوند؛ كه بر حسب وجود ژن غالب در والدين مي‌تواند نصف فرزندان مبتلا شده و يك چهارم سالم و يك چهارم حامل ژن معيوب شوند.

در سرطانها چنين وضعي "كمياب" است و حداكثر، كمتر از ۱۰% موارد سرطانها ارثي هستند!

بطور كلي هر وقت شخصی بخواهد به هر مرضي مبتلا شود، از جمله سرطان، در سلولهاي وی تغييراتي پيدا مي‌شود و در ژنهاي مختص آن مرض هم تغييراتي پيش ميايد.

لذا اگر چه سرطان را ارثي و ژنتيك نمي‌دانيم اما بهر حال، سرطان با تغييرات ژنتيكي پيدا مي‌شود.

شما عزیزان، گاهي يك يا چند نوع از سرطانی را در يك خانواده بيشتر مشاهده می‌کنید و به این جهت است که مردم تصور مي‌کنند سرطان ارثي است؛ اما چنين نيست؛ اين موارد فاميلي و يا خانوادگي خوانده مي‌شوند.

بطور كلي در چنين خانواده‌هايي احتمال بروز سرطان بيشتر از مردم عادي و در بعضي از سرطانها حداکثر تا چهار برابر است، اما ارثي مطابق تعريفي كه در ابتدا گفته شد، نمي‌باشد.

براي اين اتفاق دلايلي وجود دارد؛ مثلا اين خانواده رفتار و عادات مشترکی دارند؛ غذاهاي مشابهي مصرف مي‌كنند؛ خلقيات رواني و معنوي مشابهي دارند و ...

اين‌ها عوامل اصلي بروز خطر در آن خانواده هستند.

از نظر علم سلولي مولكولي و بيولوژيك، پاسخ گوي اين سوالات علم اپي ژنتيك است. علم اپي ژنتيك در حقيقت تغييرات مزمني است كه در بخشي از ژنها پيش ميايد و موجب انتقال عوامل خطر ايجاد يك بيماري و بعنوان مثال سرطان مي‌گردد. جالب است بدانيم كه عمر اين علم كوتاه بوده و كمتر از ١٥ سال است که عمومي شده است.

در منابع اسلامي ما گفتارهاي متقني از اين موارد وجود دارد كه اعجاب آور است! بعنوان نمونه، در حديث شريفي از مولا امام صادق( ع ) آمده است: " كسب نامشروع و حرام در نسل آدمی آشکار مي‌شود!"(کافی، ج ۱، ص ۳۶۳)

پس در مجموع باید گفت که سرطان ارثي نيست؛ اما با تخريب ژنهای افراد به هر دلیلی، در طول نسلهاي مختلف مي‌تواند يك عامل خطر پيش بيايد!

فرض کنید پدر بزرگ عزیزی اهل دود و قليان و سيگار بوده است؛ آنگاه اين موارد موجب تغييرات اپي ژنتيك در او شده و اکنون یعنی چند نسل بعد در نوه و نتيجه آن، اين ژنها در محيط نامناسب جديدي قرار مي‌گيرند و موجب بروز سرطان در دختر يا پسر جواني مي‌شوند كه خودشان اهل دود نيستند! نکته آن‌جاست که بنوعی از آن پدربزگ اين عامل خطر را دريافت كرده اند!!

اين حرف بسيار مهمي است؛ اگر ما امروز خداي ناكرده آدم متقلب، زور گو، نامهربان، ربا خوار ( مصداق حدیث شریف فوق الذکر)، ریاکار و ... باشيم یا حق مردم را ضايع كنيم، یا اهل دروغ و غيبت باشيم و يا سبك زندگي مادي بدي داشته باشيم، همه و همه این اعمال در نسل‌هاي آينده ما هم (از طریقی که ذکر شد) تاثير می‌گذارند!

يعني ما نه تنها در قبال خودمان مسئوليم بلكه در قبال همه نسل‌هاي آتي هم مسوليت داريم! از همین رو، باید از خودمان بپرسیم چقدر مهم، ضروری و مناسب است که مسئولانه و مبتنی بر شریعت اصیل زندگي كنيم؟

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top