دوشنبه 08 جوزا 1396 برابر با 29 می 2017

منتشرشده در: دین پژوهی
تمام ادیان بر روزه وخوبی های آن یادداشت داده اند، اینکه چگونه و چند مدت گرسنگی را تحمل کنند، یعنی روزه بگیرند معلوم نیست .در معنای فلسفی روزه گفته شده است که روزه برای تکامل جسم و جان است. همین است که قول معروف " عقل سلیم در بدن سالم " را به کار برده اند. پیامبرخدا فرمایش کرده است که روزه بگیرید تا سلامتی شما تضمین شود. از دیدگاه طب سنتی و مدرن روزه فواید بی‌شماری دارد. صایمی‌ها برای…
منتشرشده در: دین پژوهی
  یکی از ابعاد دین پژوهی که خداناگرایان بیش از خداباوران به آن توجه نموده اند، پاسخگویی دین به نیازهای روانی انسان است. یکی از پیش فرضهای پذیرش دین این است که برخی از نیازهای بنیادین آدمی جز با دین باوری برآورده نمی شود. امروزه کسان بسیاری با بهره گیری از دانشهای جدید، نیازهای اصیل انسانی را می‌کاوند و به پاسخ گویی این پرسش می‌پردازند که «آیا می‌توان از چنین نیازی سخن گفت؟» نویسنده در این مقاله به برخی از…
منتشرشده در: سیاست
    گزارش تازه بازرس ویژه امریکا از حیف و میل پنجاه درصد مواد نفتی و جنگ‌افزار نیروهای امنیتی افغانستان خبر می‌دهد. در یک گزارش تازه‌ بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان، آمده است که پنجاه درصد از نفت و جنگ‌افزارهای نیروهای امنیتی از سوی مقام‌های بلند‌پایه‌ نهادهای امنیتی دزدیده شده و به طالبان فروخته شده است. جان ساپکو؛ بازرس ویژه امریکا، در تازه‌ترین گزارش خود گفته است که اسناد موثق و پرونده‌های مستندی از مقام‌های ارشد نهادهای امنیتی افغانستان…
منتشرشده در: سلام اول

جنرال جان نیکلسون؛ فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان می‌گوید طالبان قصد دارند تا در سال جاری بار دیگر ولایت کندز را سقوط دهند.
جنرال نیکلسون که برای بررسی وضعیت امنیتی کندز به این ولایت سفر کرده، می‌گوید که سال گذشته طالبان چهار بار تلاش کردند که کندز را سقوط دهند.
او گفت سقوط کندز نیز یکی از اهداف اساسی طالبان در سال جاری است؛ اما نیروهای امنیتی افغانستان، توانایی مقابله با طالبان را داشته و این برنامه آنان را با شکست مواجه خواهند کرد.
فرمانده عمومی نیروهای ناتو و امریکایی در افغانستان بدون آنکه از کشوری نام ببرد از همسایگان افغانستان خواست تا به جای حمایت از گروه‌های تروریستی، با دولت افغانستان همکاری کنند.
این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که از چند ماه بدین سو گزارش‌هایی در باره ارتباط روسیه با طالبان، منتشر شده و در برخی موارد ادعا شده که روسیه مستقیما از این گروه حمایت می‌کند.
اظهارات این فرمانده ارشد امریکایی نشان می‌دهد که خطر سقوط در سال جاری نیز همچنان شهر جنگ زده کندز را تهدید می‌کند. به بیانی روشن‌تر، این خطر هیچگاه از فراز این شهر، رفع نشده بود تا دوباره بازگردد؛ زیرا کندز در دو سال گذشته دوبار به دست طالبان سقوط کرد و نیروهای دولتی و هم پیمانان خارجی آنها هر دوبار نتوانستند مانع از سقوط شهر به دست طالبان شوند.
طالبان تا دو سال پیش، قادر نشده بودند مرکز یک شهر مهم و استراتژيک را به تصرف خود درآورند؛ اما با سقوط کندز،‌ این طلسم شکسته شد و آنها برای نخستین بار به این هدف مهم دست پیدا کردند.
این در حالی است که در هردو جنگ، نیروهای ویژه امریکایی و نیروی هوایی ایالات متحده به کمک نیروهای امنیتی افغانستان و به مصاف طالبان رفتند؛ اما هر بار به جز ارتکاب چند مورد جنایت مهیب جنگی و کشتار هولناک و هدفمند غیر نظامیان به ویژه در پی حمله آگاهانه بر شفاخانه مربوط به سازمان پزشکان بدون مرز، دستاوردی نداشتند.
اخیرا نیز خبرهایی منتشر شد مبنی بر اینکه نیروهای ویژه ارتش امریکا برای جنگ با طالبان به کندز اعزام می‌شوند؛ خبری که با توجه به تجربه تلخ گذشته، پیش از آنکه برای مردم مصیبت زده کندز، امیدبخش باشد، نگران کننده و ترسناک است.
در کنار این خبر، اکنون بار دیگر خبر احتمال سقوط دوباره کندز به دست طالبان یا دست کم تلاش طالبان برای تحقق این مهم در سال جاری، آنهم از زبان فرمانده ارشد نیروهای ناتو و امریکایی در افغانستان، منتشر می‌شود که بدون شک، قوس نگرانی‌های عذاب آور و دایمی ساکنان بی پناه کندز را کامل می‌کند و بر حجم و دامنه آن به نحو مهیبی خواهد افزود.
البته در این میان، جنرال جان نیکلسون؛ فرمانده نیروهای ناتو و امریکایی در افغانستان، با درخواست از کشورهای همسایه برای کمک به صلح و ثبات در افغانستان و پرهیز از کمک به مخالفان مسلح، پیشاپیش سعی کرده است، مسؤولیت هرگونه رخداد ضد امنیتی شرم آور دیگر درباره کندز را متوجه کشورهای دیگر کند؛ اما از نظر تحلیلگران، این تلاش چیزی از مسؤولیت مستقیم نیروهای خارجی در تأمین امنیت کندز و مبارزه واقعی و جدی با تروریزم نخواهد کاست؛ زیرا آنها در این زمینه بر اساس مکتوباتی که وجود دارد، متعهد و مسؤول اند و تاکنون به این تعهد خود به درستی عمل نکرده اند.
از جانب دیگر، بخشی دیگر از این مسؤولیت، متوجه مسؤولین ارشد امنیتی دولت و فرماندهان نظامی کشور می باشد. آنها با تجربه دوباره شکست در برابر طالبان در کندز، اکنون باید دریافته باشند که ریشه‌های جنگ جاری در کجاست و چه دست‌های نیرومندی در عقب این سناریو به نفع دشمن کار می‌کنند.
جنرال مرادعلی مراد، زمانی که پارسال برای نجات کندز از چنگ طالبان، فرماندهی نیروهای ارتش را در این ولایت بر عهده گرفت، قول داد که عناصر دخیل در این جنگ را که در نیروهای امنیتی و مقام‌های محلی و مرکزی، رخنه کرده اند افشا خواهد کرد؛ اما این اتفاق هیچگاه نیفتاد.
طرح‌های امنیتی جنرال دوستم برای نجات کندز از چنگ طالبان هم به نحو پرسش‌برانگیزی از سوی ارگ ریاست جمهوری و شورای امنیت ملی، رد شد و بدتر از همه اینکه اخیرا والی کندز، از واگذاری بخشی از هزینه‌هایی که برای مداوای زخمی‌ها و یا کمک به خانواده شهدای نیروهای مسلح در کندز،‌ در نظر گرفته شده بود، به خانواده‌های طالبان خبر داد.
در چنین وضعیتی باید منتظر رخدادهای هولناک‌تر و فاجعه‌بارتری در مورد کندز و به تبع آن، سراسر حوزه شمال کشور بود.
(عبدالمتین فرهمند- خبرگزاری جمهور)

منتشرشده در: دین پژوهی
  سلام دادن به کودکان پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله) علاوه بر بزرگ سالان، همیشه به کودکان سلام می‌کرد. در روایتی از انس آمده است: ما در حال بازی بودیم که پیامبر(ص) از کنار ما گذشت و گفت: «السلام علیکم یا صبیان»؛ سلام بچه ها! امام رضا(ع) از پدران خود نقل می‌کند که پیامبر(ص)فرمود: از پنج چیز تا هنگام مرگ دست برنمی‌دارم: روی زمین با بردگان غذا خوردن، بر الاغ بی‌پالان سوار شدن، بز را با دست خود دوشیدن،…
منتشرشده در: دین پژوهی
  در روایات آمده است که پیامبر اکرم ماه شعبان را به روزه و عبادت می‌گذراندند و روزه این ماه را به ماه مبارک رمضان وصل می‌کردند و می‌فرمودند شعبان ماه من است و رمضان ماه خداست.. خوان رحمت الهی در ماه رمضان گسترده است و استفاده از آن بستگی به ظرفیتی است که با اعمالمان در خودمان ایجاد کرده‌ایم؛ که خدا بخیل نیست، منتهی به هرکس همان قدر می‌دهد که ظرفیتش است وگرنه خود این دادنِ خدا می‌شود وزر…
منتشرشده در: سیاست
    ظرف ماه جاری، کابل یک بار دیگر شاهد برگزاری نشستی پیرامون مساله صلح خواهد بود. از آن دست نشست‌های زنجیره‌ای که با کم و کیفی نسبتا یکسان، دولت افغانستان بارها ابتکار برگزاری آن را داشته و یا از مسوولان اصلی تدویر آن در گوشه و کنار جهان بوده است. مساله حل نشدنی صلح با گروه‌هایی که دولت افغانستان آن‌ها را زیر نام «طالبان» وحدت و یکپارچگی بخشیده است؛ از طولانی‌ترین پروسه قرن حاضر در آسیای میانه به حساب…
منتشرشده در: سلام اول

 

اولین نشست مشترک رهبران کشورهای عربی و اسلامی به همراه آمریکا که با ابتکار عربستان سعودی در ریاض برگزار شده بود، پایان یافت. در حاشیه این نشست، قرارداد خرید تسلیحات نظامی میان ملک سلمان و دونالد ترامپ امضا شد. ارزش این قرارداد ۱۱۰ میلیارد دالر است. این قرار داد به همراه قرارداد ۳۵۰ میلیار دالری ۱۰ ساله میان آمریکا و عربستان نشان می‌دهد که دولت عربستان سعودی قرار است ۴۶۰ میلیار دالر سلاح از آمریکا بخرد. با این حال این سؤال مطرح می‌شود که این خریدهای قابل توجه نظامی که به گفته رهبران دو کشور با هدف برقراری صلح انجام می‌شود، آیا می‌تواند به امنیت عربستان سعودی کمکی کند؟
۱. هدف اصلی آمریکا در خاورمیانه امینت اسرائیل است. تمام کارشناسان سیاسی و نظامی و حتی مردم عادی جهان این مسئله را می‌دانند که اصلی‌ترین متحد استراتژیک آمریکا، رژیم اسرائیل است. اتحاد استراتژیک میان اسرائیل و آمریکا تا جایی کشیده شده است که به عقیده بسیاری از تحلیلگران، تل آویو و واشینگتن از سطح متحدان استراتژیک فراتر رفته و از نظر ژئواستراتژیکی هر دو به یک کشور مبدل شده‌اند. هدف اصلی آمریکا در منطقه خاورمیانه نیز تأمین امنیت اسرائیل بوده و هست. تأمین امنیت اسرائیل در منطقه خاورمیانه حتی از تأمین منابع انرژی مورد نیاز مردم آمریکا نیز برای دولت این کشور بااهمیت تر می‌باشد. برای اینکه تمامی اقدامات و تحرکات آمریکایی‌ها در منطقه خاورمیانه قابل درک باشد، باید از این زاویه به آن‌ها دیده شود. سیاست خارجی آمریکا در ۵۰ سال گذشته در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نیز از همین نظر قابل تحلیل است. امینت اسرائیل اوجب واجبات برای هر رئیس جمهور آمریکاست. هر قدمی که آمریکا در خاورمیانه برمی‌دارد برای تأمین امنیت اسرائیل است و بس.
استراتژیست‌ها و تصمیم سازان در دولت‌های آمریکا و اسرائیل دیدگاهی واقع گرایانه دارند. آن‌ها معتقدند یک کشور در مواقع بحران هیچ‌گاه نمی‌تواند روی کمک کشورهای دیگر حساب کند و تنها راه ادامه بقا در این نظام جهانی پرآشوب، قدرت برتر نظامی است. از همین روی آن‌ها در قسمت امنیت ملی و برتری استراتژیک به هیچ وجه اهل ریسک و معامله نیستند. انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ به خوبی به ژنرال‌ها و دیپلمات‌های آمریکایی و اسرائیلی نشان داد که نمی‌توان روی هیچ‌یک از متحدان سیاسی و نظامی خود، به طور صد درصد حساب کرد. زیرا همیشه این احتمال وجود دارد که متحد امروز به دشمن فردا مبدل شود.
«اولویت امینت اسرائیل» و «بی‌اعتمادی استراتژیک به متحدان» باعث شده است تا دولت آمریکا در بخش فروش سلاح‌های نظامی به عربستان سعودی ملاحظاتی داشته باشد.
اول اینکه آمریکا سلاح‌های استراتژیک خود را که به این کشور قدرت برتری نظامی در سطح جهان می‌دهد را هیچ‌گاه به عربستان نمی‌فروشد. سلاح‌هایی همانند هواپیماهای بی ۲، اف ۲۲ و آ ۱۰ و همچنین بمب‌های هسته‌ای و سیستم‌های دفاع لیزری هیچ‌گاه در سبد خرید عربستان سعودی قرار نخواهد گرفت.
دوم اینکه تمام سلاح‌هایی که قرار است به عربستان سعودی فروخته شود باید با نظارت و تأیید اسرائیل انجام شود. اسرائیل هیچگاه نمی‌خواهد تا برتری نظامی خود در منطقه را از دست بدهد و از همین روی به آمریکا اجازه نمی‌دهد تا هر سلاحی را به عربستان بفروشد. از جمله این سلاح‌ها هواپیماهای اف ۳۵ و هلیکوپترهای سی اچ ۵۳ است که تنها دارنده آن در منطقه اسرائیل است و خواهد بود.
سوم اینکه اگر در میان سلاح‌هایی که به عربستان فروخته می‌شوند سلاح بسیار پیشرفته‌ای هم باشد، کنترل، تعمیر و نگهداری آن تنها توسط کارشناسان آمریکایی انجام خواهد شد. چنانچه چند ماه قبل در حاشیه جنگ یمن هنگامی که یک هواپیمای جنگنده عربستانی قصد داشت به یک هواپیمای باربری ایرانی حمله کند، ارتش آمریکا بر روی بیسیم محرمانه خلبان عربستانی می‌رود و به وی دستور می‌دهد تا به هواپیمای ایرانی حمله نکند. این حادثه که موجب خشم دولت عربستان سعودی شد نشان می‌دهد آمریکایی‌ها کنترل سلاح‌هایی که به عربستان سعودی داده‌اند را در اختیار دارند.
۲. عربستان سعودی با وجود سلاح‌هایی آمریکایی از شورشیان حوثی شکست خورد. در حالی که در ۵۰ سال گذشته ارتش عربستان سعودی توسط کشورهای آمریکا، انگلیس و فرانسه تجهیز شده است و به گفته مقامات سعودی، این کشور یکی از قوی‌ترین و مجهزترین ارتش‌های جهان را در اختیار دارد، بیش از ۲ سال است که در مقابل مردم یمن و شبه نظامیان حوثی که از داشتن ضعیفترین و کمترین سلاح‌ها نیز محروم هستند، شکست خورده‌اند و نتوانستند نقشه‌های نظامی خود را به پیش ببرند.
سعودی‌هایی که به سلاح‌های آمریکایی مجهز بودند پس از آنکه ناتوانی خود را در جنگ با مردم فقیر یمن مشاهده کردند، دست خود را به سوی کشورهایی همچون امارات و قطر و سودان و پاکستان دراز کردند و از آن‌ها خواستند تا ثروتمندترین کشور عربی را در جنگ با فقیرترین کشور عربی یاری نمایند. هرچند ماه هاست که عربستان با وجود داشتن سلاح‌های آمریکایی، از کمک متحدان منطقه‌ای خود نیز بهرمند شده است، کارشناسان معتقدند امیدی به پیروزی ائتلاف سعودی در جنگ با مردم یمن، نیست.
جنگ یمن به خوبی نشان داد که سلاح‌های بی شمار و پیشرفته آمریکایی نمی‌تواند امنیت حاکمان سعودی را تأمین کند و حتی نمی‌تواند آن‌ها را در رسیدن به اهدافشان یاری رساند. تا جایی که در هفته‌های گذشته مردم منطقه شاهد بودند که موشک‌های یمنی به ریاض رسیده است و کاخ‌های حاکمان عربستان را هدف قرار می‌دهد.
۳. سرچشمه قدرت و امنیت یک کشور مردم آن کشور هستند، نه سلاح‌های خارجی. تاریخ نشان داده است که اصلی‌ترین مولفه قدرت و مهمترین تأمین کننده امنیت ملی یک کشور مردم آن کشور هستند، و نه سلاح.
در حالی که رژیم شاهنشاهی ایران از پیشرفته‌ترین سلاح‌های آمریکایی برخوردار بود و در حالی که حکومت کمونیستی افغانستان ارتشی مقتدر با سلاح‌های ساخت شوروی در اختیار داشت، مردم فقیر و مستضعف ایران و افغانستان توانستند بر تمامی این سلاح‌ها پیروز شوند و نشان دهند خون همیشه بر شمشیر پیروز است. همچنین شوروی که ابرقدرت جهانی بود و از نظر نظامی از آمریکا نیز پیشی می‌گرفت نتوانست در مقابل بحران اقتصادی که دامن مردم این کشور را فرا گرفته بود مقاومت کند و از هم فروپاشید.
عربستان سعودی به عنوان کشوری دیکتاتوری که نه شورای ملی دارد، نه نظام دموکراتیک و نه در طول قرن‌ها انتخاباتی در این کشور برگزار شده است، با بحران مشروعیت مواجه است. حقوق بشر سال هاست که در این کشور عربی نقض می‌شود تا جایی که زنان حتی حق رانندگی نیز ندارند. حاکمان سعودی به جای اینکه برای مستحکم تر کردن پایه‌های حکومت خود به مردم مراجعه کنند و مشروعیت نداشته خود را از آن‌ها طلب نمایند، تلاش می‌کنند تا با تقویت قدرت نظامی خود، از سویی مرهمی بر بحران مشروعیت خود بگذارد و از سوی دیگر صداهای مردمی که برای احقاق حقوق اولیه خود بلند می‌کنند را خفه نماید.
(کوثری)

منتشرشده در: دین پژوهی
بانو کرن آرمستر آنگ، در کتاب خواندنی خود زیر عنوان خداشناسی از ابراهیم تا کنون، می‌گوید: «از خداوند می‌شود نمادی ساخت که با تعصبات‌مان بستیزد و وادارمان کند که نقص‌های خود را ببینیم و نیز می‌توان آن را جوری به کار گرفت که به تنفر خودپرستانه مان صحه بگذارد و از آن امر مطلق بسازد ». به همین اساس، کثیری از مسلمانان، از غفاریت و مهربانی و لطف خداوند، فهمی برای خود ساخته و پرداخته اند که با بیدادگری‌ها و…
منتشرشده در: سیاست
    پادشاه عربستان سعودی سران کشورهای اسلامی را به گرد دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا جمع کرد تا از زبان یک مسیحی غیر مسلمان در مورد مبارزه با تروریسم اسلامی بشنوند. نشست ریاض در حالی با حضور سران کشورهای اسلامی جهان برگزار گردید که هم اکنون خاورمیانه در آتش جنگ خانمان‌سوز می‌سوزد. جنگی که با حمایت عربستان سعودی و کشورهای غربی و اروپایی از گروه‌های تروریستی، در این منطقه شعله‌ور است. عربستان سعودی در راس ائتلافی قرار دارد که…
Go to top