صحت

صحت (389)

منتشرشده در: صحت

کم‌خونی که از مقدار ناکافی آهن برای سنتیز هموگلوبین بوجود می‌آید، یکی از امراض معمول خون در دوره انفانسی و طفولیت می‌باشد. تخمین زده می‌شود که 30 درصد از نفوس جهان از کم‌خونی کمبود آهن رنج می‌برند که بیشتر مصابین به این کم‌خونی در ممالک روبه انکشاف زندگی می‌نمایند. تقریباً 1mg آهن باید روزانه جذب گردد. سویه آهن بدن در نزد یک نوزاد تقریباً 0.5g است در حالیکه حجم آهن در کاهلان 5g تخمین زده میشود. بخاطر بدست آوردن این هدف به صورت متوسط روزانه 0.8mg آهن الی 15 سال اول حیات باید جذب گردد.
اسباب
تنقيص ذخاير آهن، تنقيص آهن در مواد غذايي، ضايعات بيشتر آهن در عضويت، تنقيص جذب آهن ضرورت بيشترعضويت به آهن، نقيصه هاي استقلابي
تظاهرات کلینیکی
خسافت علامه مهم انيمي فقدان آهن بوده ومنضمه چشم معمولا آبي‌ رنگ مي‌باشد. در انيمي خفيف يا متوسط فقدان آهن (هموگلوبین 6-8g/dl) نزد طفل در اثر افزايش 3-2 دای فاسفوگلسرات که ميکانزم معاوضوي بوده اعراض خفيف ديده مي‌شود. نزد مريض فرط تخرشيت نيز معمول مي‌باشد.
درانيمي شديد (هموگلوبين کمتر از5g/dl) نزد مريض تخرشيت، بي‌اشتهايي، تکي کاردي، و مرمر سيستوليک ديده شده که 10-15درصد مريضان بزرگ شدن طحال مي‌باشد. انيمي فقدان آهن نزد طفل شيرخوار و بزرگ قابليت دقت، بيداري و يادگرفتن را متاثر مي‌سازد اما ثابت نشده که اين تغيرات سلوک از فقدان آهن و يا از سبب عوامل ديگر باشد. مونوامینواکسید از انزايم مربوط آهن بوده که در تعاملات عصبي کيمياوي سیستم عصبی رول مهم دارد.
در فقدان پيشرفته آهن تغيرات بيوشيميک وهماتولوژيک ديده شده هيموزدرين مخ عظم غايب مي‌گردد. سيرم فریتین کاهش می‌یابد سويه آهن پايين، ظرفيت مجموعي اتحاد آهن بيشتر و فيصدي اشباع آهن پايين ميباشد. درفقدان پيشرفته کريوات سرخ ازحالت نورمال کوچک وحاوي هيموگلوبين کمتر مي‌باشد. مورفولوژي کريوات سرخ تغییر می‌کند.
تشخيص تفريقي
درتسمم سرب که با فقدان آهن همراه بوده بعضا انيمي ميکروسيتيک هيپوکروميک ديده مي‌شود.
مرض هموگلوبين H ،تلاسیما الفا وبیتا، التهابات و انتانات مزمن
تداوي
انمي فقدان آهن در مقابل توصيه مقدار کافي آهن عکس‌العمل منظم نشان داده که علامه تشخيص و تداوي مي‌باشد. و بهتر است که از مستحضرات فمي آهن استفاده شود.
مستحضرات فمي آهن
تعداد مستحضرات آهن بشکل تابليت، کپسول وشربت موجود بوده که در تداوي آن نيمي فقدان آهن از آن استفاده بعمل مي‌آيد. نزد مريض آهن به مقدار 6mg/kg به سه دوز کسري توصيه شده که روزانه سويه هموگلوبين را به 0.4g درصد بلند مي‌برد. آهن در موجود ويتامين C و معده خالي خوب‌تر جذب شده و حبوبات و فاسفات شير سبب تنقيص جذب آهن مي‌گردد.
حالات ذيل سبب عدم پاسخ تداوي مستحضرات فمي آهن مي‌گردد.
نزف‌هاي کتلوي وضياع دوامدار خون، عدم تحمل مستحضرات فمي آهن، سوء جذب آهن، عدم گرفتن آهن کافي، عدم گرفتن آهن کافي، تداوي ناقص، اشتباه انيمي فقدان آهن، انتانات.
مستحضرات زرقي آهن درحالات ذيل استطباب دارد.
عدم تحمل مستحضرات فمي آهن، اسهال مزمن، عدم گرفتن مستحضرات آهن از طريق فمي، تشوشات نزفي، نزف‌هاي معدي معايي که باگرفتن آهن فمي شديد گردد.
شکل زرقی آهن
نزد اطفال شيرخوار دوز آهن زرقي 50mg ودرکاهلان 100mg في روز بوده که در عضله عميقا زرق مي‌گردد. درد، لرزه، تب، درد مفاصل و حتي شاک انفلکتیک کشنده از عوارض جانبي آهن زرقي مي‌باشد.
مقدار آهن را مي‌توان نظربه فورمول ذيل تجويز نمود.
3 x وزن بدن x آهن به ملی‌گرام = هموگلوبین درصد
وقايه
اطفال با ميعاد معمولا 4 ماه بعد با توصيه آهن از انيمي فقدان آهن وقايه مي‌گردد. ولي مستحضرات فمي آهن به اطفال قبل ازميعاد غرض وقايه انيمي بعد از 6 هفته اول حيات توصيه ميگردد.
منابع: نیلسون ،گهی وانترنت

رنحوریار دوکتور محمد نوروز صابری

منتشرشده در: صحت

 

محققان علوم پزشکي در دانشگاه اورال روسيه روشي جديد براي درمان مرض شکر /ديابت ابداع کردند.
این گروه از محققان در بخش فيزيولوژي و ايمونولوژي دانشگاه فدرال اورال روسيه تحت سرپرستي دکتر ايرينا دانيلوا در مقاله اي اعلام کردند روش جديدي بر مبناي بازيافت فعاليت طبيعي پانکراس و درمان ديابت نوع اول ابداع کرده‌اند.
دانشمندان همواره در تلاشند ترکيبات شيميايي خاصي بيابند که روند تخريب سلول‌هاي پانکراس را در مبتلايان به ديابت نوع اول فعال کنند.
اين دانشمندان موفق شدند با استفاده از مولکول ۱، ۳، ۴ تياديازين سلول هاي سازنده انسولين را در پانکراس فعال کنند.
اين آزمايش ها بر روي موش صحرايي با موفقيت صورت گرفت و دانشمندان اميدوارند اين روش روي انسان نيز پاسخ دهد.
بيماري قند يا ديابت نوعي اختلال در سوخت و ساز است که به علل مختلف تظاهر مي کند و با درجات مختلف از کمبود انسولين ، يا عدم پاسخ به انسولين همراه است.
طبق اين تعريف نقش مهم انسولين و تغييرات مهمي که به دنبال کمبود آن در سوخت و ساز ايجاد مي شود بهتر مشخص مي شود.
اين نوع ديابت تقريبا هشتاد و پنج تا نود درصد کل بيماران ديابتي را تشکيل مي دهد.
در اين نوع ديابت، زمينه ارثي دخالت دارد و در مقايسه با ديابت وابسته به انسولين بيشتر به صورت فاميلي مشاهده مي شود.
در فردي که داراي زمينه ارثي بيماري است، عوامل محيطي مي توانند موجب بروز علائم بيماري شوند.
در کشورهاي غربي ابتلا به ديابت به ميزان شصت تا نود درصد مربوط به عامل دريافت کالري اضافي، چاقي و در نتيجه مقاومت نسبي به انسولين است.
ديابت نوع دوم ، اغلب در بين افراد ميانسال ديده مي شود.
در ديابت نوع دوم ، کمبود انسولين به طور نسبي وجود دارد ولي مقاومت به انسولين مي تواند در پيدايش بيماري اهميت بيشتري داشته باشد.
در اين بيماران پاسخ انسولين به گلوکز ممکن است طبيعي يا بيش از طبيعي باشد.

منتشرشده در: صحتنان کامل:مصرف نانهای همراه با سبوس کامل و یا غلات در وعده صبحانه، منجر به بهبود سلامت قلب و بهبود جریان خون به مغز می‌شود.
اینطور ثابت شده که این نان ها حاوی مقادیر بالاتر از مواد مغذی زیستی برای حفظ سلامت بدن هستند.
علاوه بر این، مصرف این نان ها همراه با نارگیل منجر به افزایش عملکرد مغز می‌شود.
بادام:بادام منبع عالی از ویتامین ای است و ۳۷ درصد میزان توصیه شده جذب روزانه این ویتامین با خوردن ۲۳ عدد بادام تامین می شود.
تحقیقاتی که در مجله همه گیری شناسی آمریکا منتشر شده نشان می دهد که جذب ویتامین ای به ممانعت از تحلیل شناختی مغز به ویژه در سالخوردگان کمک می کند.
انگور:تحقیقات نشان می دهد که مصرف انگورهای مختلف سبز،سرخ و سیاه نقش مهمی در بهبود دفاع آنتی اکسیدانی ما دارد و سلامت مغز را ارتقا می دهد.

جو:جو دارای آهن، روی، پتاسیوم و ویتامین‌های بی و همچنین مواد مغذی است که به رشد مغز و عملکرد آن با ظرفیت کامل کمک می کند. فیبر موجود در جو به احساس سیری تا وعده بعدی کمک می کند.
سیبسیب‌ها سرشار از کوارستین هستند، کوارستین یک آنتی اکسیدان است که از سلول‌های مغز محافظت می کند و براساس تحقیقات محققان دانشگاه کورنل، کوارستین از سلول‌های مغزی در مقابل حملات رادیکال های آزاد حفاظت می کند.
مصرف یک سیب در وعده صبحانه با پوست حائز اهمیت است چرا که حجم بالایی از کوارستین سیب در پوست آن وجوددارد.

صفحه1 از98
Go to top