دوشنبه 08 جوزا 1396 برابر با 29 می 2017

منتشرشده در: صحت

 

 برخی در ماه رمضان، اضافه وزن پیدا می‌کنند و برخی لاغر می‌شوند که البته در بسیاری موارد این لاغری موقت است و بعد از ماه رمضان جبران می‌شود!

با این حال، دکتر کورش جعفریان، متخصص تغذیه و عضو هیات علمی دانشگاه تهران معتقد است، روزه‌داری نباید وقفه‌ای در رعایت الگوی تغذیه‌ای سالم ایجاد کند بلکه در این ماه باید اصول درست تغذیه‌ای و داشتن یک برنامه تحرکی چون 45 دقیقه تا یک ساعت پیاده‌روی روزانه رعایت شود.

سحری خوب، راس مثلث سلامت

وعده سحری، نقشی تعیین‌کننده در تامین انرژی فرد روزه‌دار دارد، چراکه فرد با خوردن سحری می‌تواند سطح مناسب‌تری از قند خون را برای خود در ساعات روز ایجاد کند که منجر به کارآیی بالاتر جسمی و مغزی وی خواهد شد.

دکتر محمد هاشمی، دبیر انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران به جام‌جم می‌گوید: برای یک سحری خوب از نظر حجم و مقدار باید چیزی معادل یک ناهار در نظر بگیریم. افزودن فیبرها در قالب سالاد و سبزی خوردن در کنار سحری به تنظیم فعالیت گوارشی، تنظیم بهتر قند خون و تعادل در آب بدن کمک فراوان می‌کند، ضمن این که مصرف کربوهیدرات‌های پیچیده در این وعده نظیر نان و برنج، موجب سیری طولانی مدت‌تر در ساعات روز می‌شود.

این متخصص تاکید می‌کند: استفاده از غذاهای پرچرب یا شیرین نظیر کله پاچه یا حلیم در وعده سحری برخلاف تصور، سیری طولانی‌مدت ایجاد نمی‌کند. کالری بالای این خوراکی‌ها باعث افزایش سریع قند خون می‌شود که ترشح انسولین زیاد را به دنبال دارد. ترشح انسولین نیز موجب افت سریع قند خون و ایجاد حالت ضعف و گرسنگی در همان ساعات اولیه صبح می‌شود. این پدیده که به آن دامپینگ می‌گویند، سبب می‌شود، کسانی که به امید کسب توان بیشتر طی روز، این خوراکی‌ها را برای سحری انتخاب کرده‌اند، کارآیی کمتری داشته باشند.

شیرینی افطاری، نه با قند

وعده افطاری آغازگر تغذیه بعد از ساعات طولانی گرسنگی و تشنگی است. در این ساعات، سطح قند خون به حداقل خود می‌رسد. لذا تمایل زیادی برای مصرف مواد شیرین وجود دارد، ولی پیروی از این امر رویه‌ای اشتباه است که همان پدیده دامپینگ را در پی خواهد داشت.

دکتر هاشمی با بیان این مطالب تاکید می‌کند: بهترین گزینه برای شروع افطاری مصرف مایعاتی با دمای محیط یا گرم نظیر شیر یا چای به اضافه مواد شیرین حاوی فیبر نظیر خرماست.

دبیر انجمن پیشگیری از چاقی هشدار می‌دهد: استفاده از شیرینی‌هایی نظیر زولبیا بامیه یا مصرف آب و نوشیدنی در حجم زیاد باعث افت قندخون متعاقب مصرف و نیز مشکلات گوارشی نظیر سوء جذب و دل‌پیچه می‌شود واین مساله منجر به ضعف و بی‌حالی بعد از افطار خواهد شد، ضمن این که با اختلال در نحوه تغذیه موجب غفلت از مصرف خوراکی‌های ضروری برای سلامت می‌شود. استفاده از کربوهیدرات و پروتئین نظیر نان و پنیر، سوپ و آش سبک یا حلیم کم‌چرب بدون شکر، از دیگر گزینه‌های مناسب برای وعده افطاری به شمار می‌آیند.

شام بخورید، اما پس از افطاری

به گفته دکتر جعفریان در ماه رمضان باید سه وعده غذایی سحر، افطار و شام در حجم کم، اما با ارزش غذایی بالا مصرف شود.

دکتر هاشمی معتقد است، یک شام سبک با فاصله از وعده افطاری باید خورده شود. فاصله بین وعده شام تا سحر نیز فرصتی است تا افراد با مصرف میوه و آب، نیاز غذایی خود را به طور کامل برطرف کنند. بعلاوه مصرف لبنیات و بویژه ماست در کنار شام، علاوه بر رفع نیاز به مواد تشکیل‌دهنده این گروه، در آرامش و خواب خوب و موثر فرد روزه‌دار موثر است.

منتشرشده در: صحت

مشکل بوی بد دهان یکی از معضلاتی است که حدود 30 درصد جمعیت جهان با آن  مواجه هستند و علاوه بر خود فرد، افراد دیگر را نیز درگیر می‌کند. در ایامی مثل ماه رمضان، رعایت بیشتر نکات تغذیه‌ای و بهداشتی علاوه بر کمک به سلامت فرد در طول روزه‌داری، از بوی بد دهان نیز جلوگیری می‌کند.
بوی بد دهان می‌تواند از دهان، دندان، معده یا حتی سینوزیت‌ها ناشی شود. این مشکل در برخی افراد موقتی است و در برخی دیگر حالت مزمن پیدا می‌کند. اگر این بوی بد بر اثر مواد غذایی به وجود آمده باشد، می‌توان با رعایت بهداشت دهان بسادگی جلوی آن را گرفت، اما رفع بوی بد دهان هنگامی که ناشی از مشکلات داخلی است براحتی از بین نمی‌رود.

بهداشت دهان و دندان، نخستین گام رفع بوی ناخوشایند

حداقل دو بار مسواک زدن در فاصله افطار تا سحر و نخ دندان کشیدن تا حد زیادی از بروز بوی بد دهان جلوگیری می‌کند. بهتر است مسواک خود را هر سه ماه یک بار عوض کنید؛ مسواکی که مدت‌ها استفاده شده است خود عاملی برای ورود باکتری و عفونت داخل دهان است.

باکتری‌هایی که باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند در محیط اسیدی به‌خوبی رشد می‌کنند، بنابراین شستن دندان‌ها با جوش شیرین، راهکار طبیعی برای مختل کردن رشد این باکتری‌هاست. می‌توان از جوش شیرین یا دهانشویه آنتی‌باکتریال برای از بین بردن جرم‌ها و باکتری‌های مزاحم کمک گرفت. جوش شیرین را می‌توان یک بار در شبانه روز مثل خمیردندان به کمک مسواک استفاده کرد. شست‌وشوی دهان با قرقره کردن آب نمک نیز باعث می‌شود علاوه بر دهان، میکروب‌های احتمالی گلو و لوزه نیز از بین برود. همچنین تمیز کردن زبان با پشت بعضی از مسواک‌ها که به همین منظور طراحی شده‌اند نیز می‌تواند پرزهای زبان را از باکتری‌ها تمیز کند. در نهایت بهتر است هر چند وقت یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید و از سلامت دندان و لثه‌های خود مطمئن شوید.

منتشرشده در: صحت

 

افطار

افطار با رطب یا خرما + آب:

افطار کردن با خرما سنت است و بهتر است تا شام چیز دیگری میل نشود. اما اگر خواستید چیز دیگری مصرف کنید بهتر است از شیرینی جات طبیعی مصرف کنید، مثل عسل به صورت شربت یا انگور و کشمش یا میوه های شیرین دیگر.آبی که هنگام افطار می نوشید بهتر است نه زیاد گرم باشد و نه زیاد سرد باشد (معتدل)سعی شود افطار و شام با هم مصرف نشود حداقل نیم ساعت بعد از افطار شام مصرف شود.در افطار لبنیات مثل (دوغ و ماست) مصرف نشود زیرا بسیار سرد است و برای مغز مضر بوده و چه بسا احساس کسالت به انسان دست دهد.

شام

حریره بادام با آرد برنج قهوه ای، که با عسل یا شیره ی انگور یا شیره خرما شیرین شده باشد.

نان + پنیر +سبزی + مغز چهارمغز + چند عدد خرما یا مقداری انگور رسیده.اکتفا به یک نوع غذای ساده که بخار پز یا آب پز شده باشد. مانند: انواع پلوها و خورش ها.می توان از غذاهای گوشتی یا غذاهای دریایی نیز در وعده شام استفاده کرد اما به مقدار کم (حداکثر ۲ بار در هفته)می توان از آش جو با چکه استفاده کرد. می توان از انواع سوپ‌ها نیز استفاده کرد.

سحر

بهتر است در سحری از غذاهای گیاهی پخته یا خام استفاده شود. مثلا: سالاد فصل + ۲ قاشق غذا خوری جوانه گندم + لیمو ترش تازه و روغن زیتون و آن را خوب بجوید. سپس می توان مقدار کمی از غذاهای پخته گیاهی مانند پلو و قورمه گیاهی استفاده کرد. به جای گوشت درسحری می توان از سمارق استفاده کرد.مقداری میوه و مغز بادام خام یا مغزچهارمغز و پسته و فندق و تعدادی انجیر خشک خوب جویده شود بعد ۲ لیوان آب خنک نیز میل شود. می توان در سحری چند دانه خرما یا انجیر یا میوه های دیگر نیز تناول کرد.غذاهای حاوی حبوبات، خرما، پنیر، نان گندم سبوسدار ، شیر ، ماست محلی، میوه و سبزیجات ، نیز می‌توان مصرف کرد.

توصیه‌های کلی در مورد شام و سحری

در هنگام شام و سحری فقط از یک نوع غذا استفاده شود که شامل سه گروه غذایی باشد و در مصرف چند نوع غذا باهم خودداری شود.سعی شود حتما سحری میل شود، زیرا به فرموده پیامبر (ص) درآن برکت است و نیاز تغذیه ای بدن را در طول روز تامین می کند و از کاهش قند خون و از بی­حوصلگی و خستگی و کاهش یادگیری جلوگیری می کند.در سحری غذاهای کم حجم مصرف شود، سعی شود غذاهای فیبردار مصرف شود.مصرف سبزیجات و میوه جات هنگام سحری و شام بسیار مناسب است و کمک به دفع سموم می کند و تشنگی در طول روز را کاهش می‌دهد.

در شام و سحر سعی شود از آرد سبوسدار استفاده شود.(نانی که با ارد سبوسدار پخت شده باشد)در سحری از مصرف غذاهایی مثل: کوکو سبزی، کتلت، گوشت سرخ کرده، جوجه کباب، ماهی کباب، همچنین غذاهایی که ادویه زیاد دارند خودداری شود، زیرا این غذاها موجب تشنگی می شوند.از مصرف غذاهای شیرین و چرب مثل زولبیا و بامیه در هنگام افطاری خودداری شود.مصرف غذاهای ساندویچی و سس مایونز نیز ضرر دارد و مناسب نیست.جهت احساس تشنگی کمتر می توان در پایان سحری لیموترش استفاده کرد.در شام و سحری از مصرف غذاهای سنگین و سرخ کرده پرهیز شود.بعد از مصرف سحری بلا فاصله نخوابید.در هنگام سحری از نوشیدن چای خودداری شود زیرا مدر بوده و دفع آب بدن را زیاد می کند و موجب تشنگی می شود.

منتشرشده در: خارجی

با اتمام فصل، قرارداد زلاتان با منچستریونایتد نیز به اتمام می‌رسد. او که از ناحیه زانو شدیدا دچار مصدومیت شده، تا زمستان نمی‌تواند پا به توپ شود و حضورش در جمع بازیکنان شیاطین سرخ مشخص نیست. حال رایولا مدعی شد که با وجود پیشنهادات متعدد، ستاره سوئدی در اروپا می‌ماند. او گفت:" خیلی باشگاه ها به دنبال جذب زلاتان هستند. نمی‌دانم چه خواهد شد. به زودی با هم صحبت خواهیم کرد. او حداقل یک فصل یا دو فصل دیگر بازی خواهد کرد. با باشگاه صحبت می‌کنم و باید ببینیم در مورد آینده تصمیم چگونه خواهد شد. هنوز خیلی زود است. این پیشنهادات از لیگ های مختلفی می‌آید ولی زلاتان در اروپا می‌ماند."

منتشرشده در: خارجی

 شایعات بسیاری در مورد جدایی گریزمان 26 ساله شنیده می‌شود و مقصد او منچستریونایتد معرفی شده است. با این حال سرزو مدعی شد که ستاره فرانسوی در واندا متروپولیاتو (ورزشگاه جدید باشگاه)، همراه تیم خواهد بود.

او گفت:" گریزمان در واندا متروپولیتانو همراه ما خواهد بود."

ستاره اتلتیکو فصل خوبی را پشت سر گذاشت و 26 گل برای تیمش به ثمر رساند. پیشتر، او قطعی شدن حضورش در یونایتد را تکذیب کرده بود و این در حالیست که مورینیو، این انتقال را در دستان اد وودوارد توصیف کرده بود.

منتشرشده در: خارجی

هافبک کروات قصد دارد سری آ را ترک کند و منچستریونایتد یکی از مقاصد مورد علاقه اوست ولی پیشنهاد منچستریونایتد با رقم درخواستی اینترمیلان تطابق ندارد. در حقیقت، اینتر برای ستاره خط میانی خود 55 میلیون یورو می‌خواهد و این در حالیست که پیشنهاد یونایتد تا به اینجای کار 40 میلیون یورو بوده است.

سبک بازی پریشیچ مورد توجه مورینیو قرار گرفته و با توجه به ضعف تیم مورینیو و نداشتن وینگر تخصصی، جذب پریشیچ برای تیم او به یک اولویت تبدیل شده است. حال باید دید در نهایت یونایتد پیشنهاد خود را بالاتر خواهد برد یا اینتر رقم درخواستی را کاهش خواهد داد.

منتشرشده در: خارجی

متوییدی تا سال 2018 با پی اس جی قرارداد دارد و مورینیو به شدت به دنبال جذب اوست. حال هافبک فرانسوی مدعی شد که هنوز تصمیمی در مورد آینده اش نگرفته است.

او گفت:" هنوز نمی‌دانم. در پاریس حس خوبی دارم. خیلی سخت است که شما جایگاه واقعیتان را در باشگاه نمی‌دانید. پاری سن ژرمن برای من استثنا قائل شده است. وقتی نوبت من می‌شود آنها تمام گزینه ها را برایم روی میز می‌گذارند. هنوز تصمیمی در این رابطه گرفته نشده است.

واقعا هنوز نمی‌دانم. هنوز تصمیمی گرفته نشده است.در پاریس حس خوبی دارم. بازی کردن در باشگاه مورد علاقه تان بسیار زیباست و پاری سن ژرمن در قلب من است. این را فراموش نکنید. حتی اگر پارس را ترک کنم، پاری سن ژرمن در قلب من می‌ماند."

منتشرشده در: خارجی

 در این دیدار بازیکنان آلاوس نمایش قابل قبولی داشتند اما نتوانستند حریف ستاره های بارسا شوند و در نهایت بازی را واگذار کردند.

دو تیم بازی را متعادل آغاز کردند و دقایق ابتدایی بدون اینکه موقعیت خاصی روی دروازه ها ایجاد شود، سپری شد. مصدومیت خاویر ماسچرانو در دقیقه 11، اولین اتفاق جدی بازی بود که باعث شد تا انریکه اولین تعویضش را انجام بدهد و آندره گومس را به بازی بفرستد.

در ادامه بازیکنان بارسلونا ابتکار عمل را در دست گرفتند و حملات بیشتری روی دروازه حریف داشتند اما دفاع فشرده آلاوس مانع از ایجاد موقعیت روی دروازه این تیم می شد.

برتری بارسا ادامه پیدا کرد تا اینکه در دقیقه 30، ضربه دقیق مسی، سرانجام قفل دروازه حریف را باز کرد. روی پاس همکاری عالی مسی و نیمار، ستاره آرژانتینی با یک ضربه پای چپ تماشایی، توپ را به گوشه دروازه فرستاد.

اما این نتیجه تنها سه دقیقه پایدار بود و آلاوس خیلی زود کار را به تساوی کشید. روی یک ضربه ایستگاهی بود که تئو هرناندس با یک ضربه تماشایی، توپ را دور از دستان سیله سن، وارد دروازه بارسا کرد.

بعد از این گل بار دیگر آبی و اناری ها ابتکار عمل را در دست گرفتند و حملات خطرناک تری روی دروازه حریف داشتند تا اینکه  در دقیقه 45 به گل دوم رسیدند.

روی پاس در عرض آندره گومس به دهانه دروازه آلاوس بود که نیمار با یک ضربه بغل پا کار را تمام کرد.

در حالی که به نظر می رسید نیمه اول با همین نتیجه به پایان خواهد رسید، بارسا در دومین دقیقه از وقت های تلف شده به گل سوم رسید.

روی حرکت عرضی عالی از مسی و پاس او به پشت مدافع آلاوس، پاکو آلکاسر صاحب موقعیت شد و با یک ضربه محکم کار را تمام کرد تا نیمه اول با نتیجه 3-1 به پایان برسد.

در نیمه دوم هم این بازیکنان بارسا بودند که ابتکار عمل را در دست داشتند و در مقابل بازیکنان آلاوس تلاش می کردند تا روی ضدحملات گل های خورده را جبران کنند اما در نهایت در این نیمه توپ دیگری از خط دروازه ها عبور نکرد و بازی با همان نتیجه نیمه اول به سود بارسا به پایان رسید.

منتشرشده در: خارجی

بارسا سال 2015 موفق شد اتلتیک بیلبائو را شکست دهد و سال 2016 سویا را شکست داد که در هر دو بازی نیمار موفق به گلزنی شده بود.آنها شب گذشته سومین فینال پیاپی را پشت سر می‌گذاشتند و بارسا با گل مسی از حریف جلو بود که تئو هرناندس کار را به تساوی کشاند. با این حال نیمار موفق به گلزنی شد تا تیمش از حریف پیش بیفتد و در نهایت قهرمان جام حذفی یشود.

آخرین بازیکنی که موفق شده بود در 3 فینال پیاپی گلزنی کند، فرنس پوشکاش، اسطوره رئال مادرید بود که بین سال‌های 1960 تا 1962 موفق به ثبت این رکورد شد. با این حال، سپیدپوشان در این مدت 2 بار فینال را به اتلتیکو واگذار کردند ولی در فینال آخر با شکست سویا قهرمان شدند.

منتشرشده در: خارجی

 کاستا بهترین گلزن تیمش در این فصل بود و موفق شد به همراه آبی ها قهرمانی لیگ برتر را کسب کند. او در 3 فصل حضورش در چلسی، 2 قهرمانی لیگ برتر کسب کرده است . با این حال شایعات زیادی درباره جدایی او به مقصد چین شنیده می‌شود ولی حال ستاره اسپانیایی تمامی این شایعات را رد کرد.

او گفت:" قفط به یک تیم خواهم رفت و آن اتلتیکو است. هیچ علاقه ای ندارم که به تیم دیگری بروم. اینجا همه چیز خوب است و دو سال دیگر قرارداد دارم. ولی اگر باشگاه بخواهد من را بفروشد، به آنها گفته ام که فقط به یک تیم می‌روم. اینجا خیلی خوب است. مردم خیلی راجع به چین صحبت می‌کنند. جام جهانی پیش روست و اگر به چین بروم دیگر بازی نخواهم کرد. اگر مربی و باشگاه بخواهند من را حفظ کنند من هم می‌مانم. اگر بخواهند من را بفروشم، تنها یک باشگاه وجود دارد که به آن خواهم پیوست."

صفحه1 از256
Go to top