«بارزانی» تحت تعقیب شورای عالی قضایی عراق قرار گرفت

 

شورای عالی قضایی عراق در یک بیانیه صریح، دستور بازداشت رئیس و اعضای کمیسیون برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان را صادر کرده است.
«عبدالستار بیرق‌دار» سخنگوی شورای عالی قضایی عراق روزگذشته (19 میزان) گفته است که «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان و تمامی کسانی که مسوول برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان بوده‌اند باید مورد تعقیب قضایی قرار گیرند.
به نقل از سومریه نیوز؛ این حکم پس از آن از سوی این نهاد قضایی صادر گردید که شورای امنیت ملی عراق رسما برگزاری همه پرسی برای استقلال اقلیم کردستان را بر خلاف قانون اساسی و حکم دادگاه عالی فدرال عراق ارزیابی کرده و کسانی که از این امر سرکشی کرده‌اند را مستوجب مجازات دانسته است.
شورای عالی قضایی عراق گفته است که نیروهای امنیتی این کشور وظیفه دارند مطابق دستور این نهاد، رئیس اقلیم کردستان و اعضای کمیسیون برگزاری همه پرسی استقلال را در هر نقطه‌ای از این کشور که موفق شدند بازداشت کرده و به دست قانون بسپارند.
به رغم مخالفت‌های شدیدی که از سوی دولت مرکزی عراق به عمل آمد؛ مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان استقلال این منطقه نیمه خود مختار را اعلام کرده و در یک همه پرسی که بیش از 75 درصد واجدین شرایط حضور یافته بودند؛ 93 درصد از شرکت کنندگان به استقلال کردستان رای «آری» دادند.
این همه پرسی در سوم ماه میزان سال جاری در حالی برگزار شد که کشورهای همسایه اقلیم کردستان از جمله ایران و ترکیه و افزون بر آن؛ دولت مرکزی عراق با اعمال تحریم‌های سخت، سعی در منصرف کردن بارزانی از این تصمیم نمودند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top