نگرانی مسوولان فابریکه تولیدی کودوبرق از فاسد 600هزار خریطه کود کیمیاوی

 

مسئولان فروشات فابریکه کود و برق ولایت بلخ که در مصاحبه اختصاصی به خبرنگار روزنامه عصرنو گفتند: اگر کودهای ذخیره شده از گدام‌های این فابریکه به فروش نرسد امکان دارد در فصل سرما این کودها فاسد شوند.

محمد حسن رئیس اتحادیه صنفی کارگران تصدی فابریکه کود و برق گفت: فعلاً فابریکه کود وبرق  تولید دارد و ما کود هم در گدام ذخیره داریم. قرار بود وزارت زراعت کود مورد نیاز خود را از این فابریکه به دست بیاورد، اما وزارت زراعت کود مورد نیاز خود را از جاهای دیگری خریداری کرده است.

رئیس اتحادیه کارگران افزود: بیش از ۶۰۰ هزار خریطه کود کیمیاوی در داخل گدام فابریکه و بیرون از گدام در فضای آزاد ذخیره شده است.

نامبرده تصریح نمود: اگر وزارت معادن کشور با وزارت زراعت به‌خاطر فروش کود کیمیاوی قرار داد نکند امکان دارد با نزدیک شدن فصل سرما کودهای که بیرون از گدام در فضای آزاد ذخیره شده از بین بروند.

محمد حسن بیان نمود، اگر ما کودهای ذخیره شده‌ای این فابریکه را نتوانیم به فروش برسانم نمی‌توانیم معاش ۱۷۷۵ کارمند فابریکه را تامین نماییم.

وی گفت: معاشی که برای کارمندان فابریکه از سوی دولت جمهوری افغانستان در نظر گرفته شده است کفاف نمی‌کند باید حد اوسط معاش کارمندان نظر به کشورهای خارج بیشتر از این باشد.

مسئول این اتحادیه می‌گوید: کارگری که در فامیل پنج نفر دارد معاش که از این فابریکه کود و برق به‌دست می‌آورد نمی‌تواند کفاف زندگی شان کند.

به گفته مسئولین این فابریکه، در آغاز فعالیت فابریکه کود برق ۴۷۰۰ نفر مشغول کار بوده که در زمان حاکمیت طالبان ارقام کارگران به ۲۷۰۰ تن رسید که چهار سال قبل تعداد از کارگران به ۲هزار نفر رسید که همه شان در بخش‌های خود متخصص می‌باشند.

به گفته رئیس اتحادیه کارگران این فابریکه در سال ۱۳۹۵ به تعداد ۴۰۰ هزار خریطه را با وزارت زراعت قرار داد نموده بود که بیش از ۳۰۰ هزار خریطه را در بازار آزاد به فروش رسانده است.

مسئول این فابریکه افزود: کود که از شروع سال جاری در این فابریکه تولید شده در گدام‌ها و در فضای آزاد ذخیره شده که تاهنوز به فروش نرسیده است. وی می‌گوید: فروش کود به عهده کارگران و مسئولان فابریکه نیست بلکه خود وزارت معادن با وزارت زراعت کشور این کود را قرار داد نمایند تا از فاسد شدن این کود جلوگیری شود.

محمد حسن رییس اتحادیهء صنفی کارگران تصدی فابریکات کود و برق می‌گوید: ماشین‌های این فابریکه نیز استهلاک شده‌اند و تقاضا ما از دولت مرکزی این است که هرچه عاجل‌تر این فابریکه را بازسازی کرده تا کارمندان بتوانند تولیدات خود را بالا ببرند، در صورت بازسازی این فابریکه ما می‌توانیم تولیدات خود را به سه برابر افزایش دهیم.

اکنون این فابریکه تولیدات برق نداشته و برق مورد نیاز ساحه رهایش، کارگران و فابریکه را از برق وارداتی کشور ازبکستان از طریق شهر مزار شریف می‌گیرد.

در این فابریکه در کنار کود کیمیاوی یوریا، آکسیجن تخنیکی برای موسسات دولتی و شخصی، آکسیجن صحی برای شفاخانه‌ها، گاز امونیا برای تولیدات یخ و هم‌چنان هایدروجن مایع برای زراعت نیز تولید می‌گردد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top