مرز تاجیکستان به‌روی شهروندان افغانستانی بسته شد

 

محجوب خان؛ سرپرست ادارۀ گمرک شیر خان بندر از وضع قیودات از سوی تاجیکستان برای ورود مسافران افغانستانی از دو روز به این‌سو خبر داد.

تنها برای مسافرانی‌که از این‌سو به تاجیکستان می‌روند قیودات وضع شده و از آن‌سو مسافران می‌آیند، کدام مشکل نیست و در حصه واردات و صادرات هم کدام مشکل وجود ندارد. علت‌اش تا هنوز روشن نیست و احتمال دارد در جریان امروز و یا فردا به روی مسافرانی‌که از این‌سو به تاجکستان می‌روند، درب آن‌کشور باز شود.
از سوی دیگر سید مجتبی هاشمی یک‌ تنِ از تاجران ملی در شیر خان بند نیز به رادیو آزادی گفت که در بخش تجارت و صادرات و واردات اموال تجارتی کدام مشکلی وجود ندارد و تنها کشور تاجیکستان بر داخل شدن افغان‌ها به آن‌کشور قیود وضع کرده‌است.
حدود دو سال می‌شود که از اثر نا امنی‌های موجود در ولایت کندز، تاجکستان قونسلگری‌اش را در این ولایت مسدود کرده و به همین دلیل ما هم موفق نشدیم که تا علت این موضوع را از مسئولان قونسلگری آن‌کشور بپرسیم.
شیر خان بندر، یکی از بنادر مهم و کلیدی افغانستان به‌شمار می‏‌رود که در سرحد با تاجیکستان موقعیت داشته و اموال تجارتی از طریق این بندر میان افغانستان و کشورهای آسیای میانه، صادر و وارد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گردد.
شير خان بندر کندز، از طريق پُل بزرگ با تاجکستان وصل شده‌است و بیشتر عواید کشور را تشکیل می‌دهد.
ولایت نامبرده ۲۷۰ کیلومتر با تاجیکستان سرحد داشته و دریای آمو بین تاجیکستان و کندز قرار گرفته‌است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top