شورای عالی ائتلاف ملی برای نجات افغانستان: تصمیم ارگ در باره عطامحمد نور غیر قابل قبول است

 

شورای عالی ائتلاف ملی برای نجات افغانستان حمایت قاطعانه خود از استاد عطامحمد نور والی بلخ را اعلام کرده و تاکید نموده که این ائتلاف تصمیم ارگ درباره والی بلخ را ناسنجیده، غیر قابل قبول و رویکرد انحصار‌گرایانه محسوب می‌نماید.
شورای عالی ائتلاف ملی برای نجات افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته که حکومت وحدت ملی حاصل موافقت‌نامه سیاسی است که در آن هر دو تیم بصورت مساویانه سهیم می‌باشند، اما تلاش رييس جمهور غنى طى سه و نيم سال گذشته خلاف موافقت‌نامه حكومت وحدت ملى به انحصار قدرت و تجرید چهره‌های مطرح و موثر سیاسی معطوف بوده است.

در اعلامیه آمده که سترجنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رياست جمهورى که مشروعیت نيم بند تیم ارگ را فراهم کرده بود، چندين بار هدف توطئه قرار گرفت و سرانجام بر خلاف نص قانون اساسى عملاً از روند قدرت و تصميم‌گيرى كنار گذاشته شد، احمد ضیا مسعود که خلای مشاركت قومى در تیم تحول را جبران كرده بود، در یک اقدام ديگر از وظيفه منفصل گرديد.
اعلامیه افزوده اخيراً در يك اقدام مغاير ثبات، امنيت و منافع ملى به‌طور یک جانبه استعفای استاد عطا محمد نور، والی بلخ، اعلام گرديد که مجموع اين اقدامات غير دور انديشانه عواقب ناگواری در عرصه وحدت ملى را در پى داشته و به ثبات سياسى و روحيه وحدت ملى كمك نخواهد كرد.
ائتلاف تاکید کرده که خصوصاً اقدام اخير ارگ مبنى بر كنار گذاشتن والى موفق بلخ كه در تأمين امنيت و باز سازى نمونه مثال بوده به منزله ضربه زدن به امنيت درشمال كشور مي‌باشد كه زمینه‌های تسلط داعش و طالبان را فراهم و امنیت شمال، به ویژه بلخ را با خطر جدى مواجه می‌سازد.
در اعلامیه تاکید شده که شورای عالی ائتلاف ملی برای نجات افغانستان در حالیکه این اقدام حکومت وحدت ملی را ناسنجیده، غیر قابل قبول و رویکرد انحصارگرایانه محسوب می‌نماید، در بیانیه متذکر شده است، در چارچوب قانون اساسى و توافق‌نامه حكومت وحدت ملى از مواضع آقای استاد عطا محمد نور والى بلخ حمایت مي‌نمايد.

شوراى عالى ائتلاف براى نجات افغانستان از حکومت وحدت ملی خواسته که شرايط دشوار و شكننده كشور را درك نموده از اقداماتى كه شايبه انحصار طلبى و زور گويى را تبارز دهد پرهيز و از راه مذاكره و تفاهم مشكل را حل كند.
شوراى ايتلاف از همه رهبران جهادى و نيروهاى ملى و ايتلاف‌هاى سياسى خواسته كه براى ختم اين بحران بوجود آمده دست به كار شده، براى حفظ ثبات سياسى و وحدت ملى اقدامات لازم را انجام دهند.
شوراى ايتلاف از جامعه جهانى و نمايندگى ملل متحد به عنوان ضامن اجراى توافق‌نامه حكومت وحدت ملى خواستهجلو اقدامات يكجانبه تيم ارگ را بگيرند و نگذارند كه با اقدامات مخالف روحيه وحدت و مشاركت ملى ثبات و امنيت كشور به خطر مواجه گردد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top