رییس شورای عالی صلح: طالبان، برای گروه‌های تروریستی دیگر بسترسازی می‌کند

 

رییس شواری عالی صلح بر ختم جنگ در افغانستان تاکید کرده می‌گوید که اکنون این شورا گام‌های اساسی را برای آغاز گفتگوهای صلح با مخالفان مسلح دولت برداشته است.
محمد کریم خلیلی رییس شواری عالی صلح روز چهارشنبه ( 15 قوس ) در یک نشست خبری در کابل گفت که اکنون شورای عالی صلح نسبت به گذشته هماهنگ شده است.
آقای خلیلی می‌گوید که آنان توانسته تا با کمیته‌های ولایتی شورای عالی صلح هماهنگی نموده و به آنان سه ماه فرصت داده تا شیوه برقراری روابط شان با گروه‌های هراس افگن را در زمینه ایجاد گفت‌وگوهای صلح مشخص کنند.
وی تاکید کرد که شواری عالی صلح با جریان‌های سیاسی در زمینه صلح نشست‌های را داشته که آنان نیز حمایت کرده است. آقای خلیلی می‌گوید که شواری عالی صلح برای رسیدن به صلح و ختم جنگ به اشتراک مردم و همه‌ جریان‌های سیاسی و مدنی نیازمند است.
آقای خلیلی با اشاره به سفر رهبری شورای عالی صلح به کشور اندونیزیا می‌گوید که رهبری حکومت اندونیزیا از روند صلح افغانستان حمایت نموده و قرار است این کشور برای حمایت از صلح و پایان جنگ افغانستان اجماع علمای جهان اسلام را در افغانستان ایجاد کند.
رییس شورای عالی صلح می‌گوید: اکنون بستر اساسی گفت‌وگوهای صلح گذاشته شده و قرار است در آینده‌های نزدیک شورای عالی صلح به اساس استراتیژی تازه این شورا با همه‌ رهبران سیاسی و جهادی، نهادهای مدنی و علمای افغانستان در زمینه صلح افغانستان نشست‌های جداگانه را راه اندازی کند.
با آنکه رهبران حکومت همواره موجودیت بیش از بیست گروه تروریستی در افغانستان را روایت می‌کنند اما آقای خلیلی می‌گوید که اکنون طرف اصلی شورای عالی صلح در گفت‌وگوهای رسیدن به صلح،گروه طالبان است.
هرچند همواره از یکی بودن گروه طالبان و داعش زمزمه‌های بوده اما آقای خلیلی این موضوع را رد کرده می‌گوید که گروه طالبان دشمن همه است.
با آنکه روند گفت‌وگوهای صلح حکومت افغانستان با طالبان تازگی ندارد اما، اکرم اخپلواک رییس دبیرخانه شورای عالی صلح می‌گوید که گروه طالبان زمینه فعالیت دیگر گروه‌های تروریستی را در افغانستان فراهم کرده است.
آقای خپلواک می‌گوید که شورای عالی صلح برای هیچ گروهی پیشرط وضع نکرده و این شورا خواهان مذاکرات عزت‌مندانه با گروه‌های فعال در جنگ افغانستان و به ویژه گروه تحریک طالبان است.
وی از همه‌ گروه‌هایی که در راستای تامین صلح افغانستان موثر است می‌خواهد که شورای عالی صلح را همکاری کنند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top