بزرگداشت از شهدای 17 اسد در مزارشریف

از بیستمین سالروز تصرف مزار شریف توسط طالبان که منجر به کشته شدن هزاران تن از باشندگان این شهر گردید، با برگزاری مراسم ختم قرآن بزرگداشت به عمل آمد.
دراین مراسم ضمن یاد بود از 8 دیپلومات و یک خبرنگار جمهوری اسلامی ایران که روز هفدهم اسد کشته شدند، خبرنگار و کار رسانه‌ای نیز مورد ستایش قرار گرفت.
آقای «موافق» مسئول فرهنگی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با رسانه ها، 17 اسد 1377 را درد مشترک میان ایران و افغانستان عنوان نموده و گفت این دو کشور مشترکات فرهنگی فراوان در حوزه‌های مختلف دارند. موافق ضمن سنگین دانستن رسالت خبرنگاری این مسلک را با ارزش و خطیر عنوان کرد. وی خبرنگاران را خط فاصله میان مردم و دولت‌ها دانست که می‌توانند جامعه را بیدار نموده و فاصله‌ها را در جوامع میان اقشار مردم از بین ببرند.
مسئول فرهنگی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران افزود: در ایران از 17 اسد بعنوان روز خبرنگار گرامی داشته می‌شود.
دوست محمد راغب که به نمایندگی از خانوادۀ شهدای 17 اسد صحبت می‌کرد وجود اختلافات شدید و زد و بندهای داخلی میان احزاب شمال را عامل اساسی سقوط مزارشریف دانست، به باور وی نیروهای محافظ مزارشریف با بی‌تفاوتی و بی‌مسئولیتی خویش در حق مردم این شهر جفا کردند. وی حادثۀ 17 اسد را از جمله صفحات سیاه و خونین تاریخ افغانستان عنوان کرده و گفت: هنوز خانواده‌های زیادی در انتظار یافتن محل دفن عزیزان‌شان هستند.
راغب که بیست و دو تن از اعضای خانوادۀ خود را در این حمله از دست داده گفت: تا هنوز از اجساد شهدای ما هیچ خبری نیست و پرچم سوگواری بر بالای خانه‌های ما افراشته است. وی افزود تاکنون از سوی حکومت افغانستان هیچگونه توجه به اعضای خانواده‌های شهدای هفده اسد نشده است. وی از حکومت افغانستان می‌خواهد حداقل مثل کشورهای همسایه مرحمی به خانواده‌های این قربانیان باشد.
قابل ذکر است در هفدهم اسد 1377 نیروهای طالبان از دو محور شرق و غرب وارد مزارشریف گردیده و بعد از شکست دادن نیروهای رقیب اقدام به قتل عام و نسل کشی نمودند. ارقام تلفات انسانی در این حمله متفاوت و غیر دقیق است که از 2 هزار الی 10 هزار انسان را نشان می‌دهد که بیشتر آنان افراد غیرنظامی بودند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top