بالا رفتن قیمت مواد سوخت/ فریاد شهروندان مزارشریف

 

به گزارش خبرنگار عصرنو، از چند روز به این‌سو قیمت مواد سوخت در ولایت بلخ افزایش یافته و مردم شهر مزارشریف از بلند رفتن مواد سوخت شکایت نموده از حکومت خواهان اقدامات جدی در این خصوص هستند.

بیش از سه هفته می‌شود قیمت مواد سوخت از جمله (تیل، چوب و زغال سنگ) در فصل سرما به شدت در حالی افزایش است. تا چند روز قبل از سرمای سرد زمستان قیمت‌های چوب، فی سیر70 افغانی ، قیمت یک سیر زغال سنگ 70 افغانی و قیمت یک لیتر دیزل 44 افغانی بود اما حالا قیمت یک سیر چوب صد افغانی، قیمت یک سیر ذغال 110 افغانی، قیمت یک لیتر دیزل 48 به افغانی رسیده است.

خلیفه نظر یک تن از باشندگان مزارشریف در مصاحبه به خبرنگار روزنامه عصرنو گفت: اگر قیمت‌های مواد سوخت در فصل زمستان افزایش یابد، بیشترین مردم فقیر نمی‌تواند سوخت زمستان خود را خریداری کنند. بلکه در این فصل با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهند شد.

وی می‌گوید: خانواده‌های بسیاری را می‌شناسم حتی خرید یک سیر چوب و یا هم یک سیر زغال سنگ را ندارد این خانواده‌ها در فصل زمستان چطور زندگی خواهد نمود؟

وی از ارگان‌های ذیربط می‌خواهد از بازار‌های مواد سوختی نظارت دقیق داشته باشند تا از بلند رفتن قیمت‌ها جلوگیری نمایند.

محمد باقر یک تن از رانندگان موتر بلند تناژ می‌گوید: همه ساله قیمت مواد سوخت و مواد نفتی در فصل زمستان بلند می‌رود اما هیچ‌گاه دولت به‌خاطر کاهش قیمت‌ها در بازارهای شهر کدام اقدام جدی را روی دست نمی‌گیرد.

باقر می‌گوید: در این کشور هرکسی زور و پول دارد بالای مردم فقیر و بیچاره این سرزمین حکومت می‌کند. تنها در این کشور افراد فقیر زیر پا می‌شوند.

ازسوی هم نصیر احمد قاسمی، مدیر عامل اتاق‌های تجارت و صنایع ولایت بلخ در مصاحبه به خبرنگار روزنامه عصرنوگفت: علت بلند رفتن قیمت‌های مواد سوخت در فصل زمستان، بازرگانان ملی نیست بلکه کسانی که این مواد را از بازرگانان خریداری می‌کنند می‌باشند.

قاسمی افزود: کسانی که مواد سوخت را از بازرگانان ملی به قیمت پایین خریداری می‌کنند در فصل زمستان با قیمت بلند به مردم به فروش می‌رسانند.

وی می‌پذیرد بلند رفتن مواد سوخت در فصل زمستان همه ساله یک امر طبیعی است. اما در آینده نزدیک در قیمت‌های مواد سوخت کاهش به وجود خواهد آمد.

قابل ذکر است به گفته‌ای شماری ازباشندگان شهر مزارشریف اگر دولت از بازارهای مواد سوخت نظارت نداشته باشد یا هم در قیمت‌ها کاهش به وجود نیاورد مردم نمی‌توانند در این فصل سرما مواد سوخت خریداری نمایند.

شهروندان مزارشریف می‌گویند که اگر حکومت افغانستان کاری را برای مردم خود انجام دهد باید زمینه کار و اشتغال‌زایی را برای شهروندان فراهم سازد تا مردم از فقر و بیچارگی برآیند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top