از روزجهانی کودک-دختر در ولسوالی دره صوف ولایت سمنگان تجلیل شد

 

مسئولان ریاست معارف ولسوالی دره صوف بالا گفتند که اولین بار است که روز جهانی دختر از سوی یک دفتر خارجی به‌نام( (unicef در مرکز  ولسوالی دره صوف بالا راه اندازی می‌شود.

به گفته مسئولان معارف ولسوالی دره صوف ولایت سمنگان، دفتر یونیسف مکانی را برای دخترخانم‌های که از آموزش بازمانده است در این ولسوالی ایجاد نموده که تا بتواند این دختر خانم به آموزش خود ادامه دهند.

معصومه بیست دو ساله یک تن از دختر خانم‌های که از مکتب باز مانده در مصاحبه با خبرنگار روزنامه عصرنو گفت: مدت شش ماه است که درس خواندن و نوشتن را در مکتب سواد آموزی آموزش می‌بینم.

معصومه می‌گوید: آدم بیسواد مثل یک انسان نابیان می‌باشد به همین خاطر وقت ما یک جای مرفتیم تابلوها و یا شماره تلفن را گرفته نمی‌توانیستم این کارها باعث شده که ما به خواندن و نوشتن علاقه پیدا کنیم.

وی گفت: امروز نیز دفتر (unicef) از روزجهانی دختر در ولسوالی دره صوف بالا تجلیل کردند، معصومه می‌گوید: من آرزو دارم همیش از روز جهانی دخترها و خوشی‌ها تجلیل شود.

معصومه گفت: من از تمام فامیل‌های که دخترهای خود را به‌خاطر درس خواندن به مکتب روان نمی‌کند می‌خواهم باید به دخترهای خود احترام بگذارند دختر نیم پیکر از جامعه را تشکل می‌دهد بدون نیرو دختر جامعه نمی‌تواند پیشرفت کند.

حافظه هجده ساله دخترخانم دیگری که به‌خاطر بعضی مشکلات نتوانسته به آموزش دسترسی پیدا کند در مصاحبه می‌گوید: دفتر یونیسف مکانی را به‌خاطر آموزش و ادامه آموزش دخترخانم‌ها در ولسوالی دره صوف بالا ایجاد نموده، که ما دخترانی که از مکتب باز ماندیم بتوانیم تا صنف هشتم در این مکان آموزش ببینیم.

حافیظه می‌گوید: من دوست دارم مکتب بروم درس بخوانم خواندن و نوشتن را یاد بگیرم بتوانم تابلوها را بخوانم، آرزو دارم مثل دیگر دخترها با سواد شوم

این دخترخانم  گفت: قبلا نمی‌توانستم تابلوها را بخوانم یا هم شماره تلفن را بگیرم از روز که در اینجا درس می‌خوانم می‌توانم تابلوهای که در بازار و جاهای دیگر نصب شده است بخوانم.

این در حالیست از روز جهانی دختر در ولسوالی دره صوف بالای ولایت سمنگان در حالی گرامی داشت می‌شود که کودکان این ولسوالی با مشکلات زیادی نیز روبه‌رو می‌باشند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top