معمای صلح غنی و امریکا با طالبان

همانگونه که معمای جنگ امریکا با تروریزم را کسی در ۱۸ سال اخیر نفهمید، معمای صلح آمریکا با طالبان را نیز نخواهند فهمید. تناقض گویی های مقامات امریکایی در مورد صلح با طالبان از یک طرف و عدم صداقت حکومت غنی در مورد صلح گمراه کننده است.

ترامپ با الهام از باغ های سرخ و سبز خلیلزاد با خوشبینی و عجله صلح با طالبان حرف از مذاکرات خیلی قوی می زند، ولی وزیر دفاع او می گوید امریکا عجله در خروج این کشور از افغانستان ندارد. به باور او مصالحه با طالبان بمعنای ترک افغانستان نیست.

اشرف غنی هم عجله در صلح با طالبان ندارد و مطابق به " نقشه راه صلح" او با طالبان پنج سال نیاز است.

ارگ در یک حرکت تبلیغاتی اعلام کرد، که اگر طالبان به صلح باورمند و صادق هستند باید مثل دولت او لست مذاکره کنندگان صلح با دولت کابل را رسما اعلام کنند.

این در حالی است که نماینده مرموز طالبان با خلیلزاد وارد مذاکره هستند و اخیرا با روسها نیز هیات پنج نفری خود را در مسکو وارد صحنه کردند.

طالبان به اشاره پاکستانی ها بار ها اعلام کردند دولت کابل را برسمیت نمی شناسند و صلح از سطح صلاحیت غنی بلند است.

افزون بر آن غنی نگران مذاکرات کشور های مختلف با طالبان بطور سری و یا علنی است. ارگ کابل اخیرا اعلام کرد که هیچ کشوری نمی تواند به نیابت از حکومت غنی با طالبان مذاکره کنند.

خلیلزاد می گوید که مهمترین خواست امریکا از طالبان این است که طالبان تعهد کنند که پس از خروج امریکا از افغانستان، این کشور به بستر ضد منافع امریکا تبدیل نشود. بدون شک طالبان حاضر اند که حتی با مهر در قرآن این تضمین میان تهی را به امریکاییها بدهند.

واقعیت این است که رقبای منطقوی امریکا نظیر روسیه، ایران، چین در همدستی با پاکستان حضور این کشور را بیش از این به ضرر شان در منطقه می بینند و آنها موازی به امریکا وارد معامله با طالبان بحیث ابزار فشار سیاسی بر واشنگتن شده اند.

هارون امیرزاده

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top