مجلس نمایندگان: صلح باید برای افغانستان امنیت و ترقی بیاورد

در پی برگزاری نشست‌های که پیرامون صلح در افغانستان در روزهای گذشته در امارات متحده عربی برگزار شد و نمایندگان طالبان با زلمی‌خلیل‌زاد و نمایندگان کشورهای پاکستان، عربستان و امارات متحده عربی گفتگو نموده اند در این میان نمایندگان پارلمان افغانستان صلح را یک ضرورت اساسی مردم افغانستان می دانند، اما می‌گویند نتیجه مذاکرات باید یک صلح با عزت باشد که برای مردم افغانستان امنیت و ترقی را به ارمغان آورد.

اعضای مجلس نمایندگان روز ( چهارشنبه ۲۸ قوس) در ساعت امتیازی در مورد صلح صحبت کردند.

عبدالرووف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان در جمع بندی سخنان نمایندگان مجلس گفت” صلح نیاز اساسی مردم افغانستان است. تلاش ملی و بین المللی برای شروع گفتگوهای صلح امیدوار کننده است.”

او از رهبری حکومت خواست که با یک استراتژی مشخص تلاش کند، حمایت مردم، جامعه مدنی، احزاب سیاسی و نمایندگان پارلمان گرفته شود و مردم افغانستان درآیینه تلاش‌های صلح خود را احساس کنند و نتیجه مذاکرات به‌وجود آمدن یک صلح پایدار و با عزت برای مردم افغانستان باشد.

رئیس مجلس نمایندگان از حکومت خواست که طرح و پیشنهادهای احزاب را نیز در نظر بگیرد و تاکید کرد که احزاب نیز باید در موضع‌گیرهای شان انعطاف پذیری نشان بدهند و جایگاه حقوقی دولت را نباید نادیده بگیرند.

مسایل امنیتی یکی دیگر از موضوعاتی بود که نمایندگان مجلس در ساعت امتیازی به آن پرداختند. در این مورد رئیس مجلس نمایندگان، از حکومت خواست که با اقدام لازم از مردم و نیروهای امنیتی در مقابل طالبان در ولایت دایکندی و فاریاب حمایت کند و از بحرانی شدن وضعیت در این ولایت‌ها جلوگیری شود.

Go to top