قریشی: طالبان را متقاعد می‌کنیم تا وارد گفتگوهای بین‌الافغانی شوند

وزیر خارجه پاکستان در دیدار با همتای افغان خود، گفته است که اسلام‌آباد رهبران طالبان را متقاعد می‌کند تا وارد گفتگوهای مستقیم با حکومت افغانستان شوند.

شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان برای دومین بار در جریان کمتر از ده روز اخیر، صبح روز دوشنبه(۳جدی) وارد کابل شد و با صلاح‌الدین ربانی همتای افغان خود، در مورد روند صلح دیدار و گفتگو کرد.

پس از پایان گفتگوهای وزرای خارجه افغانستان و پاکستان، صبغت‌الله احمدی سخن‌گوی وزارت خارجه در یک نشست خبری حضور یافت و سفر آقای قریشی به کابل را مهم خواند.

او گفت: “در دیدار امروز، چگونگی تامین صلح در افغانستان مورد بحث قرار گرفت. وزیر خارجه افغانستان در این دیدار از پاکستان خواسته است تا گام های عملی برای کشانیدن طالبان به پای میز مذاکره با دولت افغانستان بردارد. پاکستان هم پذیرفته است که در راستای تامین صلح با افغانستان همکاری کند.”

آقای احمدی می‌گوید که وزیر خارجه پاکستان در این دیدار تعهد کرده است که در راستای اجماع منطقه‌ای برای تامین صلح در افغانستان تلاش ‌کند و رهبران طالبان را برای گفتگوهای مستقیم با حکومت افغانستان متقاعد سازد.

این در حالی است که هفته قبل نشستی میان نمایندگان امریکا، طالبان و شماری از کشورهای دیگر در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی برگزار شده بود.

رهبری نشست ابوظبی به دست زلمی خلیل‌زاد بود و دولت افغانستان در آن هیچ نقشی نداشت.

Go to top