نزاع گروهی میان پناهجویان افغانستانی و کردهای ترکیه هفت قربانی گرفت

 

ادامه درگیری جوانان افغانستانی و کُردها در ترکیه که از چند روز پیش آغاز شده بود؛ هشت کشته و بیشتر از ۱۰ زخمی برجا گذاشت.
روز یک شنبه هفته جاری، در یک درگیری در استانبول یک جوان کُرد کشته شد و در ادامه این نزاع دسته جمعی که تا به روز چهارشنبه (۲۷ ثور) ادامه داشت؛ تاکنون دست کم هفت کشته و بیشتر از ۱۰ زخمی بر جا گذاشته است. هفت کشته اخیر همگی از اتباع افغانستان بودند.
یکشنبه هفته جاری با مشاجره لفظی یک جوان افغانستانی با یک کُرد به درگیری گروهی انجامید که در آن یک جوان کُرد کشته شد.
پس از این حادثه به دامنه درگیری‌ها افزوده شد و تا امروز دست کم به شمول یک کُرد هشت نفر کشته و ۱۰ تن در جریان چندین نزاع خیابانی گروهی به شدت مجروح و روانه شفاخانه شدند.
دویچه وله آلمان گزارش داده است که این نزاع ابتدا از یک زورگیری در یکی از محله‌های کُردنشین استانبول آغاز شد. چند کُرد با بستن راه دو جوان افغانستانی سعی در اخاذی از آن‌ها را داشتند که با مقاومت جوانان افغانستانی رو به رو شده و یکی از زورگیرها به شدت زخمی شده و روانه شفاخانه گردید؛ اما تلاش داکتران برای زنده ماندن وی موثر واقع نشد و جان باخت.
پس از آن کُردها با تجمع در اطراف شفاخانه شعارهای تهدیدآمیزی را بر ضد افغانستانی سر دادند و این نزاع‌های گروهی با دسته‌های چند ده نفری تا امروز ادامه داشته است.
گفته می‌شود ظرف این چند روز، تنها هفت پناهجوی کشورمان در حملات گروهی کُردهای در برابر مسجد «اکسیمستن» استانبول کشته شدند.
این جوانان افغان زمانی کشته شدند که کُردها با در دست داشتن سلاح‌های گرم و سرد به محل اقامت افغانستانی‌ها حمله کرده و در نتیجه هفت نفر را کشته و بیشتر از ۱۰ تن را زخمی کردند.
سفارت افغانستان در ترکیه گفته است که این قضیه در دست بررسی بوده و همچنین وقوع این حادثه را تایید کرده است.
این نهاد دیپلوماتیک افغانستان از تعداد قربانیان رویدادهای اخیر چیزی نگفته است.
بسیاری از کاربران صفحات اجتماعی در افغانستان و جهان دولت اشرف غنی را به بی توجهی به این مساله متهم می کنند. دولت هنوز به این نکته واکنشی نشان نداده است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top