سفیر پاکستان در واشنگتن: مشکل مردم افغانستان با متهم کردن پاکستان حل نخواهد شد

 

سفیر پاکستان در واشنگتن گفته است که ناامنی افغانستان باعث ایجاد مشکلات زیاد در برابر پروژه‌های «تاپی» و «کاسا -۱۰۰۰» شده است.
اعزازاحمد چوهدری سفیر پاکستان در امریکا، در شورای امور بین الملل واشنگتن گفته است که جنگ و ناامنی در افغانستان پروژه‌های بزرگی چون «تاپی» و «کاسا -۱۰۰۰» را با چالش مواجه کرده و این مساله پاکستان و کشورهای جنوب آسیا را برای دسترسی به منابع انرژی محدود کرده است.
پروژه خط لوله تاپی که از ترکمنستان آغاز و از افغانستان گذشته و به پاکستان و هند می‌رود؛ از بزرگترین برنامه‌های انتقال گاز در آسیا به شمار می‌رود. همچنین «کاسا-۱۰۰۰» نیز که یک خط انتقال برق از آسیای میانه به پاکستان نیز جزو این پروژه های بزرگ است؛ که اسلام آباد ادعای نگرانی در این زمینه را دارد.
چوهدری گفت: «افغانستان همواره اسلام آباد را مسوول رویدادهای تروریستی در این کشور می‌داند و این مساله برای ما قابل قبول نیست.»
دولت افغانستان همواره پاکستان را مسوول حملات تروریستی در کابل و شهرهای دیگرش می‌داند و با ارایه اسناد موثق، از جامعه جهانی می‌خواهد که با اعمال فشارهای بیشتر، از برنامه‌های این همسایه متخاصم جلوگیری کند.
حالا سفیر پاکستان در واشنگتن می‌گوید که راه حل جنگ افغانستان باید از طریق گفت‌وگو حل شود و برخورد نظامی، کارگشا نیست. به گفته وی؛ دولت افغانستان باید نقش طالبان را در قدرت این کشور بپذیرند و این همدیگرپذیری از راه مذاکره با طالبان پیگیری شود.
اعزازاحمد چوهدری همچنین اضافه کرد که افغانستان باید وضعیت مرزهای خود را با این کشور بهبود ببخشد تا فرصت رفت و آمد مخالفان در دو طرف کاهش یابد دقیقا خواسته‌ای که همیشه دولت افغانستان از جانب پاکستانی داشته است.
او وعده کرد که پاکستان برای مشکلات یاد شده حاضر است با امریکا همکاری کند. چوهدری گفت که کشورش خواهان تنش با افغانستان و هند نیست و در اندیشه گسترش روابط دوستانه با این کشورهاست.
چوهدری در حاشیه سخنانش به گونه غیرمستقیم به عملیات امریکا در اسلام آباد که منجر به کشته شدن اسامه بن لادن شد اعتراض نموده و گفت: ما بن لادن را نساخته بودیم و طرفدار زنده بودنش هم نبودیم. اما باید امریکا دست به عملیات بدون آگاهی در پاکستان نمی زد و این اطلاعات را در اختیار ما می گذاشت تا هم بن لادن کشته می شد و هم روابط دو کشور به حالت عادی باقی می ماند.
پاکستان در شرایطی ادعای همکاری با صلح افغانستان را مطرح می‌کند که به عینه، ده‌ها گروه بزرگ تروریستی که افغانستان را مورد هدف قرار می‌دهند؛ در این کشور به صورت آزادانه فعالیت دارند. گروه‌های چون حقانی و طالبان افغانی از جمله تشکل‌های تروریستی هستند که برای زندگی آن‌ها در سراسر پاکستان، هیچ محدودیتی از سوی دولت این کشور مدنظر گرفته نشده است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top