چه کسی را انتخاب کنیم؟

برگرفته از منشور انتخاباتی الحاج سید حسن صفایی

کسی را که انتخاب کنید که شایسته نمایندگی شما را داشته باشد و نماینده واقعی شما در پارلمان و تصمیم‌گیری‌های کلان دولت باشد. نه این‌که تنها به منافع شخصی خودش فکر کرده و مردم را فراموش کند. اگر درانتخاب‌تان اشتباه کنید، مسلما قدرت و جایگاهی را که مجلس نمایندگان در حکومت داری خوب دارد، از بین برده اید. شخص مورد نظر شما بسیار مهم است، اگر انتخاب شما براساس قومیت، زبان و یا سمت باشد، اگر انتخاب شما براساس حزب و گروه و پول باشد، باز همان وقت است که نماینده منتخب شما خودش را پاسخگو و متعلق به شما ندانسته و برای شما خدمت خواهد کرد. در عوض به قوم و زبان و سمت و حزب خود خدمت خواهد کرد. او به افغانستان فکر نمی کند، به یک بخش خاص که حامی سیاسی‌اش است فکر می کند، از همین جهت لازم است تا که در انتخاب تان دقت کنید و این مساله را به مثابه یک وجیبه در نظر داشته باشید.

براساس اصول اسلامی و قوانین نافذه کشور شخصی که به عنوان نماینده انتخاب شود، باید دارای شاخصههای ذیل باشد:

1- اعتقاد، عمل و پای بندی به اصول و فروع دین مقدس اسلام داشته باشد.

2- در تمام اجراات خویش، ازش‌های دینی و ملی را معیار قرار دهد.

3- به حاکمیت مردم، حقوق شهروندی و شایسته سالاری باورمند باشد.

4- روحیه هم‌گرایی ملی و وحدت اجتماعی داشته باشد.

5- روحیه حمایت از توده‌ی مردم در مقابل ستمگران و مفسدین را داشته باشد.

6- تعصب قومی، زبانی، سمتی نداشته باشد و منافع ملی را بر منافع فردی ترجیح دهد.

7- صداقت و راستی‌اش با کارکرد گذشته‌اش ثابت شده باشد.

نماینده‌ی منتخب شما اگر بجای خدمت، درپی کارهای شخصی خود باشد، و اگر انتخاب شما بر اساس تعصبات قومی و مذهبی باشد، شریک تمامی خیانت‌های او خواهید بود، انتخاب شما نقش تعیین کننده در بهبود زندگی اجتماعی شما دارد. بدون شک شما خود بهتر می‌دانید ولی گاهی تعصب قومی، مذهبی و زبانی باعث می شود تا تن به حقیقت ندهیم و حقیقت را زیرپا کنیم، این کار موجب می شود تا رای ما بخاطر تامین امنیت و منافع ملی استفاده نشود. هرگاه دیدیم که فرزند فلان وکیل با موتر شیشه سیاه فرزند ما را زیر پا گرفت و یا بادیگاردهای فلان وکیل یکی از شهروندان را لت وکوب کرد، انتقاد نکنیم، چون شریک جرم او خودمان نیز هستیم که انتخابش کردیم. اگر واقعا می خواهیم که قانونمندی به‌وجود بیاید، همه درپیشگاه قانون مساوی باشیم، کسی را انتخاب کنیم که او شایستگی نمایندگی را داشته باشد، افرادی را انتخاب کنیم که گذشته نیک و شهرت خوب داشته باشند. و به هیچ عنوان مصالح عمومی را قربانی زد و بندهای سیاسی و حزبی نکند. چرا که وحدت اجتماعی اقوام یک ضرورت مبرم است که نباید قربانی توطئه‌های سیاسی و گروهی شود.

به گذشته افراد نگاه کنید

کسانی که خودرا کاندیدا کرده اند، چه کسانی هستند؟ درگذشته چه کاره بوده اند؟ آیا دست شان درخیانت دخیل است؟ مطابق کارکردهای گذشته‌ی کاندیدان درمورد شان قضاوت کنید.

رای شما دیانت شما است

متوجه باشیم که هرگونه اقدام ما درمورد رای‌دهی مستقیما با دیانت ما مرتبط است، کسی را که انتخاب می کنیم، اگر انسان فاسد باشد، دین ما نیز به فساد آغشته خواهد شد، هرکاری را که وکیل ما انجام می دهد، ما نیز شریک او هستیم.

به درایت و توانایی افراد نگاه کنید

ببینید که کاندید محترم شایستگی وکالت را دارد یا خیر؟ آیا درایت و توانایی کافی بخاطر وکالت دارد؟ آیا می تواند به عنوان وکیل شما در پارلمان سربلند از حقوق شما دفاع کند؟ آیا می تواند از کارکردهای حکومت نظارت کند؟

به کارکردها و دستاوردهای موجود او نگاه کنید

ببینید که تاکنون درزندگی اش چه کاری کرده توانسته است؟ آیا درزندگی شخصی خودش یک شخصیت موفقی بوده است؟ از کجا شروع کرده است و به کجا رسیده است؟ تاکجا رسیده است و چقدر موفق بوده است؟ اگر کاندید محترم درزندگی شخصی خودش موفق نباشد، چگونه می تواند در پروسه وکالت موفق باشد؟

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top