زباله‌ها، نمای شهر مزارشریف را تغییر داده است!

در جاده‌های مختلف در داخل و اطراف شهر مزارشریف وقتی بگذرید، انبار از زباله‌ها را تماشا خواهید کرد، در مسیر جاده‌ی گله درک، در نزدیکی بانک ملی، روزهای زیادی است که زباله‌ها انبار شده است. امیرشاه یکی از باشنده‌های این گذر می‌گوید: تمامی باشنده‌های گذر، خاک روبه‌ها و کثافات خود را در همین‌جا می‌اندازند، شما می‌بینید که 15 تا 20 متر جای مکمل کثافات است،‌ که متاسفانه شهرداری در ماه‌ها به خاطر جمع‌آوری کثافات نمی‌آید.
وی همچنان خاطر نشان می‌سازد که شهرداری باید جاهای مشخصی را برای پرتاب زباله‌ها بسازد، و همه روزه یا هفته دو، سه بار بیاید و کثافات را انتقال بدهد، وی در ادامه می‌گوید: مردم هم ملامت هستند، بسیاری‌ها تشناب‌های خود را می‌اندازند.
 در همین حال تعدادی از باشنده‌های جاده‌ی رستم زابلی نیز از عدم انتقال زباله‌ها توسط شهرداری انتقاد دارند، حکمت‌الله که در مقابل حویلی‌اش حفری وجود دارد و در آن مردم کثافات خود را می‌اندازند، می‌گوید: روزانه بچه‌های خودم را می‌گویم باخبری کنند تا کثافات را این‌جا نیندازند. اما مردم شبانه کثافات خود را می‌اندازند و مه هر روز مقابل حویلی خود را پاک می‌کنم و بالای کثافات خاک می اندازم.
از حویلی حکمت‌الله گذشته در نزدیکی چوک برکت باز هم کثافات انبار شده است، که به گفته باشنده‌های این جاده، ماهی یکی دوبار موترهای شهرداری برای انتقال این کثافت می‌آیند اما آنها می‌گویند این بسنده نیست.
از جمله وظایف مهم شهرداری‌ها پاکیزه نگه‌داشتن محیط، خیابان‌ها، کوچه‌ها و به طور کلی معابر عمومی و همچنین جوی‌ها و دور ساختن فاضلاب‌هاست.
انجنیر رفیع الله امیری معاون شهرداری مزارشریف می‌گوید: روزانه در حدود 25 موتر شهرداری مصروف جمع آوری و انتقال کثافات از شهر می‌باشند، وی در ادامه می‌گوید: هر کدام این موترها 3 بار کثافات را انتقال می‌دهند که مجموعاً ما روزانه از 70 الی 75 موتر کثافات را که مجموعاً به 180 الی 200 تن کثافات می‌رسد به خارج از شهر در قسمت دوراهی حیرتان که تقریباً 30 کیلومتر از شهر فاصله دارد انتقال می‌دهیم، در ضمن ما روزانه تا 10 کیلومتر پاک‌کاری و جاروکاری در شهر داریم).
اما وی خاطر نشان می‌سازد که این همه برای شهربزرگ و پرجمعیت مزارشریف کافی نبوده، چون شهرداری با چالش‌های متعددی در بخش تنظیف مواجه است: (شهر مزارشریف هر روز وسعت پیدا کرده و نفوس زیاد می‌شود و روزانه یک نفر الی 1.2 کیلوگرام کثافت تولید می‌کند و فکر کنید یک‌ میلیون نفر چقدر تولید خواهد کرد، و برای انتقال این کثافات و دفن آن وسایط و امکانات زیاد ضرورت است که با این وسایط محدود، شهرداری قادر به انتقال تمام کثافات نیست. چون موترهای شهرداری کاملاً فرسوده شده با وجود که ما امسال یک لودر، یک اسکواتور، دو عراده کاماز، 5 عراده تراکتور صفر کیلومتر که دارای 10 تیلر است خریداری کردیم، در ضمن دو تراکتور از کمک های ایالات متحده امریکا دریافت کردیم. بدون اینها دیگر تمام وسایط، تراکتور‌ها، دم‌ترک‌ها فرسوده شده‌اند)
وی همچنان اضافه می‌کند که شهرداری با کمبود پرسونل خدماتی نیز مواجه است. می‌گوید: (در سال پیشرو مطابق پلان، کمبود پرسونل حل خواهد شد و ما در نظر داریم بخش‌های تنظیف را در هر ناحیه فعال بسازیم و 10 نفر پرسونل خدماتی در هر ناحیه با وسایط موظف شوند).
از گفته‌های معاون شهرداری سوالی بوجود می‌آید و آن اینکه اگر واقعاً روزانه 25 موتر سه بار کثافات را از شهر انتقال بدهد، بازهم شهر ما این‌گونه کثیف خواهد بود؟

آخرین ویرایش در دوشنبه, 07 حوت 1391 ساعت 22:26

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top