اگر نشسته‌اید، برخیزید!

 

اگر برای مدت‌ها پشت میز می‌نشینید و با کامپیوتر کار می‌کنید در معرض این 7 عارضه خطرناک قرار دارید.
1- تضعیف عملکرد مغز:با توجه به مطالعات موسسه ملی سرطان، نشستن پشت میز، به تدریج شبکیه عروقی مغز را از بین می‌برد. هنگامی که خون و اکسیژن به مغز کم برسد «مه مغزی» رخ می‌دهد. ازدست دادن حافظهوکاهش توانایی تفکررا مه مغزی می‌گویند.

2- انحرافات گردن، شانه و ستون فقرات به بالا:به ندرت پیش می‌آید پشت میز به طور صحیح بنشینیم. تراز نادرست در مهره‌های گردن، شانه و ستون فقرات به تدریج باعثظاهری نافرم همراه با درددر نواحی نام برده می‌شود و بطور کل آسیب جدی به استخوان‌های ستون فقرات و گردن وارد می‌شود و به مرور زمان ایندرد به قفسه سینه سرایت می‌کند.
3- سختی، سفتی و فتق کمر:شاید این جمله را بارها توسط پدر و مادرتان شنیده باشید «صاف بشین!». اما کاش این هشدار دلسوزانه را جدی بگیریم و به آن عمل کنیم. زیاد نشستن منجر به عدم جنبش منظم خون تازه و جریان مواد مغذی در دیسک‌های بین مهره‌ها شده و این عمل باعثبی‌نظمی و بدشکلی بین دیسک‌ها، تاندون‌ها و لیگامان‌هامی‌گردد. فتق دیسک کمربه دلیل اشتباه نشستن به مدت طولانی بروز می‌کند.
4- آسیب‌های مزمن ارگانی:سرطان روده، کبد چرب، بیماری‌های قلبی و عروقیهمگی از جمله خطراتی است که به دلیل زیاد نشستن گریبانگیر افراد می‌شوند. مطالعات جدید درباره دیگر عوارض زیاد نشستن می‌توان بهکاهش چربی سوزی، انسداد سرخک‌ها، فشار خون بالا، کلسترول بالا، مشکلات گوارشی، بیماری‌های قلبی و کبدیاشاره کرد.
5- وریدهای واریسی و تشکیل لخته خون:پزشکان هشدار می‌دهند که نشستن پشت میز برای مدت‌های طولانی البته اگر شما چاق هم باشید خطر «ترومبوز ورید عمقی» را به شدت افزایش می‌دهد. خطر لخته شدن خون بالقوهکشندهاست و ممکن است لخته خون وارد ریه شده و باعثانسداد و آمبولیگردد. ترومبوز ورید عمقی زمانی رخ می‌دهد که گردش خون کُند باشد و مایع نتواند به تمامی بدن به خصوص پاها منتشر شود لذا پاها و مچ‌ها متورم شده و روی سطح پوست پا واریس‌های متعددی مشاهده می‌شود. این دسته از افراد درخطر پوکی استخواننیز هستند.
6- بیماری‌های مزمن:یک مطالعه تحقیقاتی در مجله فیزیولوژی کاربردی نشان داده است، عدم فعالیت بدنی باعث پیدایش بیماری‌های مختلفی از جملهمشکلات روده‌ای، آندومتر، سرطان سینه، دیابت، بیماری‌های کبدی و چاقیشود. بی‌تحرکی منجربه درگیری سلول‌ها با رادیکال‌های آزاد می‌شود و این عملسرطان‌های کشندهرا نیز به دنبال دارد. علاوه بر موارد ذکر شدهدیابت نوع 2جان این افراد را تهدید می‌کند.
7- معلولیت و مرگ ناشی از نشستن همیشگی:شاید این مورد برایتان مُضحک باشد، یک مطالعه در دانشگاه نورث وسترن نشان داد دائما نشستن به ویژه برای افراد مُسن خطر ابتلا بهناتوانی جسمیرا به شدت افزایش می‌دهد. همچنین این مطالعه اعلام کرد افرادی که عادت به نشستن پای تلویزیون و بازی‌های کامپیوتری را دارندحدود 61 درصد نسبت به دیگران بیشتر دچار مرگ‌های ناگهانیمی‌شوند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top