اصول پیروزی در رقابت های انتخاباتی

 

قسمت سوم

نقش کاندیدا در مبارزات انتخاباتی

در قسمت پیش به چند عنصر مهم اشاره کرده و گفتیم که یک فرد سیاسی می‌تواند با استفاده از این عناصر موقعیت خود را تحکیم کرده و در مرور زمان به یک شخصیت بزرگ تبدیل شود. رسیدن و طی کردن این مسیر سخت و دشوار اگر با رقابت و شرکت در انتخابات باشد، یک نامزد مجبور است در دورۀ تبلیغات نقش‌های زیر را نیز ایفا کند که درخشش او در هر یک از این زمینه‌ها موقعیت او را تحکیم کرده و شانس او را برای رسیدن به قله‌های بزرگ هموار می‌کند:

کالبد شکافی رأی‌دهندگان

ستاد نامزد باید در همان ابتدا مشخص کند که برای پیروزی به چند رأی نیاز دارد. پس از آنکه مشخص شد به چه تعداد رای برای پیروزی نیاز دارید و در نتیجه مشخص شد که چه تعداد رأی‌دهنده را برای کسب حمایت‌شان باید دنبال کنید، باید مشخص کنید چه چیز این رأی‌دهندگانرا از دیگرانی که به نامزد موردنظر شما رأی نمی‌دهند متمایز می‌سازد. این فرایند؛ هدف‌گیری رأی‌دهندگانیا به طور ساده هدف‌گیری نام دارد. مقصود هدف‌گیری این است که مشخص شود چه زیرگروهی از جمعیت رأی‌دهندگانبیش از سایرین احتمال دارد که به نامزد شما گرایش پیدا کنند و لذا تلاش‌های انتخاباتی خود را بر این گروه از رأی‌دهندگانمتمرکز کنید.

استفادۀ بهینه از منابع ستاد انتخاباتی

اگر بتوانید دقیقاً مشخص کنید که شما در سبد رأی کدام دسته از رأی‌دهندگانقرار دارید، آنگاه ستاد انتخاباتی شما می‌تواند با یک سوم منابعی که در صورت عدم هدف‌گیری نیاز داشتید، پیام را به جمعیت موردنظر برساند. هم‌چنین از سوی دیگر، اگر ستاد شما از آن میزان منابع برخوردار است که با هر رأی‌دهنده حوزۀ انتخاباتی یک بار ارتباط برقرار کند، با هدف‌دار بودن تلاش‌های‌تان می‌توانید سه بار با حامیان احتمالی تان سخن بگویید. بنابراین، نامزدهایی که زمان صرف هدف‌گیریرأی‌دهندگانخود نمی‌کنند، دیگر حق شکایت از ناکافی بودن منابع ستاد انتخاباتی ندارند.

برنامه‌ریزی تبلیغاتی

برنامه‌های تبلیغات هر کاندیدا گرچه توسط هر ستاد با مدیریت و تیم‌های خاص خودش انجام می‌شود، اما یک سیاست‌مدار نمی‌تواند و نباید از کنترل، برنامه‌ریزی و نظارت دور بماند. کاندیدا باید در کنار مدیران ارشد ستاد با مسایل مختلف تبلیغاتی دست و پنجه نرم کرده و در جریان تمام امور قرار داشته باشد. زیرا لازمۀ سیاست مدیریت است و آن با اشراف کامل بر همۀ امور ممکن می‌شود.

همراهی تبلیغاتی

تبلیغات در دنیای جدید یک هنر یا حرفۀ با ارزش است و هدف آن مطرح کردن یک «برند» یا یک شخصیت سیاسی و جذب رأی و نظر مردم به سوی آن می‌باشد. جلب آرای مردم هم در صورتی ممکن است که هم نامزد در جریان کامل امور تبلیغات قرار داشته باشد و هم تمام برنامه‌ها و اهداف تبلیغی با رفتار و گفتار او همانند و همراه باشد. ممکن است در تبلیغات یک فرد از روش‌های مختلفی استفاده شود، اما باید در نهایت تمام اجزای آن سمت و هدف واحدی را طی کرده و خروجی آن در آخر همان چیزی باشد که در روز اول به عنوان هدف مشخص شده است.

دنبال کردن رأی‌دهندگان

یک قاعده مهمی که باید در خاطر داشته باشید این است که هر چه یک نامزد یا حزب سعی کند جمعیت مخاطب خود را بیشتر و بیشتر گسترش دهد، پیام آن کاندیدا یا حزب برای هر بخش از آن جمعیت مورد خطاب، سست‌تر و ضعیف‌تر می‌شود. در نهایت، نامزد یا حزبی که همه چیز را به همه کس وعده می‌دهد، در حال عرضه پیام بی‌مفهومی است که عملاً هیچ رأی‌دهنده‌یی نه آن را جذاب، بلکه حتا قابل اطمینان نخواهد یافت.

مدیریت فضای مجازی

دنیای مجازی نقش اساسی در زندگی بشر امروز دارد و می‌تواند افکار عمومی را مدیریت کرده و سرنوشت یک ملت را متحول کند. در دنیای امروز کسی نمی‌تواند نسبت به دنیای مجازی بی‌تفاوت بوده و در برنامه‌های خود آن را فراموش کند که در این صورت با مدیریت دیگران شکست او قطعی می‌شود. بر این اساس یک نامزد انتخابات باید از سال‌ها پیش از زمان انتخابات بر روی این فضا برنامه‌ریزی کرده و با ترسیم یک چهرۀ مهم و تأثیرگذار از خود افکار عمومی را مدیریت کند تا بتواند در انتخابات شاهد مقصود را در آغوش بگیرد.

مدیریت رسانه‌یی

رسانه در دنیای امرورز سهم گسترده‌یی در تحولات سیاسی و تغییر جوامع دارد و یک کاندیدا نمی‌تواند بدون مدیریت صحیح رسانه‌یی قدرت را به دست گرفته و موقعیت خود را تحکیم کند. یک سیاست‌مدار حتا اگر با رسانه میانه‌یی نداشته باشد، باید در کنار خود از یک تیم قوی رسانه‌یی بهره برده و و با رصد لحظه‌یی تمام رسانه‌ها تلاش کند که برای آنها مستقیم و غیر مستقیم خوراک رسانه‌یی تهیه کند. رسانه باید بخش اعظم انرژی و زندگی یک نامزد انتخابات را به خود اختصاص داده و او را در صحنه زنده نگه‌دارد. روابط مطبوعاتی و رسانه‌یی ارزشمندترین بخش زندگی را در صحنه سیاسی نشان داده و خود به تنهایی نقش بزرگ در تحولات مورد نظر یک فرد بازی می‌کند. اگر یک کاندیدا از نقش رسانه آگاه باشد، زندگی خود را وقف آن خواهد کرد.

مدیریت مناظره

مناظرۀ سیاسی در بین نامزدها یکی از اهرم‌های بزرگ رسانه‌یی است که در جهان سوم سابقه زیادی ندارد. اما وجود همین سابقۀ اندک نیز نشان داده است که مناظره یک وسیله سهل و ممتنع است. سهل از آن جهت که یک نامزد می‌تواند با استفاده از آن تریبون افکار عمومی را به دست گرفته و آن را مدیریت کند، اما ممتنع از آن جهت که شرکت در مناظره زنده چون راه رفتن روی تیغ تیز خطرناک است و ارتکاب کوچکترین اشتباه باعث می‌شود که یک کاندیدا رأی حتمی خود را هم از دست بدهد.

جلب رأی‌دهندگان

ستاد شما برای حوزه‌های مختلف باید تاکتیک‌های متفاوتی را بیاندیشد. در حوزه‌های با میزان ترغیب‌پذیری بسیار بالا ممکن است لازم باشد که نامزد علاوه‌بر سفر به آن حوزه‌ها، مراجعه منزل به منزل هم داشته باشد. ممکن است برخی از حوزه‌های دیگر هم ترغیب‌پذیری بالایی داشته باشد، اما آمار مشارکت گذشته نشان می‌دهد که درصد کمی از اهالی آن حوزه در واقع رأی خواهند داد و لذا کاندیدا نباید زمان خود را با رأی‌دهندگان منفعل این نوع حوزه‌ها تلف کند.

هدف‌گیری جغرافیایی

هدف‌گیری جغرافیایی به صورت ساده به این شکل است که براساس مناطق جغرافیایی که رأی‌دهندگان در آنجا ساکن هستند، تعیین کنید چه کسی به کاندیدای شما رأی خواهد داد. برای مثال، فرض کنید که نامزد انتخاباتی «A» در شهر «A» زندگی می‌کند و در این شهر معروف و خوش‌نام است. نامزد انتخاباتی «B» هم در شهر «B» زندگی می‌کند و در این شهر وضعیتی مشابه دارد. از آنجا که علی الاصول بخش بزرگی از حامیان نامزد A از شهر A خواهند بود، او باید به شهر «C» رفته و رأی‌دهندگان آنجا را که هنوز نامزد موردنظر خود را انتخاب نکرده اند به سوی خود جلب کند. اگر او به شهر «B» برود و سعی کند همشهری‌ها و کسانی را که احتمال بیشتری دارد به کاندیدای B رأی دهند به سوی خود جذب کند، تنها وقت خود را تلف کرده و کار نادرستی انجام داده است.

هدف‌گیری جمعیتی

هدف‌گیری جمعیتی عبارت است از: تقسیم کردن جمعیت رأی‌دهنده به گروه‌ها، دسته‌ها یا زیرمجموعه‌های مختلفی از جمعیت. مبنای این دسته‌بندی می‌تواند سن، جنس، درآمد، سطح تحصیلات، حرفه، پس‌زمینه قومی و نژادی یا هر چیز دیگری باشد. نکتۀ اصلی دسته‌بندی جمعیتی این است که افراد دارای مشابهت، با احتمال بیشتری دارای دغدغه‌های مشابه بوده و بنابراین، احتمال بیشتری دارد که به نامزد یک‌سان یا به نامزدهایی با ویژه‌گی‌های مشابه رأی دهند.

گروه‌های جمعیتی شما

در اغلب موارد برای تعیین آنکه چه گروه‌هایی به رأی‌دادن برای نامزد موردنظرتان ترغیب خواهند شد، باید بررسی شود که نامزد انتخاباتی شما به چه گروه‌هایی تعلق دارد. هر نامزد بیشتر مورد اقبال کسانی قرار می‌گیرد که به آنها شباهت دارد و یا تعلق خاطر دارد و یا ارتباط فکری و عقیدتی بین آنها وجود دارد. کمتر احتمال دارد که او مورد توجه گروه‌هایی که بدان‌ها تعلق ندارد، قرار گیرد.

گروه‌های جمعیتی رقبا

بخش مهمی از هدف‌گیری جمعیتی این است که تعیین کنید چه گروه‌های جمعیتی جزو مخاطبان هدف شما نخواهند بود. در خلال فصل برنامه‌ریزی استراتژیک شما باید صریحاً قید کنید که برای مثال: ما کارمندان دولتی را هدف نخواهیم گرفت یا جوانان ورزشکار را هدف نخواهیم گرفت. این تمرین به شما کمک خواهد کرد که طیف مخاطب بیش از حد بزرگی را برای خود تعریف نکنید. البته پس از این که تصمیم گرفتید چه گروه‌هایی متعلق به شما هستند، تعیین گروه‌هایی که می‌خواهید به رقبای‌تان واگذار کنید آسان است. آنها گروه‌هایی خواهند بود که کمترین اشتراک را با گروه‌هایی دارند که شما بهترین اهداف خود می‌دانید. مثلاًمردانمسن، اشتراک بسیار کمی با مادران جوان دارند، بنابراین اگر یکی از این گروه ها را هدف گرفتید، می‌توانید دیگری را به رقبای‌تان واگذار کنید. بدانید که امکان طراحی پیامی که بتواند گروه‌های متضاد را ترغیب کند، بسیار دشوار و عملاً ناممکن است.

حسین رهیاب (بلخی)

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ادامه دارد

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top