منتشرشده در: خارجی

 

روند پیروزی های پیاپی اینتر در رقابت های این فصل سری آ قطع شد و این تیم در خانه بولونیا به تساوی 1-1 رضایت داد.

شاگردان لوچانو اسپالتی که در 4 دیدار ابتدایی شان در رقابت های این فصل به پیروزی رسیده بودند، به سختی توانستند در رناتو دلارا به یک امتیاز برسند.

در دقایق پایانی هر دو تیم تلاش زیادی برای رسیدن به گل برتری انجام دادند؛ اما این تلاش ها ثمری نداشت و بازی با تساوی 1-1 به پایان رسید.

منتشرشده در: خارجی

 

ستاره پرتغالی در دیدار مقابل بارسلونا در سوپرکاپ اسپانیا به خاطر هل دادن داور با 5 جلسه محرومیت روبرو شد و 4 بازی لالیگا را به این علت از دست داد. 38 روز از آن بازی گذشته ولی رونالدو در دیدار اروپایی رئال نشان داد که از آمادگی بالایی برخوردار است و این دوری از میادین باعث افت او نشده است. با این حال، او همین حالا، 9 گل از مسی در رقابت برای کسب عنوان آقای گلی لالیگا عقب است. ستاره آرژانتینی  با 4 گلی که شب گذشته مقابل ایبار به ثمر رساند، تعداد گل‌های زده خود را به عدد 9 رساند و اختلاف بسیاری با رقبا ایجاد کرد. رونالدو امشب در لالیگا استارت خواهد زد و می‌داند که جبران این اختلاف کار بسیار دشواری خواهد بود. حال این اختلاف می‌تواند انگیزه ای برای رونالدو باشد که بار دیگر خود را ثابت کند، کاری که بارها و بارها در انجام آن موفق بوده است.

منتشرشده در: صحت

 

دانشمندان ترکیبی را در روغن زیتون شناسایی کرده اند که ممکن است با کمک به بدن برای ترشح انسولین بیشتر، از ابتلا به دیابت پیشگیری کند و مسیری در راستای شیوه های کم هزینه مقابله با این بیماری ایجاد کند.
محققان دانشگاه ایالتی ویرجینیا آمریکا دریافته اند که ترکیب اولئوروپین موجود در زیتون به ترشح انسولین بیشتر کمک می کند؛ انسولین مولکول سیگنالده مرکزی بدن است که متابولیسم را کنترل می کند.
ترکیب مشابه مولکول سیگنالده دیگر موسوم به آمیلین را حذف می کند؛ آمیلین مولکولی است که در بیماری دیابت نوع۲ بیش از اندازه تولید می شود و توده های مضری را تشکیل می دهد. در این دو شیوه متمایز، اولئوروپین به پیشگیری از شروع بیماری کمک می کند.
بن سو، عضو تیم تحقیق، در این باره می گوید: «این کشف می تواند به بهبود فهم ما از مبنای علمی فواید سلامت محصولات زیتون و توسعه استراتژی های جدید و کم هزینه مقابله با دیابت نوع۲ و چاقی مرتبط با آن کمک کند

منتشرشده در: داخلی

 

متن کامل سخنرانی رییس جمهور در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد
مقر سازمان ملل متحد، نیویارک، ایالات متحده امریکا
۲۸ سنبله ۱۳۹۶ | ۱۹ سپتمبر ۲۰۱۷
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب رئیس مجلس، جلالت‏مآبان، خانمها و آقایان!
در حالی که امروز در مقابل شما ایستاده‌ام، مردان و زنان سال ۱۹۴۵ میلادی که از خود شایستگی منحصربه‌فردی نشان دادند تا از تاریخ بیاموزند و به درس‌های آن عمل کنند، را به یاد میآورم. آنان که با رکود بزرگ [اقتصادی] شکل گرفتند و با خونریزی و کشتار جنگ جهانی دوم آبدیده شدند، نظم جهانی را با [ایجاد] نهادهایی که برای نسلهای آینده، امنیت و ثبات به ارمغان آورد، برقرار کردند. سازمان ملل متحد، صندوق بینالمللی پول، بانک جهانی و دیگر سازمانها تأسیس شدند تا برای پاسخ به چالشهای بینالمللی منسجم گردند و جرایم علیه بشریت را به تعلقی از گذشته، مبدل سازند.
امروز تردید اندکی وجود دارد که نمونه‌ای از معیار، هدف و سرعت تصور و تلاش‌های آنها، هنوز وجود ندارد؛ اما مورخین آینده، از روی چگونگی پاسخ آنها به چالشهای امروزی و چالشهایی که در آینده باید با آن روبه‌رو شویم، در مورد این نهادها، قضاوت خواهند کرد.
ما، به عنوان رهبران جهان، در جست‌وجوی قاطعیت و آشنایی با قوانین بازی که بر قرن بیستم حکمفرما بود، هستیم. اما در دنیای امروزی همیشه در حال تغییر، ابهام شدید، ویژگی حاکم بر شرایطی است که عصر ما را تعریف میکند. روشن ساختن این ابهام با ملاحظه خطراتی که اقتصاد، امنیت و ارزش‌هایمان را تهدید میکند، کار آسانی است.

اجماع درحال‌ظهوری وجود دارد که اقتصادهای پیشرفته هنوز به «مودلهای رشد مناسب» دست نیافته‌اند که بر میزان بالای بیکاری، کاهش درآمد و نابرابری ثروت غالب شوند. بنابراین، خطر بحران اقتصادی هنوز ما را تهدید میکند.

شانزده سال پس از تراژیدی ۱۱ سپتمبر، خطر خشونت به دست عوامل غیردولتی، شکل موج پنجم خشونت سیاسی و تروریزم را به خود گرفته است. به نظر می‌رسد، موج پنجم که عامل آن شبکه‌های تروریستی فرامرزی، سازمانهای جنایتکار، و جرایم سایبری و تمویل تروریزم از طرف دولت‌ها است، تهدیدی چنددهه‌یی برای امنیت بینالمللی باشد، نه گذرا. در قرن بیستم، جهان یکجا شد تا با گسترش فاشیزم مقابله نموده و آزادیهای دموکراتیک مصوون بمانند. امروز، همان آزادیها از سوی تروریزم جهانی مورد حمله قرار میگیرند. تروریزم تنها حمله بر زندگی بشر و آزادیهای ابتدایی نه، بلکه حملهای است بر قرارداد شهروندی، و بر روابط دولت با مردم که جوامع دموکراتیک را بیهمتا، عادلانه و آزاد میسازد. ما باید در مقابل تهدید تروریزم به مثابه یک قوه واحد بایستیم و با یک راه‌حل درازمدت که با اجندای درازمدت تروریستان برابری کند، با آن برخورد کنیم.

و سرانجام، علیرغم گنجانیده شدن اصول اعلامیه جهانی حقوق بشر در قانونهای اساسی بسیاری از کشورهای جهان، جرایم علیه بشریت، هنوز با نظم دردناکی در حال اتفاق افتادن است. تصفیه نژادی در روهنگیا به شکل خاص تکاندهندهمی‌باشد. سکوت طولانی «آنگ سان سوچی» غمانگیز بود طوری که امیدهای ما به اینکه یک نماد حقوق بشر، اصل را بر قدرت ترجیح خواهد داد، به یأس مبدل شد.

من از فرصتی که در شورای حقوق بشر، یک کرسی به افغانستان اختصاص داده شود تا نقش مرکزی بیش‌تری در بحث روی این موضوعات مهم داشته باشد، استقبال می‏کنم. ما به عنوان مردمی که هنوز جرایم ضدبشری مانند کشتار اخیر غیرنظامیان در قریه میرزا اولنگ و حملات بر مساجد در کابل و هرات و در هر جای دیگر را تجربه می‏کنند، خواهان اضافه نمودن صدایمان در حمایت از حقوق بشر هستیم.

غلبه بر مودل‌های مخرب و مختلکننده تغییر در قرن بیست و یکم، مستلزم اقدام منسجم و جمعی در سطوح جهانی، منطقه‌یی، ملی، محلی و فردی میباشد. در شرایط کنونی، یک سازمان مللِ مؤثر و کارا که به آن احترام گذاشته شود، یک نیاز است ما باید نهادهای قرن بیستم را مورد آزمایش قرار دهیم.

بنابراین، من به جلالت‌مآب میروسلاو لاجکاک به خاطر عهدهدار شدن ریاست نشست هفتاد و دوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، تبریک میگویم. میخواهم از تلاشهای جلالتمآب پیتر تامسون در جریان نشست قبلی قدردانی کنم، همچنین جلالتمآب گوتیرس، سکرترجنرال سازمان ملل متحد، را به خاطر راهاندازی اصلاحات در این سازمان تحسین میکنم.

اگر سازمان ملل امروز وجود نمیداشت، ما شاید مجبور میشدیم که آن را ابداع کنیم تا به مطالبات عصر کنونی‏مان رسیدگی کنیم. عملی نمودن وعده‌های منشور و اعلامیه جهانی حقوق بشر در شرایط ابهام نیازمند بررسی دوباره وظایف مرکزی، مهندسی دوباره روندهای تجارتی، تقویت دوباره ارزش و فرهنگ سازمانی و اصلاح سیستمهای پاسخگویی است. اگر موجودیت سازمان ملل متحد وابسته به کشورهایی مثل کشور من باشد، باید به مثابه «یک سازمان ملل» عمل کند، اما تاکنون به این امر جامه عمل پوشانیده نشده است. مودل به میراثمانده دفاتر ملل متحد به عنوان ابزارهای همکاری تخنیکی و ارتقای ظرفیت باید تحت آزمایش بازار قرار گیرد، که به طور نمونه میتوان از ارزش پول و پایداری نتایج در مقایسه حکومت، سکتور خصوصی و گونههای غیردولتی ارائه خدمات نام برد. پاسخگویی متقابل، یک میکانیزم تثبیت‌شده تحکیم و توسعه همکاریها و اعتمادسازی است.

افتخار دارم که در مقابل این مجمع برجسته بایستم و به نمایندگی از مردم افغانستان صحبت کنم. ما بدبختی، محرومیت و خشکسالی را با عزت و افتخار تحمل کردهایم، دلیرانه در مقابل تجاوز ایستادیم؛ و با احساس میهنپرستانه از وطنمان دفاع کردیم. به عنوان دولتی که در خط مقدم نبرد مبارزه جهانی علیه تروریزم و خط مقدم دفاع از آزادیهای دموکراتیک قرار دارد، مردم و نیروهای امنیتی ما اعمال قهرمانانه‌شان را به صورت روزمره انجام میدهند.

ما همچنین به عنوان یک ملت، یک دولت و یک مردم در حال تغییر خودمان به منظور رسیدگی به چالشها و در عین حال بررسی ظرفیت بالقوه‌ای که برای‌مان در قرن بیست و یکم فراهم شده، هستیم.

با اعلام استراتیژی جدید رئیسجمهور ترامپ برای مبارزه با تروریزم و باثبات ساختن جنوب آسیا، همکاری دوامدار افغانستان با ایالات متحده و جامعه بین‏المللی تجدید گردیده و دوباره جهت یافته است. ما از این استراتیژی که ما را در مسیری به طرف اعتماد قرار داده است، استقبال می‏کنیم. مردم افغانستان برای سالها منتظر اتخاذ چنین تصمیمی از طرف ایالات متحده بودند. ما به تمام مردان و زنان ملتهایی که با ما یکجا خدمت کردند بهخصوص آنانی که قربانی گزاف پرداختند، ادای احترام میکنیم.

این استراتیژی تمامی ابزارهای قدرت امریکایی را تحکیم نموده و دربرگیرنده پیامی است که طالبان و حامیان آنان نمیتوانند از لحاظ نظامی پیروز شوند. ما تنها به واسطه راهحل سیاسی میتوانیم به صلح پایدار دست یابیم؛ من از همه افراد در صفوف طالبان دعوت میکنم که به یک گفت‌وگوی بینالافغانی بپیوندند.

ما همچنین یک فرصت برای گفت‌وگو با همسایههایمان داریم که چگونه با هم صادقانه کار کنیم تا تروریزم را از بین برده و افراطگرایی را مهار سازیم. من از پاکستان دعوت میکنم که با ما وارد یک گفت‌وگوی همهجانبه دولت با دولت روی صلح، امنیت و همکاری منطقه‌یی که منتج به رفاه میگردد، شود.

حکومت افغانستان تعهد خود به صلح را از طریق پروسه‌های داخلی ثابت کرده است؛ معاهده صلح با حزب اسلامی افغانستان نمونهای از آن است. اکنون، ما از همسایگان دور و نزدیکمان می‌خواهیم که از طریق پروسه کابل برای تلاش همهجانبه به منظور صلح و ثبات منطقه‌یی، به ما بپیوندند.

هرچند رو به جلو حرکت میکنیم، ما خواستار یک تغییر دیدگاه از سوی شرکای بینالمللی هستیم. برای مدت زمان طولانی، به جنگ در افغانستان به مثابه یک جنگ داخلی نگریسته شده، اما جنگ کنونی در داخل خاک ما نه، بلکه فراتر از خاک ماست.

امروز، بیش از بیست گروه تروریستی بینالمللی که بر خاک افغانستان تحمیل شده‌اند، در کشور ما فعالیت دارند. آینده افغانستان مهم است، زیرا ما در خط مقدم یک مبارزه جهانی به منظور ریشهکن نمودن خطر تروریزم قرار داریم. سربازان شجاع ما بدین منظور و به خاطر استقلال ملت افغان هر روز میجنگند و کشته میشوند. ما شاید در خط مقدم نبرد باشیم، اما این تهدید هیچ سرحدی نمیشناسد. برای گروههای تروریستی که در منطقه پناه گرفته‌اند، حمله بر کابل و حمله به بروکسل، پاریس، بارسلونا، لندن و یا هر جای دیگری، پیروزی مشابه محسوب میگردد. در استراتیژی جدید رئیسجمهور ترامپ، درهم شکستن و عدم پذیرش پناهگاه‌های تروریستان که محرکانشان هیچ مرزی نمیشناسند، شامل شده است.

اگرچه، تنها یک تعهد قدرتمند و دوامدار از جانب شرکای بینالمللی ما به‌تنهایی نمیتواند موفقیت جمعیمان در افغانستان را تضمین کند ریشههای موفقیت در حقیقت در ما به عنوان افغانها وجود دارد.

امروز که نزدیک به سه سال از دهه تحول میگذرد، ما در حال مبدل ساختن افغانستان به عرصهای برای ثبات هستیم، که تهداب آن گذاشته شده است. ما نقشهراههای اصلاحی را بیان نموده و با دقت زیاد در حال تطبیق آنان هستیم. به طور نمونه، ما در حال تعقیب عدلی و قضایی فاسدین، پایان دادن به فساد در سکتور امنیتی، تعویض نظام‌های واسطه‌محور با سیستمهای شایسته‌محور، و شفافسازی پروسههای مالی هستیم.

ما همچنین در حال دسترسی به آن دسته اقشاری هستیم که پیش‌تر از جامعه طرد شده بودند، یعنی جوانان، فقرا و زنان. هنوز هم این اقشار منشأ توانایی و انعطافپذیری ملت ما هستند.
نسلی که در دهه نود میلادی بزرگ شد و اکثریت نفوس کشورم را تشکیل میدهد، رهبری کشور به صورت یکجا به آنان به امانت گذاشته میشود. یک تغییر نسلی در حال صورت گرفتن است، زیرا جوانان در تمامی سطوح توانمند گردیدهاند. این نسل، همان نسلی خواهد بود که حکومت کنونی را به حکومتی که خدمات‌محور و شهروندمحور باشد، اصلاح خواهند کرد.

زنان افغان، با رنج غیرقابلتصور، تار و پود جوامع و اجتماعات ما را علیرغم این که خودشان پارچه‌پارچه شدند، باهم یکجا نگه‌ داشتند. با این وجود، هنوز هم زنان به سطوح پایینی جامعه منتسب میشدند؛ این غیرقابلپذیرش بود، و ملت ما بهخاطر آن رنج زیادی را تحمل کرد. امروز، زنان افغان بیشتری در حکومت و در قوای بشری حضور دارند و بیشتر از هر زمان دیگری در تاریخ افغانستان، در جامعه مدنی سهم فعال دارند، اما ما هنوز راه زیادی پیش رو داریم. در صدر آنان، شش زن به عنوان سفیر و چهار تن به عنوان عضو کابینه ایفای وظیفه میکنند. در حقیقت، توانمندی زنان برای آینده ما، حایز اهمیت است.

فقرا در کنار زنان و جوانان اکثریت‌های عددی در افغانستان هستند که از خطوط نژادی، زبانی، جنسیتی و مذهبی عبور کرده‌اند. حدود چهل درصد افغانها هنوز با عاید روزانه کمتر از دو دالر زندگی میکنند. تحقیقات نشان میدهد که فقر خودش باعث تداوم فقر می‌شود، زیرا بر ترکیب علمی مغز طفل تأثیرگذار است. ما باید فقرا را توانمند بسازیم. آنها برای مدت زمان طولانی اکثریت خاموش کشور ما بودهاند.

ما در حال ایجاد دوباره پیوندهای جامعه هستیم تا فرهنگ دولتمان را تغییر بدهیم و ما نه‌تنها پیوندهایداخلی، بلکه پیوندهای منطقه‌ییمان را نیز تقویت میکنیم.
ما به همسایگانمان در آسیای جنوبی و آسیای میانه نظر افکندهایم و به صورت همزمان در حال تقویت اتصال ملی، جهانی و منطقوی نیز هستیم. افغانستان مجدداً در قرن بیست و یکم به محور چندجانبه در عرصههای ترانسپورت، انرژی، آب و معدن و به منظور برقراری امنیت و رفاه اقتصادی در تمام منطقه مبدل خواهد شد.

ما پیشاپیش نتیجه کار و زحمتمان را میبینیم. پروژه لینانتقالی برق آسیای میانه به آسیای جنوبی در حال ساخت است. خط آهن ترکمنستان به سرحد ما رسیده است. خط لوله گاز طبیعی تاپی در حال ساخت است.
به عنوان بخش مرکزی پلان به منظور پیشرفت اقتصادی، ما به کار با شرکای منطقه‌یی برای جست‌وجوی مسیرهای همکاری ادامه میدهیم.

در میان ابهامات، تهدیدها و چالشهای منحصر به فرد قرن بیست و یکم، اکنون شاهد آن هستیم که افغانستان، که به یک معما برای رویکردهای قرن بیستم مبدل شده است، چگونه هنوز به برقرار شدن نظم جهانی گرایش دارد.
هرچند که تهدید بینالمللی تروریزم که در خاک ما بازی میشود، روایت کشور ما را تحت شعاع قرار داده است و سرنوشت مردممان را برای مدت طولانی به دست گرفته، با این حال ما همچنین دارای این ظرفیت هستیم که به واسطه [کارگزار] منطقه‌یی صلح، محور رفاه اقتصادی و روشنیبخش ارزشهای دموکراتیک باشیم. در زادگاه مولانای رومی هنوز صدای پیامهای مملو از عشق، صلح و امید انعکاس مییابد. افغانستان یک بار دیگر به چهارراه آسیا به خاطر گفت‌وگوی تمدنها، مودل انسجام و فرهنگ بردباری و همکاری مبدل خواهد شد.

اطمینان دارم که پلانها و برنامههای ما برای خودکفایی و اصلاحات، با تکیه بر تعهدات شرکای بینالمللی‎‎مان، مسیری را به سوی درک ظرفیتکاملمان، برای ما ترسیم خواهد کرد.
از شما تشکر میکنم.

منتشرشده در: داخلی

 

مجلس سنا، پالیسی قوم‌گرایی در استخدام کارمندان از سوی اداره امور را برای کشور خطرناک خواند.
بر بنیاد این اسناد که اشتباهاً در صفحه تلگرام صواب الدین مخکش معاون اداره امور منتشر شده، چند تن از مقام‌های عالی رتبه این اداره میان خود تفاهم کرده‌اند که به جز از قوم پشتون از دیگر اقوام، تاجیک، ازبیک، هزاره و متباقی اقوام کسی را استخدام نکنند.
اسناد نشان می‌دهد که مقام‌های اداره امور تصمیم گرفته‌اند، برخی افرادی را از اقوام دیگر که مطابق به میل آنان رفتار کنند به عنوان نمونه‌ای در پست‌های پایین مقرر سازند.
انتشار این اسناد واکنش‌های تندی را در کشور بر انگیخته است.
فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا گفت: افغانستان مربوط به تمامی کسانی است که در این خاک زندگی می‌کنند و همه افراد کشور حق دارند در ادارات دولتی وظیفه اجرا کنند؛ هرکسی که مسایل تاجیک، ازبیک، هزاره، پشه‌ای و نورستانی را دامن می‌زنند، افغان نیست.
آقای مسلم یار افزود: مردم افغانستان جز پذیرفتن همدیگر دیگر راهی ندارند و باید به حقوق همدیگر احترام قایل شوند.
محمد علم ایزدیار این پالیسی مقام‌های اداره امور را برای افغانستان خطرناک خواند و گفت که در شرایط کنونی کشور مطرح کردن مسایل قومی در ادارات به ضرر کشور بوده و پذیرفتن حقوق تمامی اتباع کشور از سوی مقام‌های دولتی یک نیاز است.
آقای ایزدیار گفت: رئیس جمهور باید افرادی که چنین تصامیم پنهانی را گرفته‌اند به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کرده مجازات کند تا مردم افغانستان بفهمند که این واقعاً سیاست دولت نیست.
شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری در واکنش به نشر این اسناد گفته است: «مبنای عمل حکومت و رییس جمهور افغانستان قانون اساسی می‌باشد؛ روح قانون اساسی با هرنوع برتری طلبی و تبعیض مغیرت دارد و رئیس جمهور بیشتر از هرکسی دیگر در راستای تامین ارزش‌های قانونی اساسی تلاش می‌کند.»
آقای مرتضوی افزوده، افراد متعصب هرگز از رئیس جمهور نمایندگی نمی‌تواند.
همچنین، دواخان مینه پال معاون سخنگوی رییس جمهور نیز گفت که دولت افغانستان با این گونه افراد برخورد قانونی خواهد کرد.
گفته می‌شود که پس از نشر این اسناد، عبدالسلام رحیمی رئیس اداره امور از آقای مخکش خواسته است که از وظیفه خود استعفا دهد.

منتشرشده در: داخلی

 

ولسوالی کشک رباط سنگی هرات توسط صدها تن از مخالفان مسلح دولت محاصره شده است.
رسول جمشیدی، عضو شورای ولایتی هرات به جمهورنیوز گفت: نزدیک به یک هزار تن از افراد طالبان از ولایت بادغیس، ولسوالی کشک کهنه، کشک رباط سنگی و گلران هرات در اطراف ولسوالی کشک رباط سنگی تجمع کرده و قصد حمله بر آن را دارند.
به بیان او، در مقابل این تعداد از طالبان تنها 85 نیروی پولیس مردمی، 90 پولیس و 100 نیروی ارتش وجود دارند که در پوسته‌های مختلف تقسیم شده‌اند.
این عضو شورای ولایتی ادامه داد که اگر طالبان به این ولسوالی حمله کند، احتمال سقوط آن قوی است.
آقای جمشیدی اشاره کرد که این موضوع با فرمانده پلیس هرات و برخی از مقام‌های امنیتی ولسوالی کشک رباط سنگی مطرح شده و آنان ابراز آمادگی کردند.
اما عبدالاحد ولی‌زاده، سخنگوی فرماندهی پلیس هرات گفته حضور طالبان در اطراف ولسوالی کشک رباط سنگی و قصد حمله آنان بر این منطقه را تائید کرده نمی‌تواند.
وی با این حال از آمادگی در برابر تمام هراس‌افگنان در نقاط مختلف هرات خبر داد و گفت که اگر تهدیدی وجود داشته باشد با آن مقابله خواهند کرد.
همچنین جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید: ادعا در مورد محاصره ولسوالی کشک رباط سنگی توسط طالبان واقعیت ندارد.
گفته می‌شود در صورتی‌که طالبان بر این منطقه حمله کنند، پشتیبانی نیروهای امنیتی هم کاری دشوار خواهد بود.

منتشرشده در: داخلی

 

گلبدین حکمتیاررهبر حزب اسلامی در سفرش به ولایت هرات گفت که تمامی مخالفانش در چهار دهه گذشته را عفو می‌کند و می‌بخشد.
او در سخنرانی‌اش در مسجد جامع هرات بیان کرد که نمی‌خواهد تا دوباره بجنگد و می‌خواهد که با رقبای خود رقابت سالم را داشته باشد.
مسئول حزب اسلامی در میان برخی از مردم هرات در حالی از بخشیدن دیگر رقبای خود سخن گفت که خودش چندی پیش به برنامه صلح پیوست و دولت هم تمامی پیوستگان به برنامه صلح را شامل عفو می‌کند.
حکمتیار در سخنانش این را بیان کرد که جنگ در افغانستان نمی‌تواند فاتحی را داشته باشد و باید همه به صلح روی بیاورند.

او گفت می‌خواهد که پیام پایان جنگ را به تمام مردم برساند.
این گفته‌ها پیرامون ختم جنگ در حالی مطرح می‌شود که گلب‌الدین حکمتیار یکی از متهمان درجه یک در ویران سازی و کشتار مردم کابل است.
وی در ادامه صحبت‌هایش همچنین اشاره به مقابله با تعصبات کرد و گفت: هرگونه تعصب حرام است و دامن زدن به آن مانند خوردن شراب و گوشت خوک می‌باشد.
او گفته که باید به تمامی تعصبات پایان داده شود و اجازه ندهیم که این گونه رفتارها باعث از بین بردن وحدت مردم شود.
مسئول حزب اسلامی همچنین در صحبت‌های خود گفت که باید به نام و یاد شهدا پارکی در هرات ساخته شود و این پارک باید در حضور بعدی او در ولایت هرات افتتاح گردد.
حکمتیار در ادامه صحبت‌هایش اشاره به این کرد که مردم هرات باید رهبرانی مانند میرویس هوتک، احمدشاه ابدالی و محمود غزنوی داشته باشند.
این فرد در ادامه گفته هایش افزود که نباید تمامی طالبان را به یک چشم دید و باید آنان را به دو دسته خوب و بد تقسیم کرد.
او همچنین خواست که یک حکومت مقتدر در افغانستان تشکیل شود و طالبان خوب را به کنار خود بیاورد.
با این وجود شماری از مردم ولایت هرات منتقد سفر گلب‌الدین حکمتیار به این منطقه از کشور هستند.
شماری از کسانی که همزمان با سخنرانی وی در مقابل استادیوم ورزشی هرات جمع شده بودند، می‌گفتند که مسئول حزب اسلامی در خونریزی‌های زیادی دست داشته و به فرهنگ و زبان مردم افغانستان هم توهین کرده است.

منتشرشده در: داخلی

 

رییس بانک مرکزی افغانستان می‌گوید که ذخایر اسعاری این بانک به 8.4 میلیارد دالر رسیده است.
خلیل صدیق رئیس بانک مرکزی کشور که امروز سه‌شنبه (28 سنبله) در نشست عمومی مجلس سنا صحبت می‌کرد، گفت: در نتیجه اتخاذ سیاست درست بانک مرکزی 8.4 میلیارد دالر به عنوان سرمایه ملی افغانستان ذخیره شده است.
آقای صدیق گفت: بانک مرکزی بهترین سیاست پولی را در کشور در پیش گرفته و عرضه دالر در بازار به دلیل ثابت نگهداشتن ارزش افغانی، نیز کمپیوتری و شفاف شده است.
او از اصلاحات گسترده در بانک مرکزی و سیاست‌های پولی شفاف این بانک سخن گفت و تاکید ورزید که تدابیر پولی و اصلاحات بانک مرکزی از سوی صندوق وجهی بانک جهانی نیز مورد تایید قرار گرفته است.
رئیس بانک مرکزی در مورد پایین آمدن ارزش افغانی در برابر اسعار خارجی نیز گفت که تا زمانی‌که مشکلات ناامنی، بحران سیاسی و اقتصادی در کشور رفع نگردد و سطح تولیدات داخلی بالا نرود، ارزش افغانی در برابر سایر اسعار خارجی بیشتر از این بالا نخواهد رفت.
آقای صدیق تاکید ورزید که برای ترویج فرهنگ استفاده از بانکنوت‌های افغانی نیز برنامه گسترده تبلیغاتی را روی دست دارد.
افزایش ذخایر اسعاری در حالی از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود که سه سال پیش حامد کرزی ر‌ئیس جمهور سابق افغانستان گفته بود که ذخایر اسعاری کشور 7 میلیارد دالر است و مردم افغانستان با این پول بدون کمک‌های مالی امریکا می‌توانند تا چند سال دیگر پلو بخورند.
در آن زمان روابط آقای کرزی با امریکا در بدترین حالت ممکن قرار داشت و به این خاطر انتقادهای تند داخلی و خارجی متوجه او بود.

منتشرشده در: خارجی

بارسلونا در ادامه پیروزی های پیاپی اش در رقابت های این فصل لالیگا، امشب موفق شد با نتیجه 6-1 ایبار را شکست بدهد .

 

آبی و اناری ها که در 4 دیدار قبلی شان در رقابت های این فصل به پیروزی رسیده بودند، در دیدار امشب هم حریف کوچک شان را گلباران کردند تا جایگاه شان در صدر جدول لالیگا تثبیت شود.

بازیکنان ایبار بازی را بهتر آغاز کردند و در دقایق ابتدایی دو بار روی دروازه بارسا خطرساز شدند اما نتوانستند دروازه تراشتگن را باز کنند.

در ادامه بارسا بازی را در دست گرفت و سرانجام در دقیقه 20 به گل رسید. خطای گالوس روی سمدو، یک ضربه پنالتی نصیب بارسا کرد. مسی پشت ضربه قرار گرفت و با یک ضربه دقیق، حساب کار را 1-0 کرد.

برتری بارسا ادامه داشت و بعد از اینکه دلوفئو و مسی هر کدام یک موقعیت خوب گلزنی را از دست دادند، پائولینیو در دقیقه 39 اختلاف را به دو گل افزایش داد.

ستاره برزیلی که در دیدار مقابل ختافه گل پیروزی بخش بارسا را به ثمر رسانده بود، این بار روی ضربه کرنر دنیس سوارز، با ضربه سر دروازه حریف را باز کرد.

در دقایق پایانی نیمه اول بازی متعادل دنبال شد و در نهایت این نیمه با برتری 2-0 بارسا به پایان رسید.

نیمه دوم را بارسا هجومی تر آغاز کرد و خیلی زود به گل سوم رسید. حرکت خوب مسی با یک ضربه خطرناک همراه شد اما دروازه بان ایبار توپ را برگشت داد. ضربه برگشتی به دنیس سوارز رسید و او هم کار را تمام کرد.

ایبار خیلی سریع به این گل واکنش نشان داد و در دقیقه 57 یکی از گل های خورده را جبران کرد. روی پاس خونکا بود که انریش با یک ضربه حساب شده، تراشتگن را مغلوب کرد.

واکنش بارسا به این گل طوفانی بود در فاصله 5 دقیقه، دوبار دروازه حریف را باز کردند. ابتدا در دقیقه 59، مسی روی پاس بوسکتس صاحب موقعیت شد و علی رغم اینکه تعادلش را از دست داده بود، با یک ضربه دقیق، دروازه ایبار را باز کرد.

سه دقیقه بعد مسی هت تریکش در این دیدار را کامل کرد و این بار پاس خوب پائولینیو را تبدیل به گل کرد تا حساب کار 5-1 شود.

برتری بارسا بعد از این گل هم ادامه داشت و این تیم چند موقعیت خوب را از دست داد تا اینکه در دقیقه 87 به گل ششم رسید.

این بار هم مسی بود که پاس رو به عقب ویدال را به راحتی تبدیل به گل کرد تا چهارمین گلش در این دیدار را به ثمر رسانده باشد.

در دقایق پایانی ایبار یک بار تیر دروازه بارسا را به لرزه درآورد اما توپ دیگری از خط دروازه ها عبور نکرد و بازی با برتری 6-1 بارسا به پایان رسید.

منتشرشده در: خارجی

روند پیروزی های پیاپی اینتر در رقابت های این فصل سری آ قطع شد و این تیم امشب در خانه بولونیا به تساوی 1-1 رضایت داد.

 

 شاگردان لوچانو اسپالتی که در 4 دیدار ابتدایی شان در رقابت های این فصل به پیروزی رسیده بودند، امشب به سختی توانستند در رناتو دلارا به یک امتیاز برسند.

اینتر بازی را بهتر آغاز کرد اما در دقیقه 5، فدریکو دی فرانچسکو می توانست گل اول بازی را برای تیم میزبان به ثمر برساند ولی ضربه او با اختلاف کمی از کنار دروازه به بیرون رفت.

در ادامه تیم میزبان پیش کشید و دو موقعیت خطرناک پیاپی روی دروازه نرآتزوری ایجاد کرد اما هیچ یک از آنها تبدیل به گل نشد.

بازی در ادامه متعادل تر شد تا اینکه در دقیقه 32، سرانجام بولونیا به گل رسید. روی یک ضدحمله بود که وردی پشت محوطه جریمه اینتر صاحب توپ شد و با یک شوت تماشایی، دروازه را باز کرد.

بعد از این گل هم بولونیا صاحب دو موقعیت بسیار خوب شد اما ضربه وردی و دی فرانچسکو، راهی به چهارچوب دروازه اینتر پیدا نکرد تا نیمه اول با همان یک گل به سود میزبان به پایان برسد.

دو تیم نیمه دوم را متعادل آغاز کردند و در دقایق پایانی موقعیت چندانی روی دروازه ها ایجاد نشد.

در ادامه اینتری ها ابتکار عمل را در دست گرفتند و تلاش زیادی برای زدن گل تساوی انجام دادند تا اینکه در دقیقه 77 به گل رسیدند.

برخورد امبایه با ادر در محوطه جریمه را داور پنالتی تشخیص داد و ویدئو چک هم این تصمیم داور را تایید کرد. ایکاردی پشت ضربه قرار گرفت و  با یک شوت محکم به وسط دروازه کار را تمام کرد.

در دقایق پایانی هر دو تیم تلاش زیادی برای رسیدن به گل برتری انجام دادند اما این تلاش ها ثمری نداشت و بازی با تساوی 1-1 به پایان رسید.

صفحه1 از1433
Go to top