منتشرشده در: داخلی

مسوولان امنیتی در ولایت فاریاب می‌گویند که شب گذشته در اثر حملات قوای هوایی و نیروهای امنیتی در مرکز ولسوالی کوهستان، تلفات سنگین به این گروه وارد شده و لولاش به تصرف نیروهای امنیتی افتاده است.

چنرال دلاورشاه دلاور فرمانده پولیس فاریاب می‌گوید: شب گذشته در اثر حمایت هوایی و جان فشانی رزمندگان شجاع نیروهای ویژه ارتش کشور، لولاش مرکز ولسوالی کوهستان از کنترول طالبان خارج شده و تلفات سنگین به این گروه وارد شده است.

وی می‌گوید: در اثر این درگیری‌ها در کوهستان فاریاب بیش از 142 تن از نیروهای شورشی کشته و زخمی شده‌اند.

این درحالیست که نبردهای سنگین میان نیروهای امنیتی و طالبان در ولسوالی شیرین تگاب و قیصار ولایت فاریاب نیز ادامه داشته که 30 از طالبان در قیصار و 8 تن از نیروهای مخالف مسلح دولت در شیرین تگاب کشته و زخمی شده اند.

منتشرشده در: بین المللی

برخی منابع در امریکا می‌گویند که به احتمال زیاد، «جان بولتون» به‌زودی به‌جای "مک مستر" مشاور امنیت ملی رییس جمهوری امریکا معرفی خواهد شد.

یک مقام سابق کاخ سفید در دوران ریاست جمهوی "جورج بوش" می‌گوید که با شدت گرفتن اختلاف‌ها در داخل دولت امریکا، احتمالا "جان بولتون" به‌جای مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ معرفی خواهد شد.
این مقام سابق دولت امریکا، این موضوع را به پایگاه خبری "پالیتیکو" گفته است.
این فرد که نخواسته نامی از وی برده شود؛ گفته است که در صورت برکناری "مک مستر" که فعلا مشاور امنیت ملی کاخ سفید است؛ "جان بولتون" جزو گزینه‌های مهم جایگزینی در این مقام به شمار می‌رود.
به گفته وی؛ همچنین "مایک پامپیو" رییس سابق سیا نیز جزو کاندیداهای این پست معرفی شده است.
گفته می‌شود از چندی بدین سو، اختلافاتی ریشه‌ای میان مک مستر و ترامپ پدیدار شده و برخی مقامات فعلی کاخ سفید نیز بروز این مناقشات را تایید کرده‌اند.
اما هنوز هیچ مرجع مهم و رسمی، احتمال برکناری آقای مستر را تایید نکرده است.
خبرگزاری پالیتیکو؛ پیش از این هم از احتمال استعفای "رکس تیلرسون" وزیر خارجه فعلی امریکا خبر داده بود. دلیل استعفای او نیز اختلاف نظرهای گوناگون با رییس جمهوری این کشور عنوان شده است.

منتشرشده در: مهم ترین ها

ریاست عمومی امنیت ملی از کشف ۲۵۰۰ کیلوگرام مواد انفجاری که به هدف حمله انفجاری در شهر کابل در یک موتر باربری جاسازی شده بود، خبر داد.

ریاست عمومی امنیت ملی، امروز (چهارشنبه ۴ اسد) با نشرخبرنامه‌ای گفته است که ماموران این اداره یک موتر نوع «هینو» مملو از مواد انفجاری را از مربوطات ولسوالی چهار آسیاب ولایت کابل کشف و خنثی نمودند.
در خبرنامه آمده است: گروه تروریستی طالبان قصد داشتند تا با استفاده از یک عراده واسطه نوع «هینو» دارای نمبر پلیت (۲۷۴۴۵) که در آن مقدار (۲۵۰۰) کیلوگرام مواد انفجاریه نوع امونیم نایتریت به گونه ماهرانه در ۵۰ بوری جابه‌جا گردیده بود، حمله مهیب انفجاری را در شهر کابل سازماندهی نمایند.

ریاست عمومی امنیت ملی گفته است که طرح این حمله توسط نصرالله مشهور به حذیفه مسوول حملات انفجاری و انتحاری گروه تروریستی طالبان در ولایت لوگر ریخته شده بود.
امنیت ملی بیان داشته که این عضو برجسته گروه طالبان می‌خواست موتر مملو از مواد انفجاری را از مسیر ولسوالی چهار آسیاب وارد شهر کابل نماید.
این اداره گفته، گروه تروریستی طالبان اهداف مشخص را از قبل تعیین کرده بودند تا با انتقال این مقدار مواد انفجاری، حمله تروریستی را در شهر کابل اجرا نمایند.
ریاست عمومی امنیت ملی تاکید کرده است که ماموران این اداره با خنثی نمودن این برنامه شوم دشمن از یک فاجعه انسانی در شهر کابل جلوگیری نمودند.

منتشرشده در: بین المللی

دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا در دیدار با سعد حریری نخست وزیر لبنان، «حزب الله» را یک تهدید منطقه‌ای خواند.

دونالد ترامپ و سعد حریری شب گذشته (۳ اسد) در کاخ سفید دیدار کردند و در یک نشست خبری، حزب الله لبنان را یک تهدید بزرگ منطقه‌ای ارزیابی نمودند.
به نقل از صدای امریکا؛ دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا و سعد حریری نخست وزیر لبنان در یک نشست خبری مشترک شرکت نمودند. در این نشست ترامپ تاکید کرد که یکی از دلایل مهم ناامنی‌ها در لبنان، حزب الله است.
ترامپ گفت: حزب الله مدعی است که برای دفاع از لبنان می‌جنگد. این طور نیست. حزب الله برای منافع خود و هم پیمانان خود می جنگد و این {جنبش} برای لبنان و خاورمیانه یک چالش بزرگ است.
وی جنبش حزب الله را باعث دوام جنگ در سوریه خوانده و گفت: نیروهای حزب‌الله به وخامت اوضاع خاورمیانه افزوده‌اند.
دونالد ترامپ همچنین بر حمایت امریکا از ارتش لبنان و دولت این کشور تاکید نمود. وی گفت: ارتش لبنان تنها مرجع نظامی با صلاحیت برای حفظ ثبات در این کشور است و کمک‌های امریکا به دولت لبنان ادامه خواهد یافت.
او همچنین گفت: حفاظت ارتش لبنان از مرزهای این کشور با سوریه، از بزرگ‌ترین دستاوردهای بیروت بوده است.
وی از دولت لبنان و نظامیان این کشور که هم اکنون در امتداد مرزهای خود با سوریه، نبرد شدیدی را با داعش و جبهه نصرت دارند تقدیر نمود و اظهار کرد که امریکا از لبنان در این جنگ حمایت قاطع به عمل می‌آورد.
سعد حریری نخست وزیر لبنان نیز روی اتحاد و مبارزه مشترک با داعش تاکید کرد.
او پیرامون موضع امریکا در برابر جنبش حزب‌الله گفت: دولت لبنان تحریم و جریمه‌های پولی و محدودیت فعالیت‌های بانک‌های این کشور با حزب الله را تشدید خواهد کرد.
حزب الله لبنان که هم اکنون به صورت مشترک با ارتش لبنان در مرزهای این کشور ضد جبهه نصرت و داعش می‌جنگد؛ از بزرگ‌ترین اهرم‌های فشار بر ضد گروه‌های تروریستی به شمار می‌رود.
اما این جنبش، در فهرست گروه‌های تروریستی امریکا قرار دارد و دولت لبنان هم برای اینکه حمایت غرب را از دست ندهد؛ با سیاست فشار بر حزب الله همگام شده است.

منتشرشده در: داخلی

شماری از فعالان مدنی، اعضای شورای ولایتی بلخ، علمای دین همایشی را به‌خاطر دادخواهی قربانیان حادثه روز دوشنبه در کابل شکل داده این حمله را تقبیح نمودند.

سید محمد یزدان پرست عضو اتحادیه نهاد‌های مدنی در بلخ گفت: یک بار دیگر مخالفان مسلح ثابت کردند که به هیچ ارزشی اعتنا ننموده و برای آن‌ها قتل افغان‌ها هدف اساسی را می‌سازد. وی افزود: آتش زدن پیگر نیروهای امنیتی در بدخشان، بی‌احترامی به اجساد جنایت جنگی تلقی شده و نابخشودنی است.

غلام سخی لاله عضو شورای ولایتی بلخ نیز ضمن نکوهش نموده گفت: حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی درست‌ترین طریقه مبارزه با مخالفان مسلح است پس لازم است تا همه افغان‌ها در کنار هم بوده و علیه هراس افگنان بی‌ایستند.

محمد محسن دانش عضو شورای علمای سرتاسری علمای افغانستان نیز به حوادث اتفاق افتاده طی یک هفته اشاره نموده گفت: بی‌حرمتی به اجساد نیروهای امنیتی را در ولایت بدخشان توهین آشکار به کرامت و حقوق انسانی دانسته برپایان ربوده شدن مسافرین در کندهار تائید کرد.

سید عبدالله مسرور معاون شورای ولایتی بلخ خشونت موجود در کشور را قابل قبول ندانسته از اقشار مختلف می‌خواهد تا ضمن بیان نفرت از افراطیت و هراس افگنی؛ حمایت شانرا از حکومت به ویژه نیروهای امنیتی و دفاعی بیان نمایند.

این در حالیست اشتراک کنندگان این همایش ضمن نکوهش کارکرد مخالفان مسلح، همدردی شانرا با بازماندگان قربانیان رویداد‌های دهشت افگنانه در کشور بیان نموده به ویژه حوادث یک هفته اخیر را در کندهار، بدخشان، غور و کابل را تکان دهنده و توجیه ناپذیر عنوان نمودند.

منتشرشده در: داخلی

شیرجان درانی سخنگوی پولیس فرمانده ولایت بلخ از کشته شدند ۵ تن ازفرماندهان مهم طالبان خبرداده گفت: فرماندهان طالبان برای حمله به ولسوالی چتمال برنامه ریزی می‌کردند که توسط نیروهای امنیتی در کوه البرز ولسوالی چتمال کشته شدند.

شیر جان درانی افزود: شب گذشته 5تن از فرماندهان هراس افکنان که از مناطق مختلف به منظور برنامه ریزی حملات تازه به ولسوالی‌های بلخ، در کوه البرز تجمع نموده بودند، توسط عملیات نیروهای امنیتی ولایت بلخ کشته شدند .

درانی بیان داشت: افراد کشته شده به‌نام‌های مولوی صفت‌الله فرمانده هراس افکنان از ولایت سرپل، قاری منان نیازی فرمانده هراس افکنان از ولایت جوزجان، مولوی عبدالحمید فرمانده هراس افکنان در کوه البرز، جانک فرمانده هراس افکنان در ولسوالی چهار بولک و مولوی ضیاء الدین ولسوال نام نهاد طالبان برای منطقه البرز می‌باشند که از افراد کلیدی طالبان بوده، و به دستور ولسوال نام نهاد طالبان در این منطقه تشکیل جلسه داده بودند.

درانی افزود: 8 تن دیگر از هراس افکنان در این عملیات زخمی شده‌اند .

مسئولان امنیتی بلخ می‌گویند: طالبان در جریان عملیات‌های البرز 6 و البرز 7 تلفات و خسارات زیادی را متحمل شده، و می خواستند با تجدید قوا مجددا به ولسوالی‌های ولایت بلخ حمله نمایند .

منتشرشده در: داخلی

رییس حزب اسلامی افغانستان ضمن انتقاد از عملکرد حکومت در تامین امنیت مردم افغانستان می‌گوید که اصلاحات و تغییرات در نظام باید از راه مسالمت آمیز باشد.
گلبدین حکمتیار رییس حزب اسلامی که در دیدار با بزرگان قومی ولایت پکتیا در کابل صحبت می‌کرد، با اشاره به ناامنی‌های اخیر در کابل و دیگر ولایات، گفت که حکومت در تامین امنیت مردم افغانستان ناکام است.
آقای حکمتیار افزود: حکومت به اصلاحات و تغییرات نیاز دارد و این تغییرات باید از راه‌های سیاسی و مسالمت آمیز باشد.
او بر پایان جنگ در کشور تاکید ورزید و یاد آور شد که جنگ افغانستان از سوی خارجی‌ها دامن زده می‌شود و نیز برخی حلقات در تلاش‌اند تا روند صلح را مختل نموده و نظام را با چالش مواجه سازد.
حکمتیار با اشاره به این که مردم افغانستان صلح می‌خواهند تاکید ورزید که در این راستا با سران تمامی احزاب در کشور گفت‌وگوهای را به راه می‌اندازد تا به یک تصمیم جمعی و مشترک برسند.
او تصریح کرد: پایان دادن به جنگ افغانستان یک راه دارد و آن اینکه مردم افغانستان در آوردن صلح و امنیت با حکومت همکاری کنند.
او به مردم افغانستان اطمینان داد که بحران موجود در کشور به‌زودی پایان خواهد یافت و تاکید کرد که به آینده امیدوار است.
به گفته وی، شب سیاه مردم افغانستان در حال پایان رسیدن است.
این در حالی است که جنگ و نا امنی‌ها در کشور افزایش یافته و حداقل از چند روز گذشته تا حال، چندین ولسوالی در ولایت های مختلف کشور به دست طالبان سقوط کرده است.

منتشرشده در: بین المللی

گماشته ویژه امریکا در اوکراین می‌گوید که این کشور در حال بررسی دقیق مقوله ارسال کمک‌های تسلیحاتی واشنگتن به کی یف است.
«کرت ولکر» نماینده ویژه امریکا در امور اوکراین در گفت‌وگو با بی بی سی تاکید کرده که ارسال اسلحه به کی یف، برای مقابله این کشور با شورشیان شرق اوکراین در دست بررسی است و هنوز تصمیمی قاطعی در این رابطه گرفته نشده است.
وی گفته است که این تصمیم در صورت عملی شدن، ممکن است باعث رویکرد مسکو در قبال بحران اوکراین شده و اوضاع در این کشور بهبود یابد.
آقای ولکر همچنین تاکید کرده است که این موضوع نباید اقدامی تحریک آمیز بر ضد روسیه تلقی شود.
به گفته وی؛ این موضوع در مرحله بررسی قرار دارد و احتمالا سلاح هایی که به اوکراین فرستاده خواهد شد؛ شامل موشک‌های ضدتانک و بعضی اسلحه‌های تدافعی خواهد بود.
او در عین حال؛ تصریح کرد: به عقیده امریکا، حل بحران موجود در شرق اوکراین، نیاز به گفت‌وگویی طولانی و استراتژیک با روسیه دارد و مسکو باید برای رفع مشکل کنونی اعلام آمادگی کند.
ولکر به تازگی این وظیفه را در اختیار گرفته و به اوکراین رفته است. او قبلا یکی از نمایندگان دایمی ناتو بود.

منتشرشده در: بین المللی

کوریای جنوبی اعلام کرده است که در یک برنامه نظامی هماهنگ با امریکا، قرار است خود را برای مقابله با آزمایش‌های موشکی جدید همسایه شمالی آماده کند.
وزارت دفاع کوریای جنوبی امروز سه شنبه (۳ اسد) در یک فراخوان، به تمامی واحدهای نظامی خود در زمین و دریا، دستور داده است که در برابر هرگونه تحرک کوریای شمالی آماده باشند.
این نهاد امنیتی کوریای جنوبی گفته است که این آمادگی با هماهنگی متحدین امریکایی این کشور اتخاذ شده و به همسایه شمالی‌اش هشدار داده که با هر نوع تحرکی که از نظر آن‌ها خطرناک ارزیابی شود؛ برخوردی قاطعانه صورت می‌گیرد.
همچنین گزارش‌ها از این کشور می‌رساند که سسیستم دفاع موشکی پیشرفته تاد، هم اکنون در ۳۰۰ کیلومتری پایتخت کوریای جنوبی مستقر شده و هدف آن نیز سرنگونی موشک‌های کوریای شمالی است. موشک هایی که یقینا پس از آغاز جنگ احتمالی، به سمت سئول پایتخت کوریای جنوبی پرتاب خواهد شد.
بیانیه وزارت دفاع کوریای جنوبی در حالی صادر می‌شود که این نهاد گزارش داده که روز گذشته به اطلاعاتی دست یافته‌اند که پیونگ یانگ، تجهیزات موشکی پیشرفته‌ای را در پایگاه «کوسونگ» این کشور جا به‌جا کرده است.
این اطلاعات از تهیه عکس‌هایی هوایی به دست آمده که توسط ماهواره‌های جاسوسی این کشور برداشته شده است.
وزارت دفاع این کشور گفته است که قادر به بیان جزییات بیشتر نیست؛ اما ارتش این کشور در هماهنگی با متحدین امریکایی شان، آماده واکنش به هر نوع اتفاق احتمالی هستند.

منتشرشده در: داخلی

نیروهای امنیتی و دفاعی کشور با راه‌اندازی چندین عملیات گسترده و کوبنده در ولایت‌های فاریاب و بلخ، تلفات سنگینی به گروه طالبان وارد کرده‌اند.
وزارت امور داخله امروز (سه‌شنبه ۳ اسد) با نشرخبرنامه‌ای گفته است که این عملیات‌های هوایی و زمینی در ۲۴ ساعت گذشته در بخش‌های مختلف ولسوالی‌های کوهستان، قیصار و شرین تگاب ولایت فاریاب و ولسوالی چمتال ولایت بلخ راه اندازی شده بودند.
در خبرنامه آمده است که در نتیجه این عملیات‌های نیروهای امنیتی و دفاعی، ۹ فرمانده و ۱۱۴ عضو گروه طالبان کشته شده‌اند.
براساس معلومات وزارت امور داخله در این عملیات‌ها، ملا عبدالرحیم، ملا روح‌الله، قاری ذبیح، ملا سلام «سیغانی»، مولوی اسماعیل، مولوی صفت‌الله، قاری عبدالمنان، ملا عبدالصمد و قاری جانک از فرماندهان کلیدی و برجسته گروه طالبان کشته شده‌اند.
وزارت امور داخله گفته است که در نتیجه این عملیات‌ها هم‌چنان ۱۷ هراس افگن طالب زخمی و چندین عراده موتر و مقداری جنگ افزار مربوط به این گروه نیز تخریب شدند.

صفحه1 از1328
Go to top