اندر خصوص روز جهانی خشونت!


می‌گویند امروز روز جهانی محوخشونت علیه زنان است. اما از حق نگذریم، اگر خانم‌ها حقوق دیگری نداشته باشند، افتخار همین روزهای جهانی که به‌نام شان است، برای شان کافیست.
مثلا روزجهانی زن، روزجهانی محوخشونت علیه زنان، روزجهانی مادر، روزجهانی دختر، روزجهانی زن ایور، روزجهانی خواهرخوانده، روزجهانی دخترخاله‌ی خیاشنه‌ی شوهرم، روزجهانی غارک گوش، روزجهانی چُندی گرفتن مردان و ...
وقتی مردم به اصطلاح از خیابان آزاری می‌گویند، انصافا خنده‌ام می‌گیرد. آیا این انصاف است که بچه‌ا‌ی، دختری را در خیابان ناز بدهد، صدقه‌اش بشود و احترامش کند، خشونت تلقی شود؟
مثلا وقتی بچه‌ا‌ی، دختری را می‌گوید: چقدر مقبول استی، ده جگرت چپه ملاق بزنم، کاش بند دستکولت می‌شدم، الهی مادرم خشویت شود و شماره تلفونت چند است، آیا همین است خشونت؟ شرم است ولا. یا مثلا مردی از روی مهربانی پیش روی خانمی موترش را توقف می‌دهد که رایگان به مقصد برساندش، به راستی این خشونت است؟
یا مثلا اگر گاهی دیگ از پیش خانمی بسوزد، شوهرش برای این‌که خانمش یک آش‌پز خوب شود، اورا به نرخ مندوی لت می‌کند، به راستی این خشونت است؟ و یا این‌که شوهری، خانمش را برای دیر آوردن چای و نان یک پنجه لت می‌کند تا خانمش از تنبلی نجات یابد، چرا باید این را خشونت تلقی کرد؟
بیایید صادقانه قضاوت کنیم. وقتی شما از تساوی حقوق حرف می‌زنید؛ آیا در تاریخ پنج هزار ساله‌ی کشور ما که (چند روز پیش رئیس جمهورگفت شش هزار ساله شده) یک مورد وجود دارد که دختری خواستگاری بچه رفته باشد، آیا درجای خوانده یا شنیده‌اید که دختری بروت گذاشته باشد، یا دختری برای بچه طلا خریده باشد و مهریه پرداخته باشد و یا مثلا خانمی، شوهرش را به نرخ کوچه‌ی مرغ فروشی لت کرده باشد؟
بانوان گرامی! شما را به آن‌چه دوست دارید سوگند می‌دهیم که بیایید شما همین خشونت‌ها را علیه مردان مرتکب شوید.
با این حساب، حقوق مرد و زن قطعا مساوی می‌شود و این دقیقا همان چیزی است که شما می‌خواهید.

(حفیظ الله مصداق)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top