در پاسخ جناب آقای ارزگانی:

دوست گرامی جناب آقای ارزگانی پرسیده اند دلیل کشتار هزاره ها از سوی طالبان چیست؟

ار چند بنده در گذشته چند بار به این مساله پرداخته ام، اینک بار دیگر به گونه فشرده باز هم می نگارم.

شایان یادآوری می دانم که در دو ، سه ماه اخیر بنا به گرفتاری های گوناگون از دادن پاسخ به پرسش های دوستان معذور بوده ام که سبب ارزدگی و رنجش شماری گردیده است که از همه با بهره گیری از فرصت پوزش می خواهم.

کشتار هزاره ها به دست طالبان دلایل داخلی و خارجی دارد.

یکی از دلایل داخلی جنگ های سنتی پشتون های کوجی با هزاره های مسکون است که در گذشته بار ها بر سر کنترل اراضی و یاهم چراهگاه ها رخ می داد است. در سال های اخیر، برخی از قبایل با درآمدن زیر چتر طالبان مسلح شده و در پی بهره برداری از این وضعیت اند.

دلیل دیگر را باید در دشمنی وهابیون با اهل تشیع جستجو کرد. در این حال سعودی ها برای محدود کردن نفوذ ایران در افغانستان به برخی از گروه های پشتون که به وهابیت گرایش پیدا نموده اند، پول می پردازند و این ها هم برای خوش خدمتی به شیوخ عرب ار از چند گاهی به کشتار هزاره ها می پردازند.

بی اتفاقی هزاره ها و عدم توجه جدی رهبران سیاسی هزاره موجب شده که هزاره ها نتوانند به گونه بایسته در برابر این گونه حملات مقاومت نمایند. یعنی اسیب پذیرند.

و اما خطرناک ترین روند، بر می گردد به استراتیژی دو مرحله یی پاکستان برای اشغال افغانستان.

استراتیزی پاکستان چنین است که در دو مرحله افعانستان را به صورت کامل اشغال کتد.

در مرحله نخست اشغال مناطق پشتون نشین که تقریبا به این هدف رسیده است. هم اکنون گروه های هوادار پاکستان در مناطق پشتون نشین حرف اول را می زنند و بسنده است امریکایی برایند. گپ به فردا نمی رسد.

طالبان، شبکه حقانی و حزب اسلامی بر سرتا سر این گستره حاکمیت دارند.

و اما مرحله دوم استراتیژی پاکستان نبرد بر سر شمال است. چون حمله به شمال از محور شمال شرق و جنوب غرب بسیار دشوار است، از این رو، تنها راه مطمین اشغال هزارستان است.

از این رو، جنگ فرسایشی و خونباری پیش رو است و من بارها در گذشته هشدار داده بودم که برای ایستادگی در برابر طالبان، داعش و حزب التحریر و حزب اسلامی و شبکه حقانی و وهابیون عرب و پاکستاتی راهی جز مسلح شدن و دفاع خودی نیست.

حالا هم ناوقت نشده است و اغاز کار است.

آخرین ویرایش در سه شنبه, 15 عقرب 1397 ساعت 08:44

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top