روزنامه عصرنو

روزنامه عصرنو

 

دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا تهدید کرده که حمایت مالی از کشورهایی که با تصمیم او درباره بیت المقدس مخالفت کنند را قطع خواهد کرد.
دونالد ترامپ در نشستی در واشنگتن گفت: «بگذارید این کشورها علیه ما رای دهند، این‌گونه صرفه‌جویی می‌کنیم، برای ما اهمیتی ندارد.»
ترامپ افزود: «دیگر این گونه نیست که علیه ما رای دهند و سپس صدها میلیون دالر به آن‌‌ها بدهیم. دیگر اجازه سوءاستفاده نمی‌دهیم.»
مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار است امروز پنجشنبه درخصوص قطعنامه پیشنهادی کشورهای اسلامی علیه اقدام امریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، رای‌گیری کند.
این هفته قطعنامه مشابهی در شورای امنیت توسط امریکا وتو شد و این در شرایطی است که 14 عضو دیگر این شورا به آن رای مثبت داده بودند.
تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل با موجی گسترده‌ای از اعتراض‌های جهانی روبه‌رو شده است.

 

عبدالفتاح السیسی رییس‌جمهوری مصر به ارتش و پولیس این کشور دستور داده که به تروریسم در صحرای سینا پایان دهند.
عبدالفتاح السیسی رییس‌جمهوری مصر در نشستی با روسای نهادهای امنیتی کشورش گفته که مصر باید با تمام قدرت علیه تروریزم در صحرای سینا وارد عمل شود.
وی تصریح نموده: «ضروری است که تمامی تلاش‌ها برای از بین بردن تروریسم و تعقیب تروریست‌ها در هر کجا که باشند، به عمل آید.»
به گفته رییس‌جمهوری مصر، مبارزه با تروریسم در صحرای سیناء باید همزمان با توسعه این منطقه و بهبود شرایط معیشتی ساکنان آن صورت گیرد.
اظهارات السیسی در جمع روسای سازمان‌های امنیتی مصر در حالی مطرح می‌شود که پیش از این، وزیر داخله و وزیر دفاع این کشور سفری به شهر العریش واقع در صحرای سیناء داشتند.
در جریان بازدید وزیر دفاع و وزیر داخله مصر از ولایت سینای شمالی، فرودگاه العریش مورد حمله نیروهای افراطی قرار گرفت.
ارتش مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد، در پی حمله به فرودگاه العریش در ولایت سینای شمالی یک افسر کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.
این حادثه تروریستی زمانی رخ داد که صدقی صبحی، وزیر دفاع و مجدی عبدالغفار، فرمانده کل نیروهای مسلح و وزیر داخله در حال بازدید از اوضاع امنیتی شهر بودند.
در اولایت سینای شمالی افراط‌گراهایی که با داعش در سال ۲۰۱۴ بیعت کرده‌اند، در حال فعالیت هستند و طی حملاتی به داخل ولایت و مناطق دیگر صدها تن از نیروهای پولیس را کشته‌ و برخی را کلیساها را هدف قرار داده‌اند.

 

انجنیر داوود والی جدید بلخ گفت: منتظر دستور رییس جمهور غنی هستم. اگر دستور بدهد، کارم را به‌حیث والی بلخ آغاز می‌کنم.

تنش سیاسی بر سر پذیرش استعفای عطامحمد نور والی بلخ توسط رئیس جمهور در روزهای اخیر به اوج خود رسیده است.

انجینر داوود والی جدید بلخ گفت: منتظر دستور حکومت مرکزی هستم تا به بلخ بروم.

وی افزود: در جلسه حزب جمعیت حضور نداشتم و فیصله شان مربوط به خودشان است.

حزب جمعیت اسلامی افغانستان اعلام کرد که تصمیم ارگ را برای بر کناری نور انحصار طلبانه بوده که با استفاده از سوء استفاده حضور جامعه جهانی صورت گرفته است.

این در حالی است که حزب ائتلاف نجات عالی برای افغانستان نیز با صدور اعلامیه‌ای از سازمان ملل و جامعه جهانی در خصوص برکناری نور از طرف ارگ ریاست جمهور خواستار همکاری و کمک شد.

 

مسئولان محلی در ولسوالی دولت‌آباد ولايت بلخ از حمله طالبان بر روستای «قولتاق» اين ولسوالى خبر مى‌دهند.
شام روز گذشته طالبان مسلح سوار بر ١٥ عراده موترسايكل وارد اين روستا شده و آن را به تصرف خود درآوردند.
محمد كريم ولسوال دولت‌آباد ولايت بلخ به خبرگزارى ديد گفته است: «طالبان شام روز (چهارشنبه ) سوار بر ١٥ عراده موترسايكل اين قريه را تصرف كردند.»
وى افزود: بنابر كمبود نيروهاى خيزش مردمى در اين روستا، مقاومتی در برابر طالبان نشده و آن‌ها بدون دردسر این روستا را تصرف کردند.
باشندگان روستای «قولتاق» پيش از اين نیز، از آزار و اذيت طالبان خبر داده و گفته بودند كه طالبان هر از گاهى وارد اين روستا شده و موجب ترس و هراس مردم مى‌شوند.
روستای «قولتاق» ولسوالى دولت‌آباد بلخ از روستا‌های پُرجمعيت این ولسوالی بوده و نزديک به ٧٠٠ خانواده در آن زندگى مى‌کنند.

 

محجوب خان؛ سرپرست ادارۀ گمرک شیر خان بندر از وضع قیودات از سوی تاجیکستان برای ورود مسافران افغانستانی از دو روز به این‌سو خبر داد.

تنها برای مسافرانی‌که از این‌سو به تاجیکستان می‌روند قیودات وضع شده و از آن‌سو مسافران می‌آیند، کدام مشکل نیست و در حصه واردات و صادرات هم کدام مشکل وجود ندارد. علت‌اش تا هنوز روشن نیست و احتمال دارد در جریان امروز و یا فردا به روی مسافرانی‌که از این‌سو به تاجکستان می‌روند، درب آن‌کشور باز شود.
از سوی دیگر سید مجتبی هاشمی یک‌ تنِ از تاجران ملی در شیر خان بند نیز به رادیو آزادی گفت که در بخش تجارت و صادرات و واردات اموال تجارتی کدام مشکلی وجود ندارد و تنها کشور تاجیکستان بر داخل شدن افغان‌ها به آن‌کشور قیود وضع کرده‌است.
حدود دو سال می‌شود که از اثر نا امنی‌های موجود در ولایت کندز، تاجکستان قونسلگری‌اش را در این ولایت مسدود کرده و به همین دلیل ما هم موفق نشدیم که تا علت این موضوع را از مسئولان قونسلگری آن‌کشور بپرسیم.
شیر خان بندر، یکی از بنادر مهم و کلیدی افغانستان به‌شمار می‏‌رود که در سرحد با تاجیکستان موقعیت داشته و اموال تجارتی از طریق این بندر میان افغانستان و کشورهای آسیای میانه، صادر و وارد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گردد.
شير خان بندر کندز، از طريق پُل بزرگ با تاجکستان وصل شده‌است و بیشتر عواید کشور را تشکیل می‌دهد.
ولایت نامبرده ۲۷۰ کیلومتر با تاجیکستان سرحد داشته و دریای آمو بین تاجیکستان و کندز قرار گرفته‌است.

 

ژنرال جیمز متیس وزیر دفاع امریکا از پاکستان خواسته تا فشارهای خود بر گروه طالبان را افزایش دهد.
ژنرال متیس تاکید کرده که امریکا می‌خواهد تا قاطعانه گروه‌های تروریستی در منطقه را نابود کند.
روزنامه دیلی تایمز نوشته است که ژنرال متیس در سفری که به پاکستان داشته از مقام‌های پاکستانی با جدیت خواسته تا علیه گروه‌های تروریستی در خاک پاکستان اقدام کنند.
وزیر دفاع امریکا به مقام‌های پاکستانی گفته: «پاکستان باید رهبران طالبان و شبکه حقانی را مورد حمله قرار دهد و پناهگاه‌های امن آن‌ها را در خاک خود از بین ببرد.»
متیس بیان داشته که نیروهای امنیتی افغان به حمایت نیروهای خارجی، فشارها بر طالبان را افزایش داده و میدان جنگ را برای تروریستان تنگ تر ساخته است و پاکستان نیز باید در خاک خود علیه تروریستان اقدام عملی کند.

 

مقام‌های امنیتی در زون شمال و شمال شرق کشور می‌گویند که ولسوال نام نهاد طالبان برای ولسوالی خان آباد ولایت کندز کشته شده است.
نصرت الله جمشیدی، سخنگوی قول اردوی 209 شاهین گفت: مولوی دوست محمد ولسوال نام نهاد طالبان هنگام فرار در انفجار ماین جاسازی شده خودشان کشته شده است.
آقای جمشیدی تصریح نمود: «مولوی دوست محمد ولسوال نام نهاد طالبان در ولسوالی خان آباد ولایت کندز در یک انفجار ماین جاسازی شده خودشان هنگام فرار ازنیروهای قهرمان اردوی ملی در قریه ابراهیم خیل آقتاش این ولسوالی کشته و یک محافظش شدیدا زخمی گردید.»
به گفته وی، مولوی دوست محمد یکی از فرماندهان کلیدی و مشهور طالبان در ولایت کندز بود و در بسیاری از حملات علیه نیروهای امنیتی نقش داشت.
وی همچنین از کشته شدن 19 تروریست طالب در نتیجه یک عملیات قطعات کماندو که در روستای فاطمه خیل ولسوالی چمتال ولایت بلخ راه اندازی شده بود خبر داد.

 

شورای عالی ائتلاف ملی برای نجات افغانستان حمایت قاطعانه خود از استاد عطامحمد نور والی بلخ را اعلام کرده و تاکید نموده که این ائتلاف تصمیم ارگ درباره والی بلخ را ناسنجیده، غیر قابل قبول و رویکرد انحصار‌گرایانه محسوب می‌نماید.
شورای عالی ائتلاف ملی برای نجات افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته که حکومت وحدت ملی حاصل موافقت‌نامه سیاسی است که در آن هر دو تیم بصورت مساویانه سهیم می‌باشند، اما تلاش رييس جمهور غنى طى سه و نيم سال گذشته خلاف موافقت‌نامه حكومت وحدت ملى به انحصار قدرت و تجرید چهره‌های مطرح و موثر سیاسی معطوف بوده است.

در اعلامیه آمده که سترجنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رياست جمهورى که مشروعیت نيم بند تیم ارگ را فراهم کرده بود، چندين بار هدف توطئه قرار گرفت و سرانجام بر خلاف نص قانون اساسى عملاً از روند قدرت و تصميم‌گيرى كنار گذاشته شد، احمد ضیا مسعود که خلای مشاركت قومى در تیم تحول را جبران كرده بود، در یک اقدام ديگر از وظيفه منفصل گرديد.
اعلامیه افزوده اخيراً در يك اقدام مغاير ثبات، امنيت و منافع ملى به‌طور یک جانبه استعفای استاد عطا محمد نور، والی بلخ، اعلام گرديد که مجموع اين اقدامات غير دور انديشانه عواقب ناگواری در عرصه وحدت ملى را در پى داشته و به ثبات سياسى و روحيه وحدت ملى كمك نخواهد كرد.
ائتلاف تاکید کرده که خصوصاً اقدام اخير ارگ مبنى بر كنار گذاشتن والى موفق بلخ كه در تأمين امنيت و باز سازى نمونه مثال بوده به منزله ضربه زدن به امنيت درشمال كشور مي‌باشد كه زمینه‌های تسلط داعش و طالبان را فراهم و امنیت شمال، به ویژه بلخ را با خطر جدى مواجه می‌سازد.
در اعلامیه تاکید شده که شورای عالی ائتلاف ملی برای نجات افغانستان در حالیکه این اقدام حکومت وحدت ملی را ناسنجیده، غیر قابل قبول و رویکرد انحصارگرایانه محسوب می‌نماید، در بیانیه متذکر شده است، در چارچوب قانون اساسى و توافق‌نامه حكومت وحدت ملى از مواضع آقای استاد عطا محمد نور والى بلخ حمایت مي‌نمايد.

شوراى عالى ائتلاف براى نجات افغانستان از حکومت وحدت ملی خواسته که شرايط دشوار و شكننده كشور را درك نموده از اقداماتى كه شايبه انحصار طلبى و زور گويى را تبارز دهد پرهيز و از راه مذاكره و تفاهم مشكل را حل كند.
شوراى ايتلاف از همه رهبران جهادى و نيروهاى ملى و ايتلاف‌هاى سياسى خواسته كه براى ختم اين بحران بوجود آمده دست به كار شده، براى حفظ ثبات سياسى و وحدت ملى اقدامات لازم را انجام دهند.
شوراى ايتلاف از جامعه جهانى و نمايندگى ملل متحد به عنوان ضامن اجراى توافق‌نامه حكومت وحدت ملى خواستهجلو اقدامات يكجانبه تيم ارگ را بگيرند و نگذارند كه با اقدامات مخالف روحيه وحدت و مشاركت ملى ثبات و امنيت كشور به خطر مواجه گردد.

شاگردان ژوزه مورینیو که سال گذشته در رقابت های جام اتحادیه به قهرمانی رسیده بودند، این بار در مرحله یک چهارم نهایی مقابل حریف کم نام و نشان شان شکست خوردند و از رسیدن به مرحله نیمه نهایی باز ماندند.

در این دیدار دو تیم در نیمه اول به تساوی بدون گل رسیدند. در ابتدای نیمه دوم، این بریستول بود که با گل برایان پیش افتاد؛ اما تنها 7 دقیقه بعد، زلاتان ابراهیموویچ توانست کار را به تساوی بکشد. این نیمه تا آخرین ثانیه های وقت قانونی بازی پا برجا بود و در حالی که به نظر می رسید بازی به وقت اضافه کشیده خواهد شد، این بریستول بود که توانست توسط اسمیت به گل دوم برسد و یک پیروزی تاریخی را به دست بیاورد.

در دیگر دیدار این مرحله، چلسی با نتیجه 2-1 از سد بورنموث گذشت و به نیمه نهایی رسید. در این دیدار هم سرنوشت در ثانیه های پایانی رقم خورد. بعد از اینکه چلسی در دقیقه 13 با گل ویلیان پیش افتاد، دن گاسلینگ در دقیقه 90 کار را به تساوی کشید؛ ولی موراتا در اولین دقیقه از وقت های تلف شده گل برتری آبی ها را زد و چلسی را راهی نیمه نهایی کرد.

به این ترتیب، تیم های آرسنال، منچسترسیتی، چلسی و بریستول سیتی توانستند به مرحله نیمه نهایی رقابت های این فصل جام اتحادیه انگلیس راه پیدا کنند.

 اسپورت گزارش داد که روزهای آتی در مورد انتقال کوتینیو بسیار حیاتی خواهند بود. نماینده این ستاره برزیلی و بارسا جلساتی برای هماهنگی با یکدیگر داشته اند تا اطمینان حاصل کنند که مذاکراتی که در ماه آگست آغاز شد، در سال 2018 به واقعیت تبدیل می شود.

توافق حاصل شده پرداخت 12 میلیون یورو برای فصل و بستن قراردادی 5 ساله خواهد بود و حالا مدیر برنامه کوتینیو پیشنهادی به ارزش 150 میلیون یوروی بارسا را به گوش مدیران لیورپول رسانده است.

تفاوت شرایط فعلی با تابستان این است که حالا مبلغ کوتینیو برای انتقال مشخص است؛ اما ماموریت فعلی مدیران لیورپول، یافتن یک جانشین مناسب برای ستاره برزیلی است که در هفته های اخیر نمایش فوق العاده ای داشته است.

مدیربرنامه ستاره خلاق برزیلی از جلسه خود با بارتومئو رضایت داشت و حالا همه چیز آماده انتقال کوتینیو به نوکمپ است و حالا بارسا به دنبال برنامه ریزی برای مبلغ پرداختی به مرسی سایدی هاست. به هر حال ممکن است در 6 ژانویه، ستاره برزیلی لیورپول به عنوان بازیکن جدید بارسا به هواداران معرفی شود.

صفحه1 از1922
Go to top